In English In Italiano Auf Deutsch
Bazylika otwarta codziennie od 6:00 do 19:00
Sekretariat Sanktuarium:
Kancelaria Parafialna:
Sklepik z pamiątkami:
Dom Pielgrzyma:
Restauracja św. Józefa:
62 7 575 822 / 8.00 - 13.00
789 087 043 / 10.00 - 12.00, 16.00 - 18.00
797 630 389 / 10.00 - 16.00
510 733 166 / 8.00 - 21.00
604 844 368 / 12.00 - 16.00
top
/ Home / Aktualności
Czwartek, 2 Grudnia 2021

Grudniowe nabożeństwo w intencji rodzin i obrony poczętego życia

Ewa Kotowska-Rasiak

- Gdzież, jeśli nie u św. Józefa mamy uczyć się mądrego i dojrzałego przeżywania Adwentu i Józefowego stylu budowania swojego życia – mówił bp Piotr Libera, który 2 grudnia przewodniczył w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu comiesięcznym modlitwom w intencji rodzin i obrony życia poczętego.

Listopadowe nabożeństwo w intencji rodzin i obrony poczętego życia

Temat grudniowego spotkania brzmiał:
„Czas Świętego Józefa trwa – Podporo rodzin ucz nas troski o rodzinę”.

Księży biskupów, kapłanów, pielgrzymów i wszystkich łączących się duchowo powitał ks. prałat Jacek Plota. - Tu w „Polskim Nazarecie” staje obok nas św. Józef, Głowa Najświętszej Rodziny określany jako „człowiek sprawiedliwy”. Uczy nas cichej, pokornej i ofiarnej służby rodzinie i życiu, służby zakorzenionej w Bogu. Poprzez swoją ciężką pracę i proste, zwyczajne ale często trudne życie jest nam bardzo bliski. Jest dla nas wzorem zawierzenia Bogu, ucieczką i niezawodnym Orędownikiem u Boga w sprawach zarówno duchowych jak i materialnych. Św. Józef zawsze prowadzi nas do Jezusa i Jego Matki Maryi, pragnie również nas poprowadzić tak, by Boże Narodzenie nastąpiło w Betlejem naszego serca, aby Boża Miłość zamieszkała w nas - powiedział kustosz kaliskiej bazyliki.

Modlitwę do św. Józefa w Kaplicy Cudownego Obrazu św. Józefa poprowadził ks. Damian Weiss.

W ramach konferencji nt. „W trosce o rodzinę” rozmawiano o Centrum Formacji Rodzin działającym przy Sanktuarium Matki Bożej przy Żłóbku w Kobylinie. O stałej formacji rodzin i projekcie „Randka Małżeńska opowiadał franciszkanin o. Masseo Seneczek, gwardian klasztoru, proboszcz i kustosz sanktuarium w Kobylinie. Telefonicznie połączyła się Beata Bzodek, członek Zespołu Koordynacyjnego ds. Nowej Ewangelizacji w diecezji kaliskiej, organizatorka Randki Małżeńskiej oraz rekolekcji dla małżeństw „Zbliżenie, żona Witolda i matka trójki dzieci. Rozmowę prowadził ks. Mateusz Puchała, dyrektor Radia Rodzina i Telewizji Internetowej Dom Józefa.

Mszy św. przewodniczył biskup płocki Piotr Libera. Wraz z nim modlili się: biskup kaliski Damian Bryl, biskup pomocniczy Łukasz Buzun, o. Tadeusz Rydzyk, kapłani, klerycy roku propedeutycznego z archidiecezji poznańskiej, archidiecezji gnieźnieńskiej i diecezji kaliskiej studiujący w kaliskim seminarium oraz przedstawiciele pielgrzymów z Polski.

W homilii bp Piotr Libera odwołując się do Roku Świętego Józefa wskazywał, że to czas dany nam do odnowy swojego życia. - Tak sobie wyobrażam, ile - szczególnie w tym roku jemu poświęconym – św. Józef „nachodził się za nami”, „naszukał się” każdego z nas? Podobnie, jak dobry ojciec nie spuszcza oczu ze swego dziecka, gdy stawia pierwsze kroki, gdy jest małe i nieporadne - tak św. Józef natrudził się przy nas, na tylu krętych i zawiłych ścieżkach życia, w tak zwodniczych i pełnych miraży czasach, w tylu trudnych sprawach. Jakże często, z bólem serca szukał on każdego z nas? – powiedział kaznodzieja.

