In English In Italiano Auf Deutsch
Bazylika otwarta codziennie od 6:00 do 19:00
Sekretariat Sanktuarium:
Kancelaria Parafialna:
Sklepik z pamiątkami:
Dom Pielgrzyma:
Restauracja św. Józefa:
62 7 575 822 / 8.00 - 13.00
789 087 043 / 10.00 - 12.00, 16.00 - 18.00
797 630 389 / 10.00 - 16.00
510 733 166 / 8.00 - 21.00
604 844 368 / 12.00 - 16.00
top
/ Home / Aktualności
Czwartek, 4 Listopada 2021

Listopadowe nabożeństwo w intencji rodzin i obrony poczętego życia

Ewa Kotowska-Rasiak

- Dzisiejszy Kościół potrzebuje także autentycznych ojców duchownych, którzy będą reprezentowali Chrystusa, a w Chrystusie miłość Boga Ojca – mówił bp Paweł Socha, który 4 listopada przewodniczył w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu comiesięcznym modlitwom w intencji rodzin i obrony życia poczętego.

Listopadowe nabożeństwo w intencji rodzin i obrony poczętego życia

Tym razem spotkanie połączono z XIV Pielgrzymką Akademicką Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.
Temat listopadowego spotkania brzmiał: „Udajcie się do Józefa i, co on wam powie, czyńcie”.

Księży biskupów, kapłanów, przedstawicieli Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, pielgrzymów i wszystkich łączących się duchowo powitał ks. prałat Jacek Plota. - W tym szczególnym czasie jakim jest Rok Świętego Józefa przybyliście do Narodowego Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu, które jest znaczącym miejscem na duchowej mapie naszej Ojczyzny. Jest autentycznym „Polskim Nazaretem” – domem, w którym znajduje się Święta Rodzina: Jezus Chrystus, Matka Boża i Św. Józef - Patron na trudne czasy i od trudnych spraw – powiedział kustosz kaliskiej bazyliki.

Zaznaczył, że dziś przypada liturgiczne wspomnienie św. Karola Boromeusza, patrona naszego Wielkiego Rodaka św. Jana Pawła II, który w adhortacji „Redemptoris custos” napisał, że „Św. Józef jest nam dany jako Patron na nasze czasy”, a 4 czerwca 1997 r. tu w Kaliszu powiedział; „Jakże raduję się, że tę Ofiarę Eucharystyczną sprawuję w Sanktuarium Św. Józefa. To Sanktuarium ma bowiem szczególne miejsce w dziejach Kościoła i narodu. To właśnie tu 7 października br. dokonało się Zawierzenie Narodu i Kościoła w Polsce szczególnej opiece Św. Józefa. - W dzisiejszym rozpędzonym świecie, w którym coraz trudniej znaleźć autorytet Boża Opatrzność daje nam Świętego Józefa jako nieoceniony dar i skarb dla nas wszystkich i wzór do naśladowania. Coroczna Pielgrzymka Wspólnoty Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu jest wspaniałym świadectwem wiary i ufności w niezawodne orędownictwo u Boga naszego potężnego Patrona Świętego Józefa. W jego dłonie składamy dziś nasze podziękowania i prośby modląc się w intencji obrony życia i rodzin szczególnie tych, którym jest ciężko, polecając także trudne dziś i niepewność jutra. W tej modlitwie wspierają nas obecni w znaku swych relikwii św. Joanna Beretta Molla, św. Matka Teresa z Kalkuty i św. Jan Paweł II – mówił ks. Plota.

Modlitwę do św. Józefa w Kaplicy Cudownego Obrazu św. Józefa poprowadził ks. Łukasz Urban wraz ze studentami toruńskiej uczelni.

W ramach konferencji swoimi świadectwami podzielili się wykładowcy, absolwenci i studenci toruńskiej uczelni. Młode małżeństwa opowiadały o założeniu rodziny, a przede wszystkim o tym jak św. Józef działa w ich życiu. Z kolei młodzi studenci mówili o swoich marzeniach. Wszyscy zgodnie podkreślali, że każde życie jest święte i nie można go zabijać. Rozmowę z gośćmi prowadził ks. Mateusz Puchała, dyrektor Radia Rodzina i Telewizji Internetowej Dom Józefa.

