In English In Italiano Auf Deutsch
Bazylika otwarta codziennie od 6:00 do 19:00
Sekretariat Sanktuarium:
Kancelaria Parafialna:
Sklepik z pamiątkami:
Dom Pielgrzyma:
Restauracja św. Józefa:
62 7 575 822 / 8.00 - 13.00
789 087 043 / 10.00 - 12.00, 16.00 - 18.00
797 630 389 / 10.00 - 16.00
510 733 166 / 8.00 - 21.00
604 844 368 / 12.00 - 16.00
top
/ Home / Aktualności
Czwartek, 5 Sierpnia 2021

Sierpniowe nabożeństwo
w intencji rodzin
i obrony poczętego życia

Ewa Kotowska-Rasiak

- Patrząc na współczesną rodzinę przez postać św. Józefa widać, że rodzina coraz mniej jest postrzegana po Bożemu, a coraz bardziej po ludzku - mówił abp Józef Górzyński, metropolita warmiński, który 5 sierpnia przewodniczył w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu comiesięcznym modlitwom w intencji rodzin i obrony życia poczętego.

Podczas Mszy św. nastąpiło uroczyste przekazanie relikwii bł. Karoliny Kózkówny.

„Promyczki dobra” w programie słowno-muzyczny pt. „Aureola marzy mi się od przedszkola”

Temat sierpniowego spotkania brzmiał:
„Błogosławiona Karolina Kózkówna – dziecko prostych rodziców.
Świętość w rodzinie”.

Księdza biskupa, kapłanów, przedstawicieli pielgrzymów i wszystkich łączących się duchowo powitał ks. prałat Jacek Plota. - Jesteśmy na półmetku wakacji. Rozpoczął się miesiąc sierpień. Jest to szczególny czas, ponieważ w tym miesiącu świętujemy kolejne rocznice wielkich wydarzeń narodowych i patriotycznych np. „Cudu nad Wisłą”, wybuchu Powstania Warszawskiego, podpisania porozumień sierpniowych i inne. Jest to też czas gdy do tronu naszej Najlepszej Matki i Królowej na Jasną Górę podążają liczne pielgrzymki głównie piesze. Również 9 sierpnia wyruszy 384 Kaliska Piesza Pielgrzymka pod hasłem: „Od Józefa do Maryi i od Maryi do Józefa. Jest to najstarsza piesza pielgrzymka w Polsce, wzmianka o niej pochodzi z 1607 roku. W sierpniu także w sposób szczególny modlimy się o trzeźwość naszego narodu, o trzeźwość polskich rodzin i możemy złożyć świadectwo wiary podejmując abstynencję – mówił kustosz kaliskiej bazyliki. Modlitwę do św. Józefa poprowadził ks. Michał Świgoniak.

„Promyczki dobra” w programie słowno-muzyczny pt. „Aureola marzy mi się od przedszkola”

W ramach konferencji odbył się program słowno-muzyczny pt. „Aureola marzy mi się od przedszkola” w wykonaniu zespołu „Promyczki dobra” z Nowego Sącza pod kierunkiem ks. Andrzeja Mulki, dyrektora Wydawnictwa „Promyczek”, z którym o błogosławionej rozmawiał ks. prałat Leszek Szkopek, proboszcz parafii NMP Wniebowziętej w Ostrzeszowie, diecezjalny duszpasterz rodzin.

Mszy św. przewodniczył abp Józef Górzyński, metropolita warmiński. Wraz z nim modlili się: biskup pomocniczy Łukasz Buzun, kapłani oraz pielgrzymi.

Homilia Ks. Bpa Józefa Górzyńskiego

W homilii celebrans akcentował, że zbawienie człowieka dokonało się przez mękę, śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa. - Chrześcijaństwo to coś więcej niż zestaw słusznych praw, które wygłosił Pan Jezus, a my w nie uwierzyliśmy i według nich żyjemy. Jesteśmy religią wydarzenia zbawczego, a nie wyznawcami słusznego poglądu na życie, dlatego bycie chrześcijaninem to nie tylko przyjmowanie nauki Pana Jezusa za swoją, ale to przede wszystkim udział w Chrystusowym dziele zbawienia, w Jego męce, śmierci i zmartwychwstaniu – mówił abp Górzyński.

Stwierdził, że patrząc na współczesną rodzinę przez postać św. Józefa widać, że rodzina coraz mniej jest postrzegana po Bożemu, a coraz bardziej po ludzku. - Zanika Józefowe pragnienie, by w mojej rodzinie przede wszystkim wypełniła się wola Boga. Widać to w zamknięciu się na dar życia, który przecież jest darem Boga i jako dar od Boga powinno być przyjmowane z najwyższym poszanowaniem Jego woli i Jego przykazań – podkreślał kaznodzieja.

Zaznaczył, że kryzys demograficzny jest pochodną myślenia o rodzinie bardziej po ludzku niż po Bożemu. - Pomoc niesiona rodzinie ze strony ludzi wierzących musi iść w kierunku przywracania jej prawdziwego obrazu, którego wzór mamy w Świętej Rodzinie i w kierunku kształtowania postaw przyszłych ojców i matek na wzór św. Józefa i Maryi zdolnych do myślenia po Bożemu z gotowością do wypełniania woli Boga, a nie tylko swoich ludzkich pragnień – powiedział metropolita warmiński.

Pod koniec Mszy św. biskupi, kapłani i wierni zebrani w kaliskiej bazylice zawierzyli św. Józefowi rodziny i dzieci nienarodzone.

Spotkanie transmitowane było przez Telewizję Trwam, Radio Maryja i Radio Rodzina.

Relacja Telewizji "Trwam"

Galeria fotografii

fot.: Adam Szymański • Radio Rodzina Kalisz