Przekonywał, że od św. Józefa możemy uczyć się dobrze przeżywać czas Adwentu. - Święty i tak po Bożemu zmęczony św. Józefie, prosimy cię dziś naucz nas Adwentu! Wszak w tobie i w Maryi oczekiwanie na obiecanego Mesjasza wydało najpiękniejszy owoc. Gdzież, jeśli nie u św. Józefa mamy się uczyć mądrego i dojrzałego przeżywania tego pięknego okresu roku liturgicznego? A więc jak dojrzale i mądrze mamy przeżyć Adwent? – zaznaczył celebrans.

Zachęcał wiernych do Józefowego stylu budowania swojego życia. - Dziś, w naszej przestrzeni publicznej i międzyludzkiej, a czasami także w naszych rodzinach za dużo robi się szumu wokół niczego, pustego gadania, roztrząsania kwestii, podkreślania różnic i kreowania antagonizmów, a za mało jest zwyczajnego „Józefowego stylu budowania” – stwierdził ordynariusz diecezji płockiej.

Wskazywał, że Święta Rodzina pokazuje jak należy przeżyć Adwent. - Patrząc na cudowny obraz św. Józefa odpowiedzmy sobie sami czy te więzi w rodzinie możemy wzmocnić, uratować: między małżonkami, między rodzicami i dziećmi, między starszymi i młodszymi pokoleniami? Czy jest jeszcze możliwym, abyśmy w tym Adwencie wzięli się w rodzinach za ręce i pomodlili słowami „Ojcze nasz”? Może do tego, tak konkretnie zaprasza nas ten obraz? Do ratowania więzi z Bogiem i między sobą? – mówił hierarcha.

Zachęcał, aby dobrze przygotować się do przeżycia Bożego Narodzenia. - Wpierw trzeba sobie przebaczyć, z serca przeprosić, może czegoś trudnego nie wypominać, chcieć ze sobą najzwyczajniej porozmawiać. Innymi słowy: musimy jakoś przygotować grunt w rodzinach, aby zbliżający się wigilijny wieczór i łamanie się opłatkiem było prawdziwe. Zbyt święte znaki będziemy wtedy czynić, aby dokonywać je z obojętnym spojrzeniem, z zimnymi dłońmi i zatwardziałymi sercami – akcentował bp Libera.

Homilia ks. bpa Piotra Libery

Po komunii św. w Kaplicy Cudownego Obrazu św. Józefa Kaliskiego biskup płocki Piotr Libera w obecności biskupów zawierzył św. Józefowi rodziny i dzieci nienarodzone.

W swoim przemówieniu biskup kaliski podkreślał, że 8 grudnia nastąpi oficjalne zakończenie Roku Świętego Józefa, ale modlitwa do św. Józefa w Kaliszu będzie trwała. – W czasie spotkania z Ojcem Świętym zostałem zaproszony do tego, żebyśmy po zakończeniu Roku Świętego Józefa mocno w naszym sanktuarium do Józefa dalej wołali. Chcemy dalej wołać i chcemy, żeby z tego miejsca płynęła piękna, głęboka modlitwa wstawiennicza szczególnie za rodziny, a także o to, żeby życie każde było szanowane i żebyśmy umieli w Kościele i naszej ojczyźnie każdemu życiu umiejętnie towarzyszyć – powiedział bp Bryl.

Zachęcał wiernych, aby 8 grudnia zawierzyli siebie i swoje rodziny św. Józefowi. – Pragnę zaprosić, aby 8 grudnia, gdy w sposób szczególny patrzymy na Niepokalaną, obok której zawsze jest św. Józef, byśmy u końca tego Roku Józefowego ponowili w naszych parafiach i rodzinach akt zawierzenia św. Józefowi, który podjęliśmy w naszym sanktuarium 7 października – mówił ordynariusz diecezji kaliskiej.

O. Tadeusz Rydzyk wspominał początki tworzenia Radia Maryja i zaprosił na spotkanie z okazji 30. rocznicy powstania rozgłośni, które odbędzie się 4 grudnia w Toruniu.

Spotkanie transmitowane było przez Telewizję Trwam, Radio Maryja i Radio Rodzina.

Relacja Telewizji "Trwam"

Galeria fotografii