In English In Italiano Auf Deutsch
Bazylika otwarta codziennie od 6:00 do 19:00
Sekretariat Sanktuarium:
Kancelaria Parafialna:
Sklepik z pamiątkami:
Dom Pielgrzyma:
Restauracja św. Józefa:
62 7 575 822 / 8.00 - 13.00
789 087 043 / 10.00 - 12.00, 16.00 - 18.00
797 630 389 / 10.00 - 16.00
510 733 166 / 8.00 - 21.00
604 844 368 / 12.00 - 16.00
top
/ Home / Aktualności
Piątek, 23 Kwietnia 2021

52. Sympozjum Józefoligiczne
w Roku Świętego Józefa

Ewa Kotowska-Rasiak

- Prośmy dzisiaj naszych świętych patronów Wojciecha i Józefa, aby pomogli nam żyć w oddaniu Jezusowi, aby Jezus był coraz bardziej w centrum wszystkiego, co dzieje się w nas, ale też żeby wszystko działo się, aby On był uwielbiony - mówił biskup kaliski Damian Bryl, który przewodniczył Mszy św. na zakończenie 52. Ogólnopolskiego Sympozjum Józefologicznego w Kaliszu.

Tegoroczne sympozjum w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu odbyło się w formie on-line.

52. Sympozjum Józefologiczne - powitanie ks. bp Damian Bryl, otwarcie sesji ks. Andrzej Latoń
52. Sympozjum Józefologiczne
powitanie ks. bp Damian Bryl,
otwarcie sesji ks. Andrzej Latoń

Otwarcia dokonał bp Damian Bryl. – To coroczne sympozjum od wielu lat przypomina nam, że autentyczna duchowość józefowa potrzebuje solidnej refleksji. Potrzebujemy tych solidnych fundamentów, aby dobrze kształtować naszą pobożność do św. Józefa, ale także żeby potem kształtować dobrze nasze życie, w którym chcemy naśladować św. Józefa – powiedział biskup kaliski.

W swoim wystąpieniu ks. dr Andrzej Latoń, prezes Polskiego Studium Józefologicznego wskazał, że tegoroczne sympozjum jest przeżywane pod hasłem „Rok Świętego Józefa w Kościele katolickim”. Przywołał na pamięć zmarłego niedawno ks. Wojciecha Hanca, który był u początków organizowania Polskiego Studium Józefologicznego założonego 52 lata temu w Kaliszu. – Ten wybitny józefolog poprzez działalność naukową i organizacyjną stał się powiernikiem tajemnicy św. Józefa, którą odkrywał na modlitwie przed cudownym obrazem św. Józefa Kaliskiego – stwierdził ks. Latoń.

Pierwszy wykład nt. „Patris corde papieża Franciszka w kontekście wypowiedzi jego poprzedników” wygłosił ks. dr Antonio Panaro, prefekt studiów Archidiecezjalnego Seminarium Misyjnego Redemptoris Mater w Warszawie.  Ks. dr Ryszard Kempiak, salezjanin, biblista, wykładowca na Papieskim Wydziale Teologicznym we Wrocławiu wygłosił wykład pt. „Maryja i Józef – prawdziwe małżeństwo. Studium biblijne”. Ks. dr Jacek Stefański, wieloletni ojciec duchowny kleryków i wykładowca Pisma Świętego oraz języka hebrajskiego w Wyższym Seminarium Duchownym w Kaliszu, a obecnie rekolekcjonista i kierownik duchowny w Wigierskim Areopagu Nowej Ewangelizacji diecezji ełckiej w Wigrach podjął temat „Hebrajskie wyjaśnienie rozterki Świętego Józefa (Mt 1, 19-20)”. Ks. dr Krzysztof Wons, salwatorianin, rekolekcjonista w Centrum Formacji Duchowej Salwatorianów w Krakowie wygłosił wykład nt. „Józef z Nazaretu. Wierzący do końca”.

Konferencje prelegentów

„Patris corde” papieża Franciszka w kontekście wypowiedzi jego poprzedników.
Ks. Antonio Panaro
„Patris corde” papieża Franciszka w kontekście wypowiedzi jego poprzedników.
Maryja i Józef - prawdziwe małżeństwo. Studium biblijne.
Ks. Ryszard Kempiak SDB
Maryja i Józef - prawdziwe małżeństwo.
Studium biblijne.
Hebrajskie wyjaśnienie rozterki Świętego Józefa
Ks. Jacek Stefański
Hebrajskie wyjaśnienie rozterki Świętego Józefa.
Józef z Nazaretu. Wierzący do końca.
Ks. Krzysztof Wons SDS
Józef z Nazaretu. Wierzący do końca.

Obrady zakończyła Msza św. w kaplicy cudownego obrazu św. Józefa Kaliskiego, której przewodniczył biskup kaliski Damian Bryl.

Słowa powitania do zgromadzonych w bazylice i łączących się duchowo wypowiedział ks. prałat Jacek Plota, kustosz Narodowego Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu.

W homilii ks. biskup odwołując się do Listu św. Pawła do Filipian, w którym mówił „dla mnie żyć to Chrystus” podkreślał, że autor listu chce przekazać, że najważniejszy jest Jezus.

Wskazując na patrona dnia dzisiejszego św. Wojciecha, a także patrona tego roku św. Józefa akcentował, że oni pokazują, że Jezus powinien zawsze być w centrum. – Tak jak święci Józef i Wojciech byli nastawieni na Bożą chwałę, tak nasze życie ma być nastawione na uwielbienie Boga przez nasze oddanie – zaznaczył kaznodzieja.

Stwierdził, że pójście za Jezusem nie zawsze jest łatwe, a wręcz jest wymagające. - Nie wybieramy Jezusa, żeby nasze życie było łatwiejsze, ale żeby było bardziej sensowniejsze. Św. Paweł mówił, że trzeba walczyć o wiarę. Nasi dzisiejsi bohaterowie święci Józef i Wojciech byli ludźmi wierności, mocno musieli dla Jezusa zmagać się, ale wiedzieli za Kim idą i wiedzieli, że chcą służyć na chwałę Jezusa. Prośmy, żebyśmy umieli zgodzić się na to, że droga z Jezusem często nie jest łatwa i żebyśmy wtedy nie odwrócili się od Pana Jezusa i żebyśmy szli cierpliwie za Nim – przekonywał bp Damian Bryl.

Po komunii św. biskup kaliski Damian Bryl przy cudownym obrazie św. Józefa Kaliskiego zawierzył patronowi prelegentów i uczestników 52. Ogólnopolskiego Sympozjum Józefologicznego oraz wszystkich czcicieli św. Józefa.

Sympozjum było transmitowane przez Telewizję Internetową „Dom Józefa”.

Eucharystia

Galeria fotografii