In English In Italiano Auf Deutsch
Bazylika otwarta codziennie od 6:00 do 19:00
Sekretariat Sanktuarium:
Kancelaria Parafialna:
Sklepik z pamiątkami:
Dom Pielgrzyma:
Restauracja św. Józefa:
62 7 575 822 / 8.00 - 13.00
789 087 043 / 10.00 - 12.00, 16.00 - 18.00
797 630 389 / 10.00 - 16.00
510 733 166 / 8.00 - 21.00
604 844 368 / 12.00 - 16.00
top
/ Home / Aktualności
Piątek, 2 Października 2009

ks. Łukasz Przybyła

X Międzynarodowy
Kongres Józefologiczny
- 2 października - Dzień Seminarzystów

Przedostatni dzień obrad Kongresu Józefologicznego przywiódł do Sanktuarium św. Józefa na południową Eucharystię, obok uczestników Kongresu, blisko 400 alumnów Seminariów Duchownych diecezjalnych i zakonnych z całej Polski. Dzień ten bowiem był poświęcony modlitwie w intencji osób powołanych do kapłaństwa a kwintesencją tej modlitwy w Polskim Nazarecie było zawierzenie alumnów pod opiekę św. Józefa.

Galeria

O godzinie 11.00 słowo do kleryków i braci zakonnych skierował o. Joseph-Marie Verlinde, a następnie Biskup Włocławski Wiesław Mering sprawował Eucharystię w ich intencji. Przy ołtarzu stanął także Biskup Sanches z Meksyku i Biskup Pomocniczy Teofil Wilski wraz z prezbiterium diecezji kaliskiej z dekanatów Ostrowskiego I, Ostrzeszowskiego, Mikstackiego, Raszkowskiego i Lututowskiego. Eucharystię sprawowali także księża moderatorzy, wychowawcy i profesorowie Seminariów Duchownych w Polsce oraz kapłani - goście kongresowi. Na szczególną uwagę zasługuje obecność blisko 400 kleryków z poszczególnych Seminariów Duchownych, a więc z:

 • Wyższego Seminarium Duchownego we Włocławku
 • Wyższego Seminarium Duchownego Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej
 • Wyższego Seminarium Duchownego Misjonarzy Świętej Rodziny w Kazimierzu Biskupim
 • Wyższego Seminarium Duchownego w Siedlcach
 • Arcybiskupiego Seminarium Duchownego w Poznaniu
 • Wyższego Seminarium Duchownego Księży Orionistów w Zduńskiej Woli
 • Prymasowskiego Seminarium Duchownego w Gnieźnie
 • Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi
 • Wyższego Seminarium Duchownego w Kielcach
 • Wyższego Seminarium Duchownego w Opolu
 • Wyższego Seminarium Duchownego Karmelitów Bosych Prowincji Warszawskiej w Poznaniu
 • Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Kaliskiej w Kaliszu
 • Archidiecezjalnego Seminarium Duchownego w Częstochowie.

Witając wszystkich, Kustosz Sanktuarium św. Józefa powiedział: „Szósty dzień Kongresu gromadzi głównie seminarzystów, kleryków, którzy pragną zawierzyć Świętemu Józefowi swoje powołanie, drogę do kapłaństwa, swoje pragnienie, by być dobrym kapłanem. Spotykamy się tu tak licznie u progu roku akademickiego, w roku kapłaństwa, by Święty Józef wraz z Maryją wziął nas za rękę tak, jak widzimy to na Kaliskim Obrazie i poprowadzili nas do Jezusa, a z Nim do ludzkości.

To tu przed 12-tu laty, kiedy nawiedził nasze Sanktuarium Jan Paweł II, na początku homilii wypowiedział piękną modlitwę do Świętego Józefa odmawianą przez kapłana przed Mszą Świętą. Oto jej treść: Boże, który obdarzyłeś nas królewskim kapłaństwem, spraw, prosimy, abyśmy - jak Święty Józef, który na to zasłużył, by dotykać i nosić z szacunkiem w swoich ramionach Jednorodzonego Syna Twojego, zrodzonego z Dziewicy Maryi - tak i my mieli łaskę służyć przy Twoich ołtarzach w czystości serca i niewinności postępowania, abyśmy dzisiaj godnie przyjęli Przenajświętsze Ciało i Krew Twojego Syna i zasłużyli na wieczną nagrodę w przyszłym świecie. Amen.”

W homilii skierowanej do alumnów i wiernych Biskup Włocławski Wiesław Mering polecił uczyć się wierności, która charakteryzowała św. Józefa w jego relacji z Bogiem. „Św. Józef był wzorem wierności, a wierność to trwanie przy dokonanym wyborze niezależnie od trudności, to postawienie Boga na pierwszym miejscu, wbrew własnym wizjom, planom i zamiarom.” Ksiądz Biskup przypomniał, że św. Józef podpowiada drogę Jezusa i z Jezusem, tym samym pokazuje, że trzeba stawać się ufnym jak dziecko.

W homilii znalazły się także odniesienia do rodziny, która swój wzór ma zawsze w Świętej Rodzinie. A „święta rodzina to rodzina oparta na fundamencie, na Jezusie.” Ordynariusz Włocławski wskazał tu na Cudowny Obraz Świętego Józefa Kaliskiego, który ukazuje, kto prawdziwie łączy mężczyznę i kobietę, kto łączy ludzi, ojca i matkę, kto zatem jest źródłem miłości i rodzinnego szczęścia. „Łączą je dłonie Jezusa - fundamentu miłości rodzinnej i małżeńskiej, Jezus jest zasadą szczęścia.”

Następnie Ksiądz Biskup rozpoczął swoisty dialog ze św. Józefem, w jakim uwidacznia się niestety postawa i sposób życia także wielu chrześcijan: „Ale my, św. Józefie, już nie bardzo chcemy Jezusa... Głosimy, że go prawdopodobnie nie ma, przestał nam być potrzebny, nawet dla chrześcijan staje się on kłopotem i wstydem, boimy się przyznać do Jego nauki.” Tu Ksiądz Biskup potępił aborcję i obowiązującą w tym zakresie ustawę obowiązującą w naszym kraju od piętnastu lat. Jednocześnie padło przypomnienie, że św. Józef jest patronem każdej rodziny, która wybiera świętość jako fundament swojego szczęścia. „A być świętym to starać się być przezroczystym dla Boga, jak św. Józef, Matka Teresa, ks.Vianey, o. Kolbe, o. Pio, s. Faustyna. (...) Nie zdobędziemy świętości bez Jezusa.”

I jeszcze jedno ważne stwierdzenie: „Święte rodziny, którym patronuje św. Józef, to gwarancja świętych kapłanów. Przyszliśmy do Ciebie św. Józefie, bo potrzebujemy nawrócenia, pokory, cichości, świętości. Nie pozwól nam wyjechać stąd bez zachwytu Tobą, byśmy odmienili się jako Twoje dzieci, prowadzone przez Ciebie do Królestwa Twojego Syna.”

Przed błogosławieństwem klerycy w osobach swoich przedstawicieli i w obecności Księży Biskupów oddali się w opiekę św. Józefowi w Kaplicy Cudownego Obrazu. A całą Liturgię uświetniła śpiewem Schola Wyższego Seminarium Duchownego we Włocławku pod dyrekcją Ks. Prałata Profesora Józefa Nowaka.