Akatyst to modlitwa Kościoła wschodniego. Słowo akatist z języka greckiego oznacza stać na modlitwie, być w gotowości przed Bogiem. Pierwsze teksty i melodie do akatystów powstawały na przełomie IV i V wieku.
Akatyst ku czci Świętego Józefa
Oblubieńca Bogarodzicy
Ośmiu kapłanów z diecezji kaliskiej pod kierunkiem Jakuba Tomalaka wykonało Akatyst ku czci Świętego Józefa Oblubieńca Bogarodzicy. Modlitwa odbyła się w ramach Marcowych Wieczorów ze Świętym Józefem w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu.
Akatyst wykonany w Kaplicy Cudownego Obrazu Świętego Józefa Kaliskiego pochodzi z 1871 roku. - Tekst, którym dziś wołamy ku czci św. Józefa ostatecznie został zatwierdzony przez Kościół Prawosławny w 1871 roku. Trzy lata trwały badania nad tekstem, który ułożył emerytowany profesor Moskiewskiej Akademii Duchownej Piotr Kazański. Odpowiedział on na pragnienie ludzi, którzy od dawna trwali na modlitwie ku czci św. Józefa – tłumaczy ks. Grzegorz Mączka, redaktor Radia Rodzina Diecezji Kaliskiej, wykonawca akatystu.
Chór księży z diecezji kaliskiej zaśpiewał pod dyrekcją Jakuba Tomalaka, dyrygenta, kompozytora, aranżera, wokalisty.
- Pomysł wykonania akatystu przez księży wyszedł od mojej żony, która na modlitwie zobaczyła taki obraz śpiewających kapłanów i od razu jej myśl skierowała się w stronę Akatystu ku czci św. Józefa. Mnie ten pomysł wydał się nierealny, ale po kilku telefonach do księży okazało się, że jest zainteresowanie. Po dwóch próbach udało nam się dziś zaśpiewać – mówi w rozmowie z KAI Jakub Tomalak.
Po modlitwie akatystem odmówiona została Litania do św. Józefa i Akt Zawierzenia.
Przed odśpiewaniem Apelu Jasnogórskiego błogosławieństwa pasterskiego udzielił biskup kaliski Damian Bryl.
Wraz z biskupem kaliskim Damianem Brylem i wiernymi modlili się biskup pomocniczy Łukasz Buzun i ks. prałat Jacek Plota, kustosz Narodowego Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu.
Modlitwa była transmitowana przez Telewizję Internetową „Dom Józefa”.