In English In Italiano Auf Deutsch
Bazylika otwarta codziennie od 6:00 do 19:00
Sekretariat Sanktuarium:
Kancelaria Parafialna:
Sklepik z pamiątkami:
Dom Pielgrzyma:
Restauracja św. Józefa:
62 7 575 822 / 8.00 - 13.00
789 087 043 / 10.00 - 12.00, 16.00 - 18.00
797 630 389 / 10.00 - 16.00
510 733 166 / 8.00 - 21.00
604 844 368 / 12.00 - 16.00
top
/ Home / Aktualności
Sobota, 5 Czerwca 2021

Doradcy życia rodzinnego
modlili się u św. Józefa

Ewa Kotowska-Rasiak

Biskup kaliski Damian Bryl przewodniczył Mszy św. w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu dla doradców życia rodzinnego i uczestników Studium Życia Rodzinnego.

Przybyłych na wspólną modlitwę powitał ks. prałat Jacek Plota, kustosz Narodowego Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu.

W homilii celebrans dziękował doradcom życia rodzinnego z diecezji kaliskiej za ich posługę na rzecz małżeństw i rodzin. – Chciałbym wyrazić wielką wdzięczność za to co robicie na co dzień w waszych parafiach, miejscach, gdzie towarzyszycie tym, którzy przygotowują się do sakramentu małżeństwa. Szczególnie chciałbym wyrazić szacunek wobec tych, którzy już od wielu lat oddają swoje siły, umiejętności, dary, talenty w służbie rodzinie. Bardzo dziękuję też tym, którzy chcieli z otwartym sercem podjąć tę misję i przygotowują się do tego – powiedział bp Bryl.

Prosił doradców życia rodzinnego, aby towarzyszyli narzeczonym, ale także małżonkom. - Bardzo chciałbym, żebyśmy towarzyszyli małżonkom w budowaniu pięknych relacji między sobą, wspieraniu ich w chwilach trudnych, kryzysowych, ale też w wychowaniu dzieci – zaznaczył kaznodzieja.

Cytując fragmenty dokumentu Synodu Biskupów o rodzinie i adhortacji „Amoris Laetitia” papieża Franciszka o miłości w rodzinie wskazywał jak powinna wyglądać posługa w poradniach rodzinnych.

Za papieżem Franciszkiem mówił, że w poradni rodzinnej nie chodzi tylko o przedstawienie jakiś norm, ale przede wszystkim o zaproponowanie wartości.

Dodał, że przekazywanie wiary wymaga dziś języka, który mógłby dotrzeć do każdego człowieka, a szczególnie do ludzi młodych.

- Chciałbym zaprosić, żebyśmy szukali nie tylko nowych struktur, chociaż te są potrzebne i warto ich szukać, ale także pytali o nasz styl zaangażowania – mówił duchowny.

Zachęcał doradców życia rodzinnego do pełnienia swojej misji z sercem. - Chciałbym, żebyśmy dzisiaj modlili się w tym szczególnym miejscu do św. Józefa o to, żeby pomógł nam pokochać tych, wśród których pracujemy, którzy przychodzą do poradni, z którymi się spotykamy i żeby św. Józef pomógł nam znaleźć także odpowiednie słowa do tych konkretnych ludzi, ale pierwszym jest zawsze, żeby ich przyjąć i pokochać – stwierdził bp Bryl.

Wraz z biskupem kaliskim Damianem Brylem u św. Józefa modlili się: ks. prałat Leszek Szkopek, nowo mianowany diecezjalny duszpasterz rodzin, Jolanta Siwak, diecezjalna doradczyni życia rodzinnego, Dorota Kaczyńska, koordynator Centrum Pro Familia i doradcy życia rodzinnego z diecezji kaliskiej.

Galeria fotografii