In English In Italiano Auf Deutsch
Bazylika otwarta codziennie od 6:00 do 19:00
Sekretariat Sanktuarium:
Kancelaria Parafialna:
Sklepik z pamiątkami:
Dom Pielgrzyma:
Restauracja św. Józefa:
62 7 575 822 / 8.00 - 13.00
789 087 043 / 10.00 - 12.00, 16.00 - 18.00
797 630 389 / 10.00 - 16.00
510 733 166 / 8.00 - 21.00
604 844 368 / 12.00 - 16.00
top
/ Home / Aktualności
Piątek, 19 Marca 2021

Uroczystość Odpustowa
Św. Józefa Oblubieńca NMP

Ewa Kotowska-Rasiak

- Prośmy św. Józefa o wiarę, żeby nikt nam nie zabrał głębokiego przekonania, że nad wszystkim jest Pan Bóg - mówił biskup kaliski Damian Bryl, który przewodniczył Mszy św. odpustowej ku czci św. Józefa w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu.

Wiernych zgromadzonych w kaliskiej bazylice i łączących się za pośrednictwem Telewizji Internetowej „Dom Józefa” i Radia Rodzina Diecezji Kaliskiej powitał ks. prałat Jacek Plota. – „Idźcie do Józefa” te słowa są wciąż aktualne w tym szczególnym czasie i okolicznościach, z jednej strony ze względu na panującą pandemię koronawirusa, a z drugiej na walkę z wartościami chrześcijańskimi, szczególnie z rodziną i życiem. Św. Józef jest nam dany jako dar i skarb dla Kościoła nie tylko diecezjalnego, ale dla Kościoła w Polsce i na świecie – powiedział kustosz Narodowego Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu.

Przed Eucharystią biskup kaliski poświęcił odrestaurowaną Kaplicę Cudownego Obrazu Świętego Józefa Kaliskiego.

W homilii celebrans wskazując na obraz św. Józefa Kaliskiego podkreślał, że mocno poruszające jest to, że Józef mocno ściska dłoń Pana Jezusa. – Józef chwyta też każdego z nas, bo chce zatroszczyć się o nas, o nasze sprawy, tak jak troszczył się o swoją rodzinę w Nazarecie. To jest takie piękne, dobre przesłanie, które płynie z tego obrazu – powiedział biskup kaliski.

Przekonywał, że Józef zaprasza każdego człowieka do troszczenia się o bliźnich. – W tym czasie pandemii, kiedy wielu z nas przeżywa trudny czas choroby, różnych doświadczeń, cierpienia najbliższych, izolacji, kwarantanny tak bardzo potrzebujemy wzajemnej troski o siebie. Tak bardzo trzeba, żebyśmy nie byli na siebie obojętni. Każdy z nas w swoim sąsiedztwie, w miejscu pracy, w domu ma takich ludzi. Na tyle ile możemy pomóżmy, zatroszczmy się. Chciałbym, żeby to słowo troska dzisiaj nam mocno wybrzmiało, a symbolem niech będzie ta ręka Józefa, która trzyma mocno młodego Jezusa – stwierdził kaznodzieja.

Zaznaczył, że papież Franciszek otwierając dzisiaj Rok Rodziny zachęca, aby na nowo zatroszczyć się o rodziny. - Chciałbym prosić, abyśmy duszpasterze, członkowie różnych wspólnot, rodzice razem szukali języka, sposobów, aby przekonać do małżeństwa tych, którzy o nim nie myślą. Papież zaprasza nas, byśmy głosili dobrą, piękną, radosną nowinę o życiu małżeńskim, o sakramentalnym związku pobłogosławionym przez Pana Boga. Pan Bóg nie chce nic odbierać człowiekowi przez sakrament małżeństwa, wprost przeciwnie chce tym małżonkom towarzyszyć, chce ich wspierać – akcentował hierarcha.

Podkreślał, że rok troski o rodzinę przejawia się we wsparciu małżonków w zadaniu wychowywania dzieci i młodzieży. - Drodzy rodzice chcemy jako wspólnota Kościoła być z wami. Chcemy wam w tym pomóc. Nie chcemy was zastępować, bo wasza rola jest jedyna i niepowtarzalna – mówił duchowny.

Wskazywał, że wspólnota Kościoła chce także wspierać tych, którzy znajdują się w trudnych, nieregularnych sytuacjach. - Chcemy powiedzieć wam, że bardzo nam na was zależy i chcemy być blisko was w tych różnych dramatach, których doświadczacie. Chcemy pamiętać o tych, którzy z różnych powodów nie założyli rodziny, którzy żyją samotnie. Jesteście ważną częścią Kościoła i chcemy też dobrze wam towarzyszyć – przekonywał bp Bryl.

Zachęcał wiernych do refleksji i zadumy nad swoim życiem oraz do uczenia się zawierzenia Panu Bogu. - Siostry i bracia trzymajmy się mocno Pana Boga. Nie zwątpmy w to, że do Niego należy ostatnie słowo, że On jest Panem wszystkiego. Prośmy Józefa o wiarę, żeby nikt nam nie zabrał głębokiego przekonania, że nad wszystkim jest Pan Bóg, żebyśmy umieli być pokorni wobec tego, co nas spotyka, żeby nas to nie przygniotło. Pozwólmy sobie na taką zadumę jak Józef i uczmy się zawierzenia jak on – zaznaczył ordynariusz diecezji kaliskiej.

Po komunii św. w Kaplicy Cudownego Obrazu św. Józefa Kaliskiego bp Damian Bryl odmówił litanię do św. Józefa i zawierzył mu ojczyznę i diecezję prosząc o ustanie epidemii.

W Sanktuarium św. Józefa znajduje się cudowny obraz Świętej Rodziny nieznanego autora, namalowany ok. 1673 r., w którym szczególną część odbiera św. Józef. Obraz został ukoronowany koronami papieskimi 15 maja 1796 r. W 1985 r. miała miejsce rekoronacja obrazu Świętej Rodziny i IV Międzynarodowy Kongres Józefologiczny. 25 marca 1992 r. św. Józef został patronem nowo utworzonej diecezji kaliskiej.

Największym wydarzeniem w historii była wizyta Ojca Świętego Jana Pawła II 4 czerwca 1997 r., który zawierzył św. Józefowi wszystkie polskie rodziny oraz sprawę ochrony życia nienarodzonych zarówno w Polsce jak i na świecie.

Stolica Apostolska wychodząc na przeciw oczekiwaniom wiernych 30 sierpnia 1997 r. potwierdziła, że św. Józef jest Patronem i Opiekunem miasta Kalisza. W dniach 27 września – 4 października 2009 r. odbył się w Kaliszu X Międzynarodowy Kongres Józefologiczny.

Należy wspomnieć, że św. Józef jest patronem mediów diecezjalnych: Dwutygodnika Diecezji Kaliskiej „Opiekun”, Radia Rodzina Diecezji Kaliskiej i Telewizji Internetowej „Dom Józefa”, a także funkcjonującej od 2017 r. szkoły – Zespołu Szkół Technicznych Diecezji Kaliskiej w Kaliszu.

Relacja TV "Dom Józefa"

Galeria fotografii