In English In Italiano Auf Deutsch
Bazylika otwarta codziennie od 6:00 do 19:00
Sekretariat Sanktuarium:
Kancelaria Parafialna:
Sklepik z pamiątkami:
Dom Pielgrzyma:
Restauracja św. Józefa:
62 7 575 822 / 8.00 - 13.00
789 087 043 / 10.00 - 12.00, 16.00 - 18.00
797 630 389 / 10.00 - 16.00
510 733 166 / 8.00 - 21.00
604 844 368 / 12.00 - 16.00
top
/ Home / Aktualności
Czwartek, 29 Kwietnia 2021

Dzień Męczeństwa
Duchowieństwa Polskiego

Ewa Kotowska-Rasiak

- Męstwem dzisiaj jest miłosierdzie okazane najbardziej bezbronnym i pozbawionym nadziei. Obyśmy zdali swój egzamin wiary i miłości nie gorzej niż ci, których dzisiaj w Dniu Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego wspominamy - mówił bp Grzegorz Suchodolski, który przewodniczył Mszy św. w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu.

Witając biskupów, duchowieństwo i przedstawicieli wiernych ks. prałat Jacek Plota, kustosz Narodowego Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu zaznaczył, że modlitwie towarzyszą relikwie polskich męczenników II wojny światowej, m.in.: św. o. Maksymiliana Marii Kolbego, bł. ks. Wincentego Frelichowskiego, bł. ks. Józefa Stanka Pallotyna. Dodał, że w 2010 r. abp Józef Michalik ofiarował kaliskiej bazylice Księgę Upamiętniającą Kapłanów, którzy zginęli w czasie II wojny światowej. Są tylko dwie takie księgi. Jedna znajduje się na Jasnej Górze, a druga u św. Józefa w Kaliszu.

W homilii bp Grzegorz Suchodolski nawiązując do wydarzeń w Dachau sprzed 76 lat wspominał kapłanów, którzy ponieśli męczeńską śmierć. – Nie sposób wymienić ich tutaj wszystkich z imienia i nazwiska, ale za wiarę i miłość każdego z nich chcemy z głębi serca podziękować, każdego chcemy złożyć na ołtarzu Eucharystii, przytulić do Serca Jezusa i oddać Bożemu Miłosierdziu – powiedział celebrans.

Pochodzący z Podlasia bp Suchodolski wskazał na kapłanów męczenników z tamtych terenów, wśród których wymienił ks. Romana Ryczkowskiego. – Chciałbym św. Józefowi powiedzieć o 74 aresztowanych i represjonowanych kapłanach diecezji siedleckiej. Trzynastu z nich zginęło w Dachau, jedenastu w Auschwitz, czterech na terenie diecezji – wspominał biskup pomocniczy diecezji siedleckiej.

Odwołał się do słów z Listu św. Jana Apostoła „Nowina, którą usłyszeliśmy od Jezusa Chrystusa jest taka: Bóg jest światłością, a nie ma w Nim żadnej ciemności”. – Prawda o światłości pokonującej ciemność dodawała duchownym nadziei i pomagała pokonać najtrudniejsze chwile bezsilności, głodu u cierpienia. Nowina, którą usłyszeli od Jezusa Chrystusa była silniejsza od codziennych, strasznych nowin obozowego życia. Pielęgnowali ją czule i mężnie szukając kontaktu z nią podczas sprawowania i karmienia się Najświętszą Eucharystią – zaznaczył kaznodzieja.

Podkreślał, że mocno i wymownie brzmią dziś słowa „Bóg nie jest obojętny” wypowiedziane przez papieża Franciszka. – Taką właśnie, nie obojętną, nie czekającą bezczynnie była wspominana dzisiaj św. Katarzyna ze Sieny, patronka Europy. Taki był o. Maksymilian Kolbe, taki był ks. Ryczkowski. Tacy byli święci i błogosławieni obozowi bohaterowie. Taką była Maryja i św. Józef. Takimi możemy być i my, jeśli tylko odrzucimy wirusa obojętności, wygody i egoizmu. Męstwem dzisiaj jest miłosierdzie okazane najbardziej bezbronnym i pozbawionym nadziei. Obyśmy zdali swój egzamin wiary i miłości nie gorzej niż ci, których dzisiaj w Dniu Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego wspominamy – przekonywał bp Suchodolski.

Po komunii św. ks. Tadeusz Kosecki z Gdyni, były więzień obozu w Stutthofie, odczytał akt zawierzenia św. Józefowi ułożony 76 lat temu przez księży w Dachau.

W swoim słowie bp Damian Bryl wskazał, że sanktuarium św. Józefa w Kaliszu jest miejscem, w którym w szczególny sposób kontynuowana jest pamięć o księżach z Dachau i o wszystkich innych duchownych, którzy w imię wierności Chrystusowi cierpieli i oddali życie. - Pamiętajmy o tych naszych braciach kapłanach, szczególnie w tym Roku św. Józefa. Niech to niezwykłe i przejmujące doświadczenie wyzwolenia Dachu dzięki wstawiennictwu św. Józefa będzie dla nas wszystkich takim umocnieniem, żebyśmy z odwagą i wiarą prosili Józefa, aby za nami orędował i nam towarzyszył – powiedział biskup kaliski.

Prosił o modlitwę w intencji powołań do kapłaństwa. - Tegoroczne obchody Dnia Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego zbiegają się z Tygodniem Modlitw o Powołania do Kapłaństwa i Życia Konsekrowanego. Bardzo proszę módlmy się, aby nie zabrakło nigdy dobrych pasterzy. Módlmy się przez wstawiennictwo św. Józefa, aby ci, którzy obrali tę drogę podejmowali ją mocno, radykalnie i we wszystkim byli wierni Jezusowi, który ich wzywa – mówił bp Bryl.

Wraz z bp. Grzegorzem Suchodolskim Mszę św. koncelebrowali biskup kaliski Damian Bryl, biskup pomocniczy Łukasz Buzun i przedstawiciele duchowieństwa.

Msza św. była transmitowana przez Telewizję Internetową „Dom Józefa” i Radio Rodzina Diecezji Kaliskiej.

Przed Mszą św. otwarta została wystawa o kapłanach – męczennikach II wojny światowej. Była też prezentacja multimedialna, którą przygotował ks. dr Sławomir Kęszka, delegat Biskupa Kaliskiego ds. podtrzymywania pamięci o męczeństwie duchowieństwa polskiego.

Prezentacja ks. dra Sławomira Kęszki

Relacja TV Dom Józefa

Galeria fotografii