In English In Italiano Auf Deutsch
Bazylika otwarta codziennie od 6:00 do 19:00
Sekretariat Sanktuarium:
Kancelaria Parafialna:
Sklepik z pamiątkami:
Dom Pielgrzyma:
Restauracja św. Józefa:
62 7 575 822 / 8.00 - 13.00
789 087 043 / 10.00 - 12.00, 16.00 - 18.00
797 630 389 / 10.00 - 16.00
510 733 166 / 8.00 - 21.00
604 844 368 / 12.00 - 16.00
top
/ Home / Aktualności
Czwartek, 3 Lutego 2022

Lutowe nabożeństwo w intencji rodzin
i obrony poczętego życia

Ewa Kotowska-Rasiak

- Każdy ojciec jest wezwany do tego, aby strzegł obecności Boga, Jego łaski, Jego przykazań w życiu małżeńskim i rodzinnym. Dzisiaj tak bardzo jest to ważne, kiedy Boga próbuje się wypchnąć z przestrzeni życia, rodziny i narodu. Potrzeba nam stanowczości, odwagi, roztropności św. Józefa – mówił bp Jan Zając, który 3 lutego przewodniczył w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu comiesięcznym modlitwom w intencji rodzin i obrony życia poczętego.

Lutowe nabożeństwo w intencji rodzin i obrony poczętego życia

Temat lutowego spotkania brzmiał: „Jezus całuje nas w miejsca najbardziej zranione. Święty Józefie, nadziejo chorych – módl się za nami!”

Teofila Wilskiego powitał ks. prałat Jacek Plota. - Gromadzimy się w „Polskim Nazarecie” w Domu Jezusa, Maryi i św. Józefa, w którym szczególną cześć odbiera Święty Józef. To cichy, milczący, pokorny, oddany bez reszty woli Bożej, a jednocześnie potężny w swym działaniu, dyskretnie obecny Opiekun, o którym papież Franciszek podczas audiencji ogólnej 24 listopada 2021 roku powiedział: „Tak więc każdy może odnaleźć w świętym Józefie człowieka codziennej dyskretnej i ukrytej obecności, orędownika, wsparcie i przewodnika w trudnych chwilach”. Niewątpliwie takim trudnym doświadczeniem w życiu rodziny i każdego z nas jest choroba. Właśnie św. Józef nazywany „Nadzieją chorych” daje umocnienie i nadzieję w czasie choroby. Wprawdzie uzdrowienie ostatecznie zależy od Boga, ale Jezus Chrystus pragnie, abyśmy uciekali się do Jego ziemskiego Ojca z prośbą o wstawiennictwo, o pomoc i uzdrowienie. Znajdujemy wiele świadectw mówiących o tym, że przez wstawiennictwo św. Józefa Bóg uzdrowił wielu ludzi. Jest wśród nich św. Teresa z Avila, która w dzieciństwie została cudownie uzdrowiona przez św. Józefa. Polecamy więc Bogu przez wstawiennictwo „Patriarchy z Nazaretu” wszystkich chorych, cierpiących, obronę życia nienarodzonych i rodziny szczególnie te, którym jest ciężko - powiedział kustosz kaliskiej bazyliki.

Modlitwę do św. Józefa w Kaplicy Cudownego Obrazu św. Józefa poprowadził ks. Damian Weiss.

W ramach konferencji nt. „Trwając na drodze miłosierdzia przy tych, którzy cierpią – w bliskości i służbie chorym i ich rodzinom” o posłudze osobom chorym rozmawiali: ks. dr Marcin Załężny, diecezjalny duszpasterz służby zdrowia i apostolstwa chorych, s. M. Magdalena Podgórska, dyrektor Zakładu Pielęgnacyjno-Opiekuńczego im. Świętego Józefa w Pleszewie, który jest prowadzony przez Prowincję Świętego Józefa Zgromadzenia Sióstr Służebniczek Niepokalanego Poczęcia NMP i lek. med. Marek Widenka, specjalista chorób wewnętrznych, medycyny paliatywnej i geriatrii. Telefonicznie połączył się ks. prałat Leszek Szkopek, proboszcz parafii pw. NMP Wniebowziętej w Ostrzeszowie, który podzielił się doświadczeniem przeżywania ciężkiej choroby nowotworowej. Rozmowę prowadził ks. Mateusz Puchała, dyrektor Radia Rodzina i Telewizji Internetowej Dom Józefa.

Mszy św. przewodniczył biskup pomocniczy senior archidiecezji krakowskiej Jan Zając. Wraz z nim modlili się: biskup kaliski Damian Bryl, biskup pomocniczy Łukasz Buzun, kapłani, klerycy roku propedeutycznego z archidiecezji poznańskiej, archidiecezji gnieźnieńskiej i diecezji kaliskiej studiujący w kaliskim seminarium oraz przedstawiciele pielgrzymów z Polski.

W homilii bp Jan Zając wskazując na ojcostwo św. Józefa podkreślał, że każdy mężczyzna powinien być mężem i ojcem na wzór Opiekuna Pana Jezusa. - Ojcem nie jest się od czasu do czasu, ojcem jest się na zawsze, dlatego warto postawić sobie pytanie: jak my dzisiaj rozumiemy ojcostwo, jak do ojcostwa przygotowuje się młode pokolenie, jak realizowane jest ojcostwo tych, którzy są ojcami teraz? – powiedział kaznodzieja.

Podkreślał, że ewangelizacja świata zawsze rozpoczyna się od ewangelizacji życia rodzinnego. – W wielu sytuacjach nie chodzi o wielkie słowa, argumenty, dominację, ale chodzi o cichą obecność, za którą idzie modlitwa i świadectwo. Ojciec rodziny chrześcijańskiej to przede wszystkim ten, co oddaje jej los Bogu, zanurza w łasce Bożej – stwierdził bp senior.

Wskazał na ojca św. Jana Pawła II, który swoją postawą wywarł wielki wpływ na młodego Karola Wojtyłę. - Pamiętamy te wypowiedzi papieża, że jego lata chłopięce i młodzieńcze wiążą się przede wszystkim z postacią ojca. Jedna z nich mówi o tym, że kiedy jako dziecko budził się w nocy to widział swojego ojca klęczącego na podłodze przy zapalonej lampie i modlącego się. To był znak, który bardzo zapadł w jego serce – zaznaczył celebrans.

Homilia ks. bp Jana Zająca

Po komunii św. w Kaplicy Cudownego Obrazu św. Józefa Kaliskiego bp Jan Zając w obecności biskupów zawierzył św. Józefowi rodziny i dzieci nienarodzone.

W swoim przemówieniu biskup kaliski nawiązując do zbliżającego się Światowego Dnia Chorego akcentował, że jest to szczególny dzień, w którym Kościół pamięta o chorych i cierpiących.

- Bardzo chciałbym, żebyśmy naszym chorym i cierpiącym życzliwie towarzyszyli naszymi modlitwami, ale także obecnością i gotowością do pomocy. Prośmy też często naszego niezwykłego orędownika Świętego Józefa, aby pomógł szczególnie tym, dla których ten czas jest trudny i bolesny, którzy dotknięci są koronawirusem. Bądźmy blisko nich w modlitwie – powiedział bp Damian Bryl.

Spotkanie transmitowane było przez Telewizję Trwam, Radio Maryja i Radio Rodzina.

Relacja Telewizji "Trwam"

Galeria fotografii

© fot. Ewa Kotowska-Rasiak & Arleta Wencwel-Plata • Opiekun