In English In Italiano Auf Deutsch
Bazylika otwarta codziennie od 6:00 do 19:00
Sekretariat Sanktuarium:
Kancelaria Parafialna:
Sklepik z pamiątkami:
Dom Pielgrzyma:
Restauracja św. Józefa:
62 7 575 822 / 8.00 - 13.00
789 087 043 / 10.00 - 12.00, 16.00 - 18.00
797 630 389 / 10.00 - 16.00
510 733 166 / 8.00 - 21.00
604 844 368 / 12.00 - 16.00
top
/ Home / Aktualności
Czwartek, 2 Września 2021

XVI Ogólnopolska Pielgrzymka Rodziny Radia Maryja do Narodowego Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu

Ewa Kotowska-Rasiak

- Niech nasze rodziny na wzór Świętej Rodziny będą wspólnotami miłości i szkołami bogatszego człowieczeństwa – mówił abp Józef Kupny podczas XVI Ogólnopolskiej Pielgrzymki Rodziny Radia Maryja do Narodowego Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu.

VI Ogólnopolska Pielgrzymka Rodziny Radia Maryja do Narodowego Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu

Pielgrzymi z całej Polski przybyli w czwartek wieczorem w ramach Ogólnopolskiej Pielgrzymki Rodziny Radia Maryja do Narodowego Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu, aby modlić się w intencji życia poczętego i rodzin. Temat wrześniowego spotkania brzmiał: „Rodzina jest pierwszą świątynią, gdzie dzieci dowiadują się o Bogu. Rodzina jest pierwszą szkołą wychowania chrześcijańskiego” (kard. Stefan Wyszyński, Jasna Góra, 15 sierpnia 1978).

Pielgrzymkę rozpoczął koncert pt. „Miłość jest piękna i niezniszczalna” w wykonaniu zespołu wokalno-instrumentalnego „Blessband” i słuchowisko „Wszystko postawić na Maryję” poświęcone beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego i Matki Elżbiety Róży Czackiej”.

Pielgrzymów z całej Polski powitał ks. prałat Jacek Plota, kustosz Narodowego Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu. Po nabożeństwie w intencji rodzin i obrony poczętego życia prowadzonej przez ks. Damiana Weissa konferencję nt. „W naszych rodzinach postawmy wszystko na Maryję i Józefa” wygłosił Adrian Pakuła, założyciel i prezes Fundacja Tota Tua, redaktor naczelny Tota Tua.net - Portal Matki Słowa, autor i redaktor rekolekcji Oddanie33.pl - przez Maryję do Jezusa, mąż i ojciec.

Mszy św. przewodniczył metropolita wrocławski abp Józef Kupny. Wraz z nim modlili się: biskup kaliski Damian Bryl, biskup pomocniczy diecezji kaliskiej Łukasz Buzun, dyrektor Radia Maryja o. Tadeusz Rydzyk, kilkudziesięciu kapłanów oraz pielgrzymi z całej Polski.

W homilii abp Józef Kupny zaznaczył, że wierni zgromadzeni dzisiaj w sanktuarium św. Józefa chcą podjąć modlitwę za małżeństwa i rodziny, by miały siłę budować wierną miłość małżeńską i rodzinną na wzór Świętej Rodziny i by sprostały zadaniu chrześcijańskiego wychowania swoich dzieci.

Wskazywał, że małżonkowie na wzór Świętej Rodziny powinni sobie służyć nawzajem. – Mężczyzna musi być sługą wielu spraw w swoim zawodzie, w swoim życiowym powołaniu, w małżeństwie i w rodzinie. Musi być sługą tej, której ślubował miłość. Kobieta w małżeństwie powinna być służebnicą życia tak jak Maryja. To jest jej powołanie i ku temu prowadzi kobiecość. Ona nosi w sobie życie, powinna je ochraniać i bronić, nigdy nie zabijać. To wzajemne służenie sobie nawzajem, męża i żony wypływające z głębokiej miłości jest konieczne zwłaszcza wtedy, gdy w ich związku rodzi się nowe życie – przekonywał celebrans.

Ubolewał, że w dzisiejszej mentalności, która nacechowana jest dążeniem do dominacji niechętnie mówi się o służbie. – Obecnie człowiek nie chce być sługą, nie chce służyć. Natomiast w Ewangelii to pojęcie ma swoje głębokie i nienaruszalne znaczenie. To pojęcie jest miarą człowieczeństwa. Służenie to miara miłości, to miara męskości, to miara kobiecości, to miara rodzicielstwa – powiedział metropolita wrocławski.

Zauważył, że we współczesnym świece próbuje lansować się różne, niezgodne z nauką Kościoła wzory rodziny. - Jest to działanie o takiej sile oddziaływania, że zaczynamy gubić objawiony przez Boga sens i cel małżeństwa oraz rodziny, zaczynamy gubić się w tym wszystkim – stwierdził kaznodzieja.

Dodał, że fałszywy obraz rodziny promowany przez współczesną kulturę sprawia, że coraz więcej rodzin chrześcijańskich przeżywa poważny kryzys. – Rodziny potrzebują naszego wsparcia, potrzebują naszej modlitwy, potrzebują jasnej wizji rodziny. Dzisiaj gromadzimy się w sanktuarium św. Józefa, żeby modlić się za rodziny w Polsce, by nie straciły z oczu tego pięknego wzoru jakim jest Święta Rodzina – mówił duchowny.

Zachęcał rodziny do dobrego przeżywania niedzieli. - Niech udział w niedzielnej Mszy świętej będzie najważniejszym wydarzeniem dnia. Niech w tym dniu nie braknie czasu dla dzieci. Starajcie się być razem i rozmawiać ze sobą. Niepokój budzi fakt, że coraz mniej jest dialogu między małżonkami i między rodzicami. Pamiętajmy, że trwałe więzi małżeńskie i rodzinne buduje się poprzez wspólne spędzanie czasu wolnego i rozmowy. Tylko wtedy stajemy się sobie bliscy, kiedy dzielimy się wzajemnie swoimi obserwacjami, przemyśleniami, radościami, zmartwieniami. Niejednemu kryzysowi małżeńskiemu, rodzinnemu, wychowawczemu można było by zaradzić, gdyby istniał dialog – podkreślał hierarcha.

Prosił wiernych, aby wszystkie rodziny polecali św. Józefowi. - Niech nasze rodziny na wzór Świętej Rodziny będą wspólnotami miłości i szkołami bogatszego człowieczeństwa – powiedział abp Kupny.

Homilia ks. abp. Józefa Kupnego

Po komunii św. metropolita wrocławski Józef Kupny zawierzył św. Józefowi małżonków, życie nienarodzonych i całe rodziny.

W swoim przemówieniu biskup kaliski Damian Bryl podkreślał, że przeżywamy szczególny czas związany z Rokiem Świętego Józefa i że kulminacyjnym punktem tego roku będzie akt zawierzenia ojczyzny i Kościoła w Polsce opiece św. Józefa, który dokona się 7 października w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu.

Dodał, że przygotowaniem do tego wydarzenia będą narodowe rekolekcje, które rozpoczną się 3 października kaliskiej bazylice i będą transmitowane przez media.

O. Tadeusz Rydzyk apelował do wiernych o modlitwę w intencji rodzin, które są narażone na różne ataki.

Spotkanie transmitowane było przez Telewizję Trwam, Radio Maryja i Radio Rodzina Diecezji Kaliskiej.

Relacja Telewizji "Trwam"

Galeria fotografii