In English In Italiano Auf Deutsch
top
/ Home / Aktualności
Sobota, 23 Kwietnia 2022

Wspólnota Sióstr Uczennic Krzyża
modliła się u św. Józefa

Ewa Kotowska-Rasiak

- Jesteście wezwane, aby we współczesnym świecie świadczyć, że Jezus żyje - mówił biskup kaliski Damian Bryl, który w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu przewodniczył Mszy św. z okazji 40. rocznicy istnienia Wspólnoty Sióstr Uczennic Krzyża.

Wspólnota Sióstr Uczennic Krzyża modliła się u św. Józefa - 23 kwietnia 2022 r.

W homilii celebrans zachęcał siostry, aby na wzór Apostołów szły i głosiły prawdę o zmartwychwstałym Chrystusie. - Drogie siostry to też jest ważny element, ważny wymiar waszego powołania, aby iść i głosić, że Jezus zmartwychwstał – zaznaczył kaznodzieja.

Wskazując na św. Józefa prosił siostry, aby jemu powierzyły swoją wspólnotę. – Chcemy razem z wami modlić się, aby św. Józef pomógł wam spojrzeć na to, co dzieje się w waszym życiu, w życiu waszej wspólnoty w świetle zmartwychwstania Jezusa i żeby pomógł podjąć to wszystko, co przed wami właśnie w takim duchu – powiedział ordynariusz diecezji kaliskiej.

Akcentował, że nie śmierć, nie grób, nie zły duch królują na tym świecie, ale Jezus i do Niego należy ostatnie słowo. – Módlmy się do św. Józefa, żeby nikt nie przysłonił nam tej prawdy i żeby to mocne i klarowne wyznanie. kształtowało wszystkie nasze wybory, decyzje, spojrzenia – przekonywał bp Bryl.

Po komunii św. siostry zawierzyły swoją wspólnotę św. Józefowi.

Założycielką Wspólnoty Sióstr Uczennic Krzyża jest s. Helena Christiana Mickiewicz, która była wówczas w Zgromadzeniu Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu w Kaliszu.

W 1981 r. siostra podzieliła się myślą o pragnieniu utworzenia nowego zgromadzenia z Barbarą Maciejewską, późniejszą s. Maksymilianą. Wkrótce pojawiły się kolejne dziewczęta, pragnące włączyć się w to dzieło.

Obecnie Wspólnotę, której założycielką jest s. Helena Christiana Mickiewicz, tworzy 65 sióstr zakonnych. Dom Generalny znajduje się w Szczecinie. Siostry przebywają także w 11 innych domach na terenie Polski, a także w Kazachstanie. Przełożoną generalną jest s. Rafaela Kubiak.

Galeria fotografii 1

Ewa Kotowska-Rasiak • Opiekun

Galeria fotografii 2

Tomasz Klimowicz • Radio Rodzina Kalisz