In English In Italiano Auf Deutsch
Bazylika otwarta codziennie od 6:00 do 19:00
Sekretariat Sanktuarium:
Kancelaria Parafialna:
Sklepik z pamiątkami:
Dom Pielgrzyma:
Restauracja św. Józefa:
62 7 575 822 / 8.00 - 13.00
789 087 043 / 10.00 - 12.00, 16.00 - 18.00
797 630 389 / 10.00 - 16.00
510 733 166 / 8.00 - 21.00
604 844 368 / 12.00 - 16.00
top
/ Home / Aktualności
Niedziela, 3 Lipca 2022

XXIV Piesza Pielgrzymka Dzieci i Młodzieży z Sokolnik do Św. Józefa w Kaliszu

Sławek Szkudlarek

Już od 24 lat w kalendarz pielgrzymkowy wpisuje się Piesza Pielgrzymka Dzieci i Młodzieży do Św. Józefa w Kaliszu z Sokolnik . Rozpoczyna się w pierwszy piątek wakacji i trwa 3 dni.

XXIV Piesza Pielgrzymka Dzieci i Młodzieży z Sokolnik do Św. Józefa w Kaliszu

Jest to czas dziękowania za miniony rok szkolny i wypraszania łask na kolejny rok nauki. Święty Mikołaj w Sokolnikach, od którego rozpoczyna się wędrówka, jest między innymi patronem dzieci i uczniów, a święty Józef Kaliski do którego zdążamy jest patronem rodzin, więc ta pielgrzymka łączy wszystkie intencje osób podążających w pielgrzymce, gdyż dzieci i młodzież wspierane są przez rodziców, dziadków, ciocie, wujków, przez co jest to też pielgrzymka rodzin.

Zaczyna się Mszą św. w Sokolnikach, skąd opiekę nad pielgrzymami przejął w tym roku proboszcz tamtejszej parafii pod wezwaniem Św. Mikołaja Biskupa – ksiądz Tomasz Wasielewski.

Pierwszy dzień pielgrzymki kończył się w Dębiczach, a drugi w Ołoboku. Trzeciego dnia, w niedzielę, pielgrzymi witani byli przez kustosza Sanktuarium Św. Józefa w Kaliszu – ks. Jacka Plotę. On też przewodniczył Mszy świętej kończącej trzydniowe pielgrzymowanie, w której koncelebransami byli ks. Tomasz Wasilewski – obecny przewodnik pielgrzymkowy i ks. Szymon Rybak – wcześniejszy pięcioletni przewodnik pielgrzymki.

Ks. Jacek, zwracając się do obecnych na Mszy Św., podkreślił, że trud pielgrzymowania podjęli najwytrwalsi, którzy nie przerwali pielgrzymowania nawet z powodu pandemii, ale również nowe osoby, które w tej „małej” pielgrzymce próbują sił przed trudami pielgrzymowania na Jasną Górę. Zauważył również, że przez 24 lata niektórzy wytrwali pielgrzymi zdążyli wyrosnąć, niektórzy założyć własne rodziny i z nowym pokoleniem podtrzymują rodzinne tradycje pielgrzymkowe. Chwała im za to.

Oczywiście, gdy kończy się pielgrzymka, jej organizatorzy poczynają przygotowania do następnej. A następna Pielgrzymka dzieci i młodzieży z Sokolnik do Kalisza świętować będzie Jubileusz 25-lecia! Już teraz zapraszamy wszystkich, by w kalendarzu na przyszły rok zaznaczyli sobie dzień 30 czerwca 2023 r., zaplanowali tylko jeden dzień urlopu, aby skorzystać z błogosławionego czasu pielgrzymowania od św. Mikołaja do św. Józefa patronów dzieci, uczniów i rodzin.

Przyszłoroczne pielgrzymowanie, jeśli nic nie stanie na przeszkodzie, powróci do wcześniejszej tradycji wigilijnego spotkania przed pielgrzymkowego w czwartek 29 czerwca, gdzie dodatkowo patroni dnia św. Piotr i Paweł będą wypraszać potrzebne łaski dla pielgrzymów, a na Mszy św. koncelebrowanej w Sokolnikach pojawią się wszyscy dotychczasowi przewodnicy świętując Pielgrzymkowe 25-lecie.
Zaplanujmy ten czas, by jak największą grupą odliczyć się na Jubileuszowej, błogosławionej wędrówce, łącząc dziękczynienie z prośbą o łaski na przyszłość.

Galeria fotografii

fot. Sławek Szkudlarek

Msza Święta na rozpoczęcie w kościele Św. Mikołaja w Sokolnikach i na zakończenie Pielgrzymki w naszym Sanktuarium.

Zdjęcia i relacje z trasy pielgrzymki: https://www.radiorodzina.kalisz.pl/24-pielgrzymka-dzieci-i-mlodziezy-z-sokolnik-do-narodowego-sanktuarium-swietego-jozefa-w-kaliszu/