In English In Italiano Auf Deutsch
Bazylika otwarta codziennie od 6:00 do 19:00
Sekretariat Sanktuarium:
Kancelaria Parafialna:
Sklepik z pamiątkami:
Dom Pielgrzyma:
Restauracja św. Józefa:
62 7 575 822 / 8.00 - 13.00
789 087 043 / 10.00 - 12.00, 16.00 - 18.00
797 630 389 / 10.00 - 16.00
510 733 166 / 8.00 - 21.00
604 844 368 / 12.00 - 16.00
top
/ Home / Aktualności
Wtorek, 23 Marca 2021

Msza św. z okazji 100. rocznicy urodzin Sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego

Ewa Kotowska-Rasiak

- Niech dziedzictwo ks. Franciszka Blachnickiego nas pobudza do tego, żeby dzisiaj pięknie, mocno żyć wiarą w Kościele, promieniować i przemieniać świat, w którym żyjemy - mówił biskup kaliski Damian Bryl, który przewodniczył Mszy św. z okazji 100. rocznicy urodzin Sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego, założyciela Ruchu Światło-Życie.

W Narodowym Sanktuarium św. Józefa zgromadzili się przedstawiciele Ruchu Światło-Życie z diecezji kaliskiej, którzy uczestniczyli we Mszy św. sprawowanej w Kaplicy Cudownego Obrazu św. Józefa Kaliskiego.

W homilii Biskup kaliski odwołując się do życia ks. Franciszka Blachnickiego wskazywał, że uczył on, że Jezusa trzeba wybierać w sposób wolny. - Czasy, w których żyjemy bardzo mocno pokazują nam ważność naszych osobistych wyborów. Bardzo chciałbym, abyśmy modlili się, aby to przesłanie ojca Franciszka o wyborze Jezusa na Pana i jedynego Zbawiciela było w nas mocne i klarowne. Prośmy o odwagę dobrego wybierania – powiedział bp Damian Bryl.

Zaznaczył, że wspólnota Kościoła jest darem, ale też zadaniem. - Chciejmy dziś wspominając ojca Franciszka dziękować za Kościół, który razem tworzymy i chciejmy prosić, żebyśmy umieli znaleźć swoje miejsce w Kościele i umieli znaleźć swoją misję – zachęcał Kaznodzieja.

Podkreślał, że w centrum każdej wspólnoty powinien być Jezus. – Prawdziwa wspólnota jest przeniknięta Duchem Świętym, ale jest też wspólnotą służby – mówił Ks. Biskup.

Przekonywał, że dojrzała wiara jest wiarą ludzi, którzy żyją Jezusem i więzią z Nim na co dzień. - Ojcu Franciszkowi tak bardzo zależało, żebyśmy nie bali się przemieniać oblicza naszych społeczeństw, w których żyjemy – zaznaczył Pasterz diecezji kaliskiej.

Zachęcał wiernych, aby podejmowali dziedzictwo ks. Blachnickiego. - Dzisiaj chcemy Bogu dziękować za ks. Franciszka Blachnickiego, za to wszystko co wniósł w życie Kościoła w naszej ojczyźnie, co wniósł w życie każdej i każdego z nas. Chciejmy prosić, abyśmy to dziedzictwo umieli podjąć, rozwijać, bo to nauczanie ojca Franciszka to był piękny, dobry zaczyn. Niech to jego dziedzictwo nas pobudza, porusza, żeby dzisiaj pięknie, mocno żyć wiarą w Kościele, promieniować i przemieniać świat, w którym żyjemy – powiedział bp Damian Bryl.

Po komunii św. Biskup kaliski zawierzył św. Józefowi Ruch Światło-Życie Diecezji Kaliskiej.

W rozmowie z KAI ks. kanonik Michał Pacyna podkreśla, że w ostatnich miesiącach ze względu na pandemię działalność Kościoła Domowego sprowadza się najczęściej do spotkań on-line. – Małżonkowie tworzący Kościół Domowy najczęściej odbywają spotkania w formie zdalnej. W wyjątkowych wypadkach są to spotkania na żywo w większych przestrzeniach. Jest to najczęściej Msza św. i adoracja w kościele, ale nie ma wspólnej agapy. Mamy nadzieję, że tym roku uda się przeprowadzić rekolekcje wielkopostne, bo w ubiegłym roku niestety takowe nie odbyły się – powiedział diecezjalny moderator Kościoła Domowego.

Od września 2020 r. parą diecezjalną Kościoła Domowego są Katarzyna i Piotr Kaniowie.

- Ta posługa w czasie pandemii jest trudniejsza, ponieważ brakuje kontaktu bezpośredniego ze wspólnotą i brakuje nam spotkań, które są charakterystyczne, bo charyzmat spotkania Ruchu Światło-Życie jest bardzo ważny – mówi Katarzyna Dudka-Kania.

Rozmówczyni zaznacza, że wielką radością dla niej była możliwość uczestnictwa we Mszy św. z okazji 100. rocznicy urodzin Sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego. – Były planowane różne inicjatywy, ale niestety nie można ich było zrealizować. Bardzo cieszymy się, że mogliśmy chociaż w gronie przedstawicieli wspólnoty spotkać się u św. Józefa i dziękować za życie ks. Franciszka Blachnickiego, za to co otrzymaliśmy od niego jako wspólnota. Aby Ruch Światło-Życie rozwijał się potrzeba jest ludzi bardzo głęboko wierzących i zaangażowanych w życie społeczne, zmieniających oblicze naszej polskiej ziemi i o to prosimy Sługę Bożego – podkreśliła pani Katarzyna.

Galeria fotografii