In English In Italiano Auf Deutsch
Bazylika otwarta codziennie od 6:00 do 19:00
Sekretariat Sanktuarium:
Kancelaria Parafialna:
Sklepik z pamiątkami:
Dom Pielgrzyma:
Restauracja św. Józefa:
62 7 575 822 / 8.00 - 13.00
789 087 043 / 10.00 - 12.00, 16.00 - 18.00
797 630 389 / 10.00 - 16.00
510 733 166 / 8.00 - 21.00
604 844 368 / 12.00 - 16.00
top
/ Home / Aktualności
Sobota, 2 Października 2021

XXVI Pielgrzymka Rodzin Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” do św. Józefa

Ewa Kotowska-Rasiak

- Bóg mówi dzisiaj do każdego z nas „posyłam przed tobą anioła, aby cię strzegł i doprowadził do miejsca, które ci wyznaczyłem” - mówił biskup kaliski Damian Bryl w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu podczas XXVI Pielgrzymki Rodzin Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”.

XXVI Pielgrzymka Rodzin Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” do św. Józefa

Licznie zgromadzonych pielgrzymów z całej Polski powitał ks. prałat Jacek Plota, kustosz Narodowego Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu.

Mszy św. przewodniczył biskup kaliski Damian Bryl, który w homilii nawiązując do wspomnienia Aniołów Stróżów i czytań z dzisiejszego dnia wskazywał, że każdy człowiek ma swojego Anioła Stróża. – Bóg mówi dzisiaj do każdego z nas „posyłam przed tobą anioła, aby cię strzegł i doprowadził do miejsca, które ci wyznaczyłem”. Czyż nie jest to dobra wiadomość dla nas wszystkich, że w naszym życiu, w dolach i niedolach nie jesteśmy sami. Proszę, przyjmijcie tę dobrą wiadomość, że Panu Bogu zależy na każdym i dlatego posyła swojego anioła, aby nas strzegł – powiedział biskup kaliski.

Przekonywał, że Słowo Boże jest drogą szczęścia człowieka i nie ma lepszego pomysłu na życie, jak jego wypełnianie. – Chciejmy słuchać Bożego słowa, Bożych przykazań, Ewangelii, ale chciejmy także to Słowo rozważać. Czy Słowo Boże jest dla nas ważnym odniesieniem w naszych wyborach? Można znać Słowo Boże, nawet bardzo głęboko, nawet innym o tym opowiadać, ale nie dopuszczać do tego, żeby to Słowo kształtowało moje wybory i decyzje – stwierdził kaznodzieja.

Zaznaczył, że Bóg posyła anioła, aby doprowadził nas do celu, czyli nieba. - Zmagamy się ze sprawami dnia codziennego, często niełatwymi, próbujemy jakoś je ustawiać, porządkować, ale czy myślimy o celu naszego życia? Czy tylko zajmujemy się tym, co jest dzisiaj, co będzie jutro, może jeszcze w najbliższym tygodniu? Dzisiaj Bóg obiecuje, że doprowadzi nas do szczęśliwego celu, jakim jest zbawienie wieczne. Czy możemy powiedzieć szczerze, że celem mojego życia jest zbawienie? – mówił duchowny.

Podkreślał, że pielgrzymka jest czasem modlitwy. – Chciałbym zaprosić, żeby ten czas pielgrzymki był czasem głębokiej modlitwy, bo nie przyjechaliśmy tutaj po to, aby zobaczyć ten piękny kościół, ale uczyć się od św. Józefa jak pięknie żyć – akcentował bp Bryl.

Po komunii św. biskup kaliski Damian Bryl w Kaplicy Cudownego Obrazu św. Józefa Kaliskiego odmówił Litanię do św. Józefa i zawierzył patronowi rodziny Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” oraz wszystkich pielgrzymów przybyłych z różnych stron Polski.

Przed Mszą św. wykład nt. „Dziedzictwo bł. Prymasa Stefana Wyszyńskiego – o narodowej racji stanu” wygłosił ks. Piotr Jaroszkiewicz.

Inicjatorem organizowania ogólnopolskich pielgrzymek Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” był przed 26 laty Marian Rybicki, przewodniczący zarządu kaliskiego oddziału Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”.

Galeria fotografii