In English In Italiano Auf Deutsch
Bazylika otwarta codziennie od 6:00 do 19:00
Sekretariat Sanktuarium:
Kancelaria Parafialna:
Sklepik z pamiątkami:
Dom Pielgrzyma:
Restauracja św. Józefa:
62 7 575 822 / 8.00 - 13.00
789 087 043 / 10.00 - 12.00, 16.00 - 18.00
797 630 389 / 10.00 - 16.00
510 733 166 / 8.00 - 21.00
604 844 368 / 12.00 - 16.00
top
/ Home / Aktualności
Czwartek, 1 Lipca 2021

Lipcowe nabożeństwo
w intencji rodzin
i obrony poczętego życia

Ewa Kotowska-Rasiak

- Współcześni mężczyźni potrzebują dobrego wzoru. Takim wzorem jest św. Józef - człowiek, który miał bardzo dobrą relację z Jezusem - mówił bp Łukasz Buzun, który 1 lipca przewodniczył w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu comiesięcznym modlitwom w intencji rodzin i obrony życia poczętego.

Temat lipcowego spotkania brzmiał: „Toczy się ogromna walka o ludzkie życie – Święty Józefie, prosimy wspomagaj nas w tej walce”.

Księdza biskupa, kapłanów, przedstawicieli pielgrzymów i wszystkich łączących się duchowo powitał ks. prałat Jacek Plota. – 4 czerwca 1997 roku Ojciec Święty Jan Paweł II nawiedzając Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu powiedział: „Józef z Nazaretu, który uchronił Jezusa od okrucieństwo Heroda, staje w tej chwili przed nami jako wielki rzecznik sprawy obrony życia ludzkiego od pierwszej chwili poczęcia aż do naturalnej śmierci. Pragniemy więc w tym miejscu polecić Bożej Opatrzności i Świętemu Józefowi życie ludzkie zwłaszcza nie narodzonych, w naszej Ojczyźnie i na całym świecie. Posiada ono nienaruszalną godność /.../ Prawo do życia nie jest tylko kwestią światopoglądu, nie jest tylko prawem religijnym, ale jest prawem człowieka. Najbardziej podstawowym prawem człowieka”. Dlatego nieprzerwanie od 17 lat tu w Domu św. Józefa w Kaliszu przez wstawiennictwo Patriarchy z Nazaretu modlimy się w pierwsze czwartki miesiąca za te dwie wielkie wartości jakimi są życie i rodzina. Jest to szczególnie potrzebne w czasie, gdy trwa walka między cywilizacją życia i cywilizacją śmierci mówił kustosz Narodowego Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu. Modlitwę do św. Józefa poprowadził ks. Damian Weiss.

W ramach konferencji Magdalena Korzekwa-Kaliszuk i jej mąż Zbigniew Kaliszuk podjęli temat „Każde życie jest cudem”. W swoim wystąpieniu małżonkowie mówili o Fundacji Grupa PROELIO i o jej inauguracyjnej kampanii społecznej. Zachęcali do odwiedzania strony internetowej cudzycia.pl. Pani Magdalena jest prawnikiem, autorką i współautorką kilkunastu książek, jako nastolatka przez pięć lat prowadziła telewizyjny program „Ziarno”. Pan Zbigniew to autor i redaktor książek, laureat nagrody Stowarzyszenia Wydawców Katolickich Feniks 2014 w kategorii książek dla młodzieży. Rozmowę z gośćmi prowadził ks. prałat Leszek Szkopek, proboszcz parafii NMP Wniebowziętej w Ostrzeszowie, diecezjalny duszpasterz rodzin.

W homilii bp Łukasz Buzun wskazywał na ojcowskie serce św. Józefa. - Bóg napełnił Józefa wzniosłymi uczuciami ojcostwa. Jest to serce przepełnione troską względem Jezusa. Święty Józef swoją miłość ojcowską wyraża wobec Jezusa przez swoje postępowanie względem Niego, szczególnie w okresie dzieciństwa i w okresie młodzieńczym – powiedział celebrans. Zaznaczył, że św. Józef był wychowawcą Jezusa. – Święty Józef wychowywał Jezusa do modlitwy, ale nie tylko modlitwy indywidualnej, rodzinnej, ale także do modlitwy we wspólnocie ludzi. Święty Józef uczył Jezusa też fragmentów Biblii, które sam nosił w swoim sercu jako sprawiedliwy Izraelita – podkreślał biskup pomocniczy diecezji kaliskiej. Przekonywał, że rodzice na wzór św. Józefa powinni wychowywać swoje dzieci do tego, aby w przyszłości osiągnęli niebo.

Pod koniec Mszy św. biskup, kapłani i wierni zebrani w kaliskiej bazylice zawierzyli św. Józefowi rodziny i dzieci nienarodzone.

O. Tadeusz Rydzyk zaprosił wiernych na Pielgrzymkę Rodziny Radia Maryja na Jasną Górę, która odbędzie się w dniach 10 i 11 lipca.

Podczas Mszy św. zaśpiewał Reprezentacyjny Chór Powiatu Kępińskiego „Con Brio” pod dyrekcją Ewy Olek.

Spotkanie transmitowane było przez Telewizję Trwam, Radio Maryja i Radio Rodzina.

Relacja Telewizji "Trwam"

Galeria fotografii