In English In Italiano Auf Deutsch
Bazylika otwarta codziennie od 6:00 do 19:00
Sekretariat Sanktuarium:
Kancelaria Parafialna:
Sklepik z pamiątkami:
Dom Pielgrzyma:
Restauracja św. Józefa:
62 7 575 822 / 8.00 - 13.00
789 087 043 / 10.00 - 12.00, 16.00 - 18.00
797 630 389 / 10.00 - 16.00
510 733 166 / 8.00 - 21.00
604 844 368 / 12.00 - 16.00
top
/ Home / Aktualności
Czwartek, 3 Czerwca 2021

Czerwcowe nabożeństwo
w intencji rodzin
i obrony poczętego życia

Ewa Kotowska-Rasiak

- Modlimy się dziś za rodziny, a szczególnie za młodzież, żeby nie odrzuciła Bożej miłości. Niech Maryja i Józef doprowadzają do Najświętszego Serca Jezusa - mówił bp Łukasz Buzun, który 3 czerwca przewodniczył w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu comiesięcznym modlitwom w intencji rodzin i obrony życia poczętego.

Temat czerwcowego spotkania brzmiał: „O małżeńskiej drodze do świętości i o Eucharystii – pokarmie na tę drogę”.

Księdza biskupa, kapłanów, przedstawicieli pielgrzymów i wszystkich łączących się duchowo powitał ks. prałat Jacek Plota. - Dziś obchodzimy Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa zwaną uroczystością Bożego Ciała. Jezus Chrystus wychodzi na ulice miast i wsi, aby nam błogosławić, aby błogosławić nasze pola i zagrody. Jutro 4 czerwca będziemy wspominać 24. rocznicę wizyty św. Jana Pawła II w Kaliszu i w naszym sanktuarium. Ojciec Święty ukazując znaczenie tego miejsca zostawił nam wówczas przesłanie, które brzmi: „Obowiązek służby życiu spoczywa na wszystkich i na każdym z nas, ale ta odpowiedzialność w szczególny sposób na rodzinie, która jest wspólnotą życia i miłości. Bracia i Siostry, ani na chwilę nie zapominajcie o tym jak wielką wartością jest rodzina”. Poprzez te comiesięczne pierwszoczwartkowe spotkania odbywające się nieprzerwanie od 17 lat staramy się wypełnić wolę Ojca Świętego obejmując modlitwą poczęte życie i rodziny, szczególnie te, którym jest ciężko - mówił kustosz Narodowego Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu. Modlitwę do św. Józefa poprowadził ks. Michał Świgoniak.

W ramach konferencji salwatorianin ks. Maciej Dalibor, wicerektor WSD Salwatorianów w Bagnie, koordynator krajowy projektu „Tak na serio”, jeden z pomysłodawców Tygodnia Modlitw za Powołanych do Małżeństwa, wskazywał na powołanie do małżeństwa. Podkreślał, że małżeństwo jest drogą do świętości. Dodał, że małżonkowie powinni uświęcać się poprzez Eucharystię. Rozmowę z gościem prowadził ks. prał. Leszek Szkopek, proboszcz parafii NMP Wniebowziętej w Ostrzeszowie, diecezjalny duszpasterz rodzin.

W homilii bp Łukasz Buzun wskazywał, że w Eucharystii człowiek odnajduje doświadczenie Bożej miłości. – Przez komunię św. odnajdujemy drogę do Serca Bożego. Możemy codziennie przyjmować żywego Chrystusa. Czy mamy tę świadomość, że jesteśmy nosicielami żywego Chrystusa? Do każdego możemy zanieść Jezusa – powiedział celebrans.

Zachęcał wiernych do odnowienia swojej wiary. – Jesteśmy tutaj dzisiaj po to, aby odrodzić w sobie i w naszych rodzinach wiarę, że Jezus mnie kocha i oczekuje odwzajemnienia, odpowiedzi na tę miłość. Dopiero taka relacja buduje więzi z Chrystusem – stwierdził kaznodzieja.

Akcentował, że bardzo ważna jest więź z Sercem Jezusa. - Obserwujemy ile jest obecnie kryzysów w relacjach międzyludzkich, małżeńskich, rodzinnych, ile ludzi żyje w ciągłym konflikcie, niezgodzie, zdystansowaniu. Nie byłoby takich deficytów, gdyby nie było odcięcia od więzi z Sercem Jezusa. Dlatego ważne jest, żeby tę więź przywracać. Po to są rekolekcje, czy pielgrzymka – zaznaczył biskup pomocniczy diecezji kaliskiej.

Prosił wiernych, aby odmawiali Litanię do Najświętszego Serca Pana Jezusa. – W tej litanii możemy odnajdywać swoje życie i jego więź z Jezusem. To w niej odsłaniają się horyzonty miłości Boga do człowieka – zaznaczył duchowny.

Zachęcał do modlitwy za rodziny. – Modlimy się dziś za rodziny, a szczególnie za młodzież, żeby nie odrzuciła Bożej miłości, ponieważ to odrzucenie jest dramatem – mówił bp Buzun.

Pod koniec Mszy św. biskup zawierzył św. Józefowi rodziny i dzieci nienarodzone.

Spotkanie transmitowane było przez Radio Maryja i Radio Rodzina.

Galeria fotografii