Mszy św. przewodniczył bp Paweł Socha, biskup senior diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. Wraz z nim modlili się: biskup kaliski Damian Bryl, biskup pomocniczy Łukasz Buzun, o. Tadeusz Rydzyk, o. Zdzisław Klafka, kapłani, przedstawiciele społeczności akademickiej Akademii Społecznej i Medialnej w Toruniu, klerycy roku propedeutycznego z archidiecezji poznańskiej, archidiecezji gnieźnieńskiej i diecezji kaliskiej studiujący w kaliskim seminarium oraz przedstawiciele pielgrzymów z Polski.

W homilii bp Paweł Socha przypomniał, że w pierwszy czwartek października nastąpiło zawierzenie Narodu i Kościoła w Polsce św. Józefowi poprzedzone rekolekcjami narodowymi.

Powołując się na Słowo Boże i dokumenty papieskie św. Jana Pawła II i Franciszka wskazywał na istotę ojcostwa św. Józefa. – Motywem napisania listu „Sercem Ojca” przez papieża Franciszka jest tragiczny zanik postaci etosu ojca i konieczność jego odrodzenia. W mediach ideologia gender, ruchy feministyczne i anarchistyczne propagują cywilizację singli i tzw. ludzi wolnych w sensie liberalnym od wszelkich zobowiązań – ubolewał kaznodzieja.

Przekonywał, że dzisiejszy Kościół potrzebuje także autentycznych ojców duchownych, którzy będą reprezentowali Chrystusa, a w Chrystusie miłość Boga Ojca.

Dodał, że św. Józef czerpał ideę ojcostwa z samego Boga. - Jan Paweł II podkreślał, że z tekstów Pisma Świętego wynika, że prawną podstawą ojcostwa Józefa było małżeństwo z Maryją – powiedział celebrans.

Akcentował, że w małżeństwie Józefa i Maryi ujawnia się istota związku osób, która polega na nierozerwalnym zjednoczeniu dusz. - W Chrystusie małżeństwo odzyskało Boży zamiar, by w pełnej wolności mężczyzna i kobieta realizowali całkowity dar z siebie, przyjmując i wyrażając swoją miłość. W małżeństwie Marii i Józefa ujawnia się oczyszczenie i uświęcenie rodziny, która jest sanktuarium miłości i kolebką życia – mówił hierarcha.

Wskazując na cechy św. Józefa zaznaczył, że powinien nimi charakteryzować się każdy dobry ojciec. – Odpowiedzialność, ofiarność, czułość posłuszeństwo, twórcza odwaga i pracowitość, każdy z tych przymiotów może być przedmiotem ewangelicznej analizy i medytacji dla ojców i dla nas wszystkich, także ojców duchownych – stwierdził bp senior.

Zwracając się do studentów Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu wyraził radość, że studia w tej uczelni przygotowują do jasnego i bezkompromisowego dawania świadectwa prawdzie, czyli Ewangelii Świętej i troski o dobro wspólne ojczyzny.

Homilia ks. bp Pawła Sochy

Po komunii św. w Kaplicy Cudownego Obrazu św. Józefa o. Zdzisław Klafka, rektor AKSiM w Toruniu w obecności biskupów zawierzył św. Józefowi społeczność akademicką, rodziny i dzieci nienarodzone.

W swoim przemówieniu biskup kaliski Damian Bryl dziękował biskupom, duchowieństwu i wiernym, a zwłaszcza studentom za wspólną modlitwę do św. Józefa w intencji rodzin i obrony życia od poczęcia aż do naturalnej śmierci. - Niech doświadczenie bliskości św. Józefa umocni nas w tych różnych często niełatwych zmaganiach – powiedział bp Bryl.

O. Tadeusz Rydzyk zachęcał młodych, aby swoim przykładem życia dawali świadectwo.

Podczas Mszy św. zaśpiewali przedstawiciele Chóru Akademickiego Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.

Spotkanie transmitowane było przez Telewizję Trwam, Radio Maryja i Radio Rodzina.

Relacja Telewizji "Trwam"

Podsumowanie pielgrzymki AKSiM
w Telewizji "Trwam"

Galeria fotografii

Szymon Raczyński • Radio Rodzina Kalisz