In English In Italiano Auf Deutsch
Bazylika otwarta codziennie od 6:00 do 19:00
Sekretariat Sanktuarium:
Kancelaria Parafialna:
Sklepik z pamiątkami:
Dom Pielgrzyma:
Restauracja św. Józefa:
62 7 575 822 / 8.00 - 13.00
789 087 043 / 10.00 - 12.00, 16.00 - 18.00
797 630 389 / 10.00 - 16.00
510 733 166 / 8.00 - 21.00
604 844 368 / 12.00 - 16.00
top
/ Home / Aktualności
Sobota, 5 Marca 2022

I Pielgrzymka Apostolatu Margaretka
do św. Józefa

Ewa Kotowska-Rasiak

- Dzisiaj księża często doświadczają odrzucenia, wyśmiania, czasami nawet wytykania palcami, różne rzeczy wykrzykuje się za nimi. Często to ich przytłacza i przybija, a wielu traci ducha, dlatego tak ważna jest wasza modlitwa za kapłanów - mówił biskup kaliski Damian Bryl, który przewodniczył Mszy św. w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu podczas I Pielgrzymki Apostolatu Margaretka do św. Józefa.

Lutowe nabożeństwo w intencji rodzin i obrony poczętego życia

W homilii celebrans podziękował za modlitwę w intencji kapłanów. - Bardzo serdecznie dziękuję za tę nieustanną, codzienną modlitwę, którą podejmujecie za kapłanów. To jest wielka sprawa. Wszyscy wiemy, jak bardzo także w dzisiejszych czasach potrzebna jest kapłanom modlitwa. Jak bardzo potrzebne jest kapłanom duchowe wsparcie, żeby mogli doświadczyć, że są osoby, którym zależy na nich, dla których są ważni – powiedział kaznodzieja.

Modlitwa za księży jest wyrazem szacunku i miłości do kapłanów, a przez to także wyrazem troski o Kościół. – Dziękuję, że czujecie też jak ważni są księża dla naszych wspólnot, jak ważni są nasi przewodnicy, duchowi pasterze i dziękuję, że to dostrzeżenie ważności pasterza przekładacie teraz na modlitwę za nich. Ta modlitwa jest bardzo ważna – stwierdził ordynariusz diecezji kaliskiej.

Akcentował, że każdy ma w Kościele swoje miejsce i misję do wypełnienia. – Ludzie świeccy mają nieść Ewangelię we wszystkie obszary życia, mają żyć Ewangelią na co dzień, aby promieniować, aby innych podprowadzić do Pana Jezusa. Bardzo chciałbym, aby dzisiaj wybrzmiały nam trzy słowa: razem, misja i odpowiedzialność. Razem tworzymy Kościół, mamy swoją misję w Kościele i musimy ją odpowiedzialnie spełniać – zaznaczył hierarcha.

Zaprosił kapłanów i wiernych, aby kochali Kościół. - Bardzo chciałbym zaprosić, abyśmy modlili się dzisiaj, byśmy umieli kochać Kościół, w którym jest Pan Jezus. Kościół, który często jest słaby słabością ludzi tworzących go tworzą, ale który jest mocny obecnością Pana Jezusa. Wierzymy, że On ten Kościół prowadzi – mówił bp Bryl.

Po komunii w Kaplicy Cudownego Obrazu św. Józefa Kaliskiego biskup kaliski Damian Bryl zawierzył patronowi kapłanów i Apostolat Margaretka z całej Polski.

Podczas Mszy św. przyrzeczenie złożyły dwie nowe Margaretki, które będą modlić się za bp. Damiana Bryla i ks. Łukasza Pondla.

Wraz z biskupem kaliskim Damianem Brylem Mszę św. koncelebrowali: ks. Bogusław Nagel, krajowy duszpasterz Apostolatu Margaretka, ks. Łukasz Pondel, diecezjalny duszpasterz Apostolatu Margaretka i kapłani – opiekunowie Margaretek.

Pielgrzymkę rozpoczęła modlitwa różańcowa, po której konferencję wygłosił ks. Bogusław Nagel pt. „Bohaterstwo polskich kapłanów”.

– Tak się składa, że w Kaliszu znajduje się Kaplica Męczeństwa i Wdzięczności z Izbą Pamięci z nazwiskami zamordowanych kapłanów i kleryków. To była okazja, aby pokazać wspaniałych księży na przestrzeni dziejów, a są to m.in. o. Augustyn Kordecki, który przygotowywał się do kapłaństwa w Kaliszu, księża, którzy oddali swoje życie w Dachau, było ich tak wielu, a wśród nich bł. Wincenty Frelichowski. Mówiliśmy o wielkiej roli kapłanów w walce o niepodległość, mając na uwadze Cud nad Wisłą, Powstanie Warszawskie. Tutaj można wskazać na bohaterską walkę, obronę i towarzyszenie żołnierzom przez ks. Ignacego Skorupkę. To są tylko przykłady heroicznych kapłanów, którzy towarzyszą ludziom, idą razem z nimi trudną drogą. Dzisiaj towarzyszyła nam także intencja modlitwy o pokój – powiedział w rozmowie z KAI krajowy duszpasterz Apostolatu Margaretka.

Pielgrzymka zakończyła się nabożeństwem do św. Józefa i Koronką do Miłosierdzia Bożego.

Galeria fotografii