In English In Italiano Auf Deutsch
Bazylika otwarta codziennie od 6:00 do 19:00
Sekretariat Sanktuarium:
Kancelaria Parafialna:
Sklepik z pamiątkami:
Dom Pielgrzyma:
Restauracja św. Józefa:
62 7 575 822 / 8.00 - 13.00
789 087 043 / 10.00 - 12.00, 16.00 - 18.00
797 630 389 / 10.00 - 16.00
510 733 166 / 8.00 - 21.00
604 844 368 / 12.00 - 16.00
top
/ Home / Aktualności
Czwartek, 3 Czerwca 2021

Uroczystość Bożego Ciała

Ewa Kotowska-Rasiak

- My uczniowie Jezusa, ludzie przyjmujący Eucharystię mamy być tymi, którzy budują jedność, którzy szukają autentycznego dobra - mówił biskup kaliski Damian Bryl, który w uroczystość Bożego Ciała przewodniczył Mszy św. na rynku w Kaliszu. Po Mszy św. odbyła się procesja ulicami miasta.

W homilii celebrans podkreślał, że uroczystość Bożego Ciała jest okazją do publicznego wyznania wiary. - Niech to wyznanie wiary w naszym mieście będzie takie mocne i jednoznaczne. Niech to będzie wyznanie serca „Jezu, wierzę, że jesteś z nami. Wierzę, że w tym chlebie eucharystycznym przychodzisz do mnie, do moich najbliższych, do Kościoła”, ale niech to będzie też publiczne nasze wyznanie – powiedział bp Bryl.

Akcentował, że Jezus pokazuje człowiekowi, że zawsze jest blisko niego. – Ta dzisiejsza procesja pokazuje, że Jezus chce być blisko moich codziennych spraw. Pójdziemy obok sklepów, urzędów, domów. W każdym z tych miejsc Jezus chce, żebyśmy nie czuli się sami. Chce nam mocno pokazać, że każde z tych miejsc może być miejscem spotkania z Nim – stwierdził kaznodzieja.

Zaznaczył, że Eucharystia jest wezwaniem do dobrego stylu życia. - Jeżeli na Eucharystii doświadczamy, że Pan jest blisko, że Pan kocha każdego z nas, także mnie, to ta miłość zaprasza nas i porusza, żebyśmy taką miłością kochali tych wszystkich, których spotkamy, gdy wyjdziemy z Eucharystii – podkreślał duchowny.

Przekonywał, że miłość, której człowiek doświadcza na Eucharystii pobudza do wzajemnej miłości na wzór Chrystusa. – Bądźmy gotowi do miłości na wzór Jezusa, który służy. Tak bardzo potrzebujemy miłości, potrzebujemy solidarności, czyli miłości, która wychodzi, która służy, która wspiera, która troszczy się o innych. Bądźmy tymi, którzy troszczą się o innych, którzy wspierają się wzajemnie, którzy wspierają szczególnie tych, którym jest trudno w tym czasie – mówił biskup kaliski.

Zachęcał wiernych, aby dbali o jedność. – Tak bardzo potrzeba nam dzisiaj ducha jedności, ducha wzajemnego słuchania, szacunku, wspierania się i szukania tego, co jest dobrem wspólnym. My uczniowie Jezusa, ludzie przyjmujący Eucharystię mamy być tymi, którzy budują jedność, którzy szukają autentycznego dobra, którzy chcą łączyć. Proszę jako ludzie wierzący wnośmy w społeczność naszego miasta, województwa, naszej ojczyzny ducha solidarności i ducha jedności – prosił celebrans.

Akcentował, że w Eucharystii Jezus przychodzi do każdego człowieka. - Wróćmy do naszych domów z nadzieją, że nie jesteśmy sami, ale wróćmy też zaproszeni do miłości, która nie szuka siebie, do miłości, która chce służyć, która chce pomagać. Niech ta Eucharystia, którą teraz przeżywamy jednoczy nasze rodziny, małżeństwa, nasze parafie, nasze miasto i naszą ojczyznę. Jezus jest z nami. Jezus jest blisko – mówił bp Bryl.

Wraz z biskupem kaliskim Damianem Brylem Mszę św. koncelebrowali: biskup kaliski senior Stanisław Napierała i kapłani, wśród których byli neoprezbiterzy.

Po Mszy św. procesja przeszła ulicami miasta. Drugi ołtarz znajdował się przy Narodowym Sanktuarium św. Józefa. Przy każdym ołtarzu krótkie rozważanie dotyczące Eucharystii i obchodzonego Roku Świętego Józefa wygłosił ks. dr Waldemar Graczyk, wicekanclerz Kurii Diecezjalnej w Kaliszu.

Procesja zakończyła się na kaliskim rynku udzieleniem błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem.

Relacja TV Dom Józefa

Galeria fotografii

Galeria fotografii