In English In Italiano Auf Deutsch
Bazylika otwarta codziennie od 6:00 do 19:00
Sekretariat Sanktuarium:
Kancelaria Parafialna:
Sklepik z pamiątkami:
Dom Pielgrzyma:
Restauracja św. Józefa:
62 7 575 822 / 8.00 - 13.00
789 087 043 / 10.00 - 12.00, 16.00 - 18.00
797 630 389 / 10.00 - 16.00
510 733 166 / 8.00 - 21.00
604 844 368 / 12.00 - 16.00
top
/ Home / Aktualności
Czwartek, 3 Marca 2022

Marcowe nabożeństwo w intencji rodzin
i obrony poczętego życia

Ewa Kotowska-Rasiak

- Jeśli w ostatnich dziesięcioleciach nie ustajemy w modlitwie i walce o życie, to szczególnego znaczenia to wyzwanie nabiera w tych dniach, kiedy na Ukrainie toczy się wojna wywołana obsesją człowieka, który stanął ponad wszelkim prawem Bożym i ludzkim – mówił bp Jan Piotrowski, który 3 marca przewodniczył w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu comiesięcznym modlitwom w intencji rodzin i obrony życia poczętego.

Lutowe nabożeństwo w intencji rodzin i obrony poczętego życia

Temat marcowego spotkania brzmiał: „Walka o życie wciąż trwa – potrzeba wielkiej mobilizacji. Święty Józefie, wspomagaj nas w trosce o życie!”.

Księży biskupów, kapłanów, pielgrzymów i wszystkich łączących się duchowo, w tym pierwszego biskupa kaliskiego Stanisława Napierałę i biskupa Teofila Wilskiego powitał ks. prałat Jacek Plota. Modlitwę do św. Józefa w Kaplicy Cudownego Obrazu św. Józefa poprowadził ks. Łukasz Urban.

Konferencję nt. „Chcemy na nowo usłyszeć Ewangelię życia w świecie, w którym w wielu krajach następuje liberalizacja prawa aborcyjnego – II Tydzień Modlitw o Ochronę życia (19-25 marca 2022 r.) wygłosiła Magdalena Guziak-Nowak, sekretarz zarządu Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka, dyrektor ds. edukacji. Rozmowę prowadził ks. Mateusz Puchała, dyrektor Radia Rodzina i Telewizji Internetowej Dom Józefa.

Mszy św. przewodniczył biskup kielecki Jan Piotrowski. Wraz z nim modlili się: biskup kaliski Damian Bryl, biskup pomocniczy Łukasz Buzun, kapłani, alumni ASD w Poznaniu, klerycy roku propedeutycznego z archidiecezji poznańskiej, archidiecezji gnieźnieńskiej i diecezji kaliskiej studiujący w kaliskim seminarium, wierni z diecezji kaliskiej, a szczególnie dekanatów błaszkowskiego, jarocińskiego i ołobockiego oraz pielgrzymi z całej Polski.

W homilii bp Jan Piotrowski wskazał, że wezwanie do modlitwy i walki o życie nabiera szczególnego znaczenia właśnie w tych dniach, kiedy na Ukrainie toczy się wojna wywołana obsesją człowieka, który stanął ponad wszelkim prawem Bożym i ludzkim. - W tej sytuacji i wielu im podobnym, ale już zapomnianym i zepchniętym do ludzkiej księgi obojętności, nikt na świecie nie może być obojętny. Ludzkie życie to wielki Boży dar – powiedział biskup kielecki.

Akcentował, że tam, gdzie nie kocha się nowego życia i każdego innego, tam człowiek traci wszystko, ponieważ sam przestaje być człowiekiem.

Podkreślał, że Jezus jak każde dziecko wszedł w naszą historię poprzez rodzinę. - Objawił się rodzinie i poprzez rodzinę, w której żył i wzrastał będąc posłusznym swej Matce Maryi i Józefowi cieśli. W tych okolicznościach koniecznie pytajmy siebie: czy jako chrześcijańscy ojcowie i matki oraz wszyscy, którzy towarzyszymy rodzinom opieką duszpasterską, socjalną oraz prawną nadal widzimy jej piękno i powołanie, jej autonomię i jej niezbywalne prawa naturalne i konstytucyjne, aby przetrwała jako ludzka wspólnota? – mówił celebrans.

Zachęcał wiernych do modlitwy i obrony rodziny. - Niestety, dziś jest wiele znaków przeciwnych takiemu Bożemu rozumieniu rodziny, dlatego trzeba jej odważnie bronić i szanować, mądrze uczyć młode pokolenie prawdy o człowieku i rodzinie. Trzeba się modlić wzajemnie za siebie, rodzice za dzieci, a dzieci za rodziców, a przede wszystkim trzeba mieć czas dla siebie. Czas jest dziś ekskluzywnym darem prawdziwej miłości, zarówno w małżeństwie jak i w każdej rodzinie – stwierdził hierarcha.

Prosił, aby rodziny powierzać opiece św. Józefa. - Proszę was, odmawiajcie Litanię do św. Józefa. Ona jest skarbnicą przymiotów, które powinny być ozdobą życia każdej rodziny. Dlatego, pełni nadziei z wiarą wołajmy: św. Józefie, Opiekunie Rodziny, módl się za nami! – powiedział bp Piotrowski.

Homilia ks. bp. Jana Piotrowskiego

Po komunii św. w Kaplicy Cudownego Obrazu św. Józefa Kaliskiego biskup kielecki Jan Piotrowski w obecności biskupów zawierzył św. Józefowi rodziny i dzieci nienarodzone oraz modlił się o pokój na Ukrainie.

W swoim przemówieniu biskup kaliski akcentował, że miesiąc marzec poświęcony jest św. Józefowi. Zaprosił wiernych, aby przez cały miesiąc codziennie modlili się Litanią do św. Józefa.

Podkreślił, że piękną inicjatywą, która od 14 lutego trwa w Sanktuarium św. Józefa jest czas duchowego przygotowania, aby oddać swoje życie i swoich najbliższych św. Józefowi. Do tej modlitwy przyłączyło się prawie 500 osób z całej Polski, którzy 19 marca zawierzą się św. Józefowi. Dodał, że kolejna edycja takiej modlitwy rozpocznie się 30 marca.

Prosił wiernych, aby nie ustawali w modlitwie o pokój, o opamiętanie dla tych, którzy atakują i wsparcie dla cierpiących. – Przyjmujemy ich w naszych domach, parafiach, ośrodkach. Miejmy otwarte serca, ale też prośmy o taką mądrość, byśmy umieli to dobrze zrobić, bo to jest dla nas wszystkich nowe doświadczenie – powiedział bp Bryl.

O. Tadeusz Rydzyk prosił o modlitwę w intencji powołań kapłańskich i zakonnych, a także za księży i siostry zakonne posługujących na Ukrainie.

Spotkanie transmitowane było przez Telewizję Trwam, Radio Maryja i Radio Rodzina.

Relacja Telewizji "Trwam"

Galeria fotografii

© fot. Ewa Kotowska-Rasiak & Arleta Wencwel-Plata • Opiekun