In English In Italiano Auf Deutsch
Bazylika otwarta codziennie od 6:00 do 19:00
Sekretariat Sanktuarium:
Kancelaria Parafialna:
Sklepik z pamiątkami:
Dom Pielgrzyma:
Restauracja św. Józefa:
62 7 575 822 / 8.00 - 13.00
789 087 043 / 10.00 - 12.00, 16.00 - 18.00
797 630 389 / 10.00 - 16.00
510 733 166 / 8.00 - 21.00
604 844 368 / 12.00 - 16.00
top
/ Home / Aktualności
Czwartek, 5 Maja 2022

Majowe nabożeństwo
w intencji rodzin
i obrony poczętego życia

Ewa Kotowska-Rasiak

Zostaliśmy powołani do istnienia nie po to, żeby się wzajemnie deptać, tylko wzajemnie pomagać sobie iść przez życie, ale żeby to wiedzieć i żeby tym żyć trzeba najpierw mieć Boga w swoim sercu – mówił bp Rafał Markowski, który 5 maja przewodniczył w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu comiesięcznym modlitwom w intencji rodzin i obrony życia poczętego.

Temat majowego spotkania brzmiał: „W rodzinie bije źródło powołania”.

Nabożeństwo w intencji rodzin i obrony poczętego życia - 5 maja 2022 r.

Księży biskupów, kapłanów, pielgrzymów i wszystkich łączących się duchowo, w tym pierwszego biskupa kaliskiego Stanisława Napierałę, który w najbliższą niedzielę, 8 maja, będzie obchodził imieniny powitał ks. prałat Jacek Plota. - Rozpoczął się maj - miesiąc poświęcony szczególnie Najświętszej Maryi Pannie. W polskiej tradycji wierni gromadzą się w kościołach, a także wokół przydrożnych krzyży i kapliczek, aby w nabożeństwach majowych oddać cześć i chwałę naszej najlepszej Matce i Królowej. Maj to także miesiąc, w którym młodzież składa egzaminy dojrzałości i podejmuje ważne decyzje dotyczące wyboru kierunku studiów, a więc dalszej drogi życiowej. W dniu dzisiejszym modląc się za rodziny i poczęte życie w sposób szczególny prosimy Boga o liczne, święte i charyzmatyczne powołania kapłańskie i zakonne, o światło Ducha Świętego dla wahających się w wyborze drogi pójścia za Chrystusem - powiedział kustosz Narodowego Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu. Modlitwę do św. Józefa w Kaplicy Cudownego Obrazu św. Józefa poprowadził ks. Łukasz Urban.

Konferencję nt. „Rodzina miejscem odkrywania powołania” wygłosili ks. Przemysław Tyblewski, kapłan archidiecezji poznańskiej, prefekt etapu propedeutycznego w Kaliszu, diakon Patryk Ławrynowicz oraz klerycy etapu propedeutycznego. Prelegenci dzieli się świadectwami powołania. Rozmowę prowadził ks. Mateusz Puchała, dyrektor Radia Rodzina i Telewizji Internetowej Dom Józefa.

Nabożeństwo w intencji rodzin i obrony poczętego życia - 5 maja 2022 r.

Mszy św. przewodniczył biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej Rafał Markowski. Wraz z nim modlili się: biskup kaliski Damian Bryl, biskup pomocniczy Łukasz Buzun, kapłani, klerycy roku propedeutycznego z archidiecezji poznańskiej, archidiecezji gnieźnieńskiej i diecezji kaliskiej studiujący w kaliskim seminarium, wierni z diecezji kaliskiej, a szczególnie dekanatów kaliskiego pierwszego, ostrowskiego pierwszego i opatóweckiego oraz pielgrzymi z całej Polski.

bp Rafał Markowski

W homilii bp Rafał Markowski odwołując się do życia św. Józefa pokazywał małżonkom jak rozwiązywać kryzysy i umacniać wzajemną miłość. - Kryzys nie jest po to, żeby zabierać swoje rzeczy, zamykać za sobą drzwi, zostawiać małżonkę z dwójką dzieci, zostawiać całą tę historię minionych 5, 10, 15 lat mówiąc jednocześnie, że mam prawo zacząć życie od nowa. Nie ma takiego prawa. Każdy kto ma choć odrobinę uczciwości w sobie i odpowiedzialności za drugiego człowieka wie o tym, że nie ma takiego prawa. Jeżeli przychodzi kryzys to trzeba się z nim zmierzyć, trzeba wspólnie go pokonać i umocnionym w miłości iść w swoim życiu dalej – podkreślał kaznodzieja.

Przypomniał słowa św. Jana Pawła II o wartości życia, które wypowiedział 25 lat temu przed sanktuarium św. Józefa w Kaliszu. - Te słowa o wartości życia ludzkiego dzisiaj w kontekście tego, czego jesteśmy świadkami nabierają szczególnego znaczenia. Wojna w Ukrainie daje wiele do myślenia. Wszyscy mówią o pokoju. Wszyscy podobno tego pokoju pragną, a światem nieustannie wstrząsają kolejne konflikty, kolejne wojny, które niosą za sobą okrucieństwo człowieka wobec człowieka. Jak to możliwe, że człowiek jest zdolny do takiego okrucieństwa wobec drugiego człowieka bez względu na jego pochodzenie tożsamość, kulturę, rasę. Dlaczego tak się dzieje? – zastanawiał się celebrans.

Akcentował, że człowiek, który szanuje i ceni życie ludzkie wie, że jego źródło tkwi w Bogu. – Człowiek pojednany z Bogiem wie o tym, że życie jest jedną z największych wartości, której nikt nie ma prawa nam zabierać. Człowiek pojednany z Bogiem również wie o tym, że jesteśmy ludźmi, którzy mają swoją godność. Święty Paweł mówi „jesteście świątynią Boga i nikt nie ma prawa tej godności deptać” – stwierdził biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej.

Homilia ks. bp Rafała Markowskiego

Po komunii św. w Kaplicy Cudownego Obrazu św. Józefa Kaliskiego bp Rafał Markowski w obecności biskupów zawierzył św. Józefowi rodziny i dzieci nienarodzone.

W swoim przemówieniu biskup kaliski prosił o modlitwę w intencji powołań do kapłaństwa i zakonu. – Ten czas majowy jest czasem rozeznawania drogi życiowej i decydowania o dalszych losach swojego życia. Prośmy dobrego Boga, aby pomógł młodym ludziom dobrze rozpoznać swoje powołanie życiowe. Prośmy też o to, żeby ci, których Bóg zaprasza do szczególnej służby w Kościele, w kapłaństwie, w zakonie czy na misjach, mieli odwagę do podjęcia tego Bożego zaproszenia – powiedział bp Damian Bryl.

Zaprosił też wiernych do świętowania 25. rocznicy pobytu św. Jana Pawła II w Kaliszu, która przypadnie 4 czerwca. Wskazał, że w związku z tym zaplanowano wiele wydarzeń, m.in. sympozjum naukowe.

Podczas Mszy św. zaśpiewał chór złożony z kleryków roku propedeutycznego.

Spotkanie transmitowane było przez Telewizję Trwam, Radio Maryja i Radio Rodzina.

Relacja Telewizji "Trwam"

Galeria fotografii

© DS • Narodowe Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu