In English In Italiano Auf Deutsch
Bazylika otwarta codziennie od 6:00 do 19:00
Sekretariat Sanktuarium:
Kancelaria Parafialna:
Sklepik z pamiątkami:
Dom Pielgrzyma:
Restauracja św. Józefa:
62 7 575 822 / 8.00 - 13.00
789 087 043 / 10.00 - 12.00, 16.00 - 18.00
797 630 389 / 10.00 - 16.00
510 733 166 / 8.00 - 21.00
604 844 368 / 12.00 - 16.00
top
/ Home / Aktualności
Poniedziałek, 30 Sierpnia 2021

Symbole Światowych Dni Młodzieży
u św. Józefa

Ewa Kotowska-Rasiak

Krzyż Światowych Dni Młodzieży i ikona Maryi Ocalenia Ludu Rzymskiego dotarły 30 sierpnia do Kalisza. – Dziękuję, że chcecie ten wieczór spędzić przed krzyżem Jezusa wraz z Maryją - mówił biskup kaliski Damian Bryl podczas Mszy św. w Narodowym Sanktuarium św. Józefa.

Do Kalisza symbole ŚDM przyjechały z archidiecezji warszawskiej. Krzyż i ikona Maryi zostały powitane przez młodych przed bazyliką św. Józefa i wprowadzone do świątyni, gdzie Mszy św. przewodniczył biskup kaliski Damian Bryl.

W homilii celebrans wyraził radość, że młodzi przybyli, aby modlić się przy symbolach ŚDM. – Dziękuję, że chcecie ten wieczór spędzić przed krzyżem wraz z Maryją. Wierzę, że to dzisiejsze spotkanie może przynieść piękny owoc w waszym życiu, w życiu waszych rodzin, w życiu waszych wspólnot parafialnych – powiedział bp Bryl, który podkreślał, że te symbole są zaproszeniem do spotkania z Jezusem ukrzyżowanym i Jego matką.

Wskazywał, że krzyż jest znakiem miłości Jezusa do człowieka. – Gdy patrzymy na krzyż to odkrywamy Jego miłość do wszystkich ludzi. Chciałbym, żebyście patrząc dzisiaj na ten krzyż przypomnieli sobie, że Jezus nas kocha, że z miłości do nas oddał życie. Chciałbym, żebyśmy tę prawdę przypomnieli sobie, ale też pozwolili, by ta prawda dotknęła naszych serc. Spróbujcie patrząc na krzyż tę prawdę mocno odnieść do siebie – zaznaczył kaznodzieja.

Akcentował, że krzyż przypomina o ofierze złożonej przez Pana Jezusa za nasze grzechy. - Jak wielką tragedią musi być grzech, skoro potrzeba było tak wielkiej ofiary. Gdy patrzymy na krzyż to rodzi się w nas inne ważne słowo. To słowo: przepraszam, żałuję. Bardzo chciałbym zaprosić, żebyście nie bali się powiedzieć: „Panie Jezu bardzo mnie kochasz, a ja tak często chodzę swoimi drogami, lekceważę Twoją miłość. Przepraszam. Chcę zostawić wszystko, co jest grzechem, abyś Ty był pierwszy, aby miłość królowała w moim życiu” – zachęcał ordynariusz diecezji kaliskiej.

Prosił młodych, aby powierzyli się Maryi. - Prośmy Maryję, która tak pokornie stoi pod krzyżem, która tak pięknie kochała, która cała była oddana Jezusowi, aby pomogła nam pięknie kochać Jezusa i bliźnich – powiedział bp Bryl.

Po komunii św. w Kaplicy Cudownego Obrazu Świętego Józefa odmówiony został akt zawierzenia młodzieży św. Józefowi.

Wraz z biskupem kaliskim Damianem Brylem Mszę św. koncelebrowali: ks. Marek Muzyka, diecezjalny duszpasterz młodzieży, ks. Przemysław Kapała, diecezjalny koordynator ŚDM i licznie zgromadzeni kapłani.

Po Mszy św. ks. prałat Jacek Plota zaprosił młodych na żurek.

Następnie młodzież adorowała krzyż i ikonę Mary do godz. 22.15. Z Narodowego Sanktuarium św. Józefa symbole zostały przeniesione do kościoła ojców franciszkanów, a potem do katedry, gdzie o północy odbyło się nabożeństwo pożegnania.

Galeria fotografii