In English In Italiano Auf Deutsch
Bazylika otwarta codziennie od 6:00 do 19:00
Sekretariat Sanktuarium:
Kancelaria Parafialna:
Sklepik z pamiątkami:
Dom Pielgrzyma:
Restauracja św. Józefa:
62 7 575 822 / 8.00 - 13.00
789 087 043 / 10.00 - 12.00, 16.00 - 18.00
797 630 389 / 10.00 - 16.00
510 733 166 / 8.00 - 21.00
604 844 368 / 12.00 - 16.00
top
/ Home / Aktualności
Czwartek, 4 Marca 2021

Marcowe nabożeństwo
w intencji rodzin
i obrony poczętego życia

Ewa Kotowska-Rasiak

- W tym trudnym czasie pandemii chciałbym zaprosić, abyśmy zadbali o ducha pięknej miłości, która jest wrażliwością i solidarnością - mówił biskup kaliski Damian Bryl, który 4 marca przewodniczył w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu comiesięcznym modlitwom w intencji rodzin i obrony życia poczętego.

Temat marcowego spotkania brzmiał: „Pieśnią wesela witamy o Józefie miesiąc Twój”.

Księży biskupów, kapłanów, przedstawicieli pielgrzymów i wszystkich łączących się duchowo powitał ks. prałat Jacek Plota. - Rozpoczął się marzec, miesiąc poświęcony św. Józefowi, W tym roku ma to szczególne znaczenie w kontekście ogłoszonego przez papieża Franciszka Roku Świętego Józefa. Są to dla Józefa dni pełne chwały, a dla nas jego czcicieli czas szczególny, ponieważ możemy otrzymać od Boga wiele łask za jego wstawiennictwem, w tym również odpust zupełny. Św. Józef staje obok nas cichy, milczący, całkowicie poddany woli Bożej, a jednocześnie potężny w swym działaniu, skuteczny Orędownik, mąż sprawiedliwy, któremu Bóg wyznaczył szczególną misję w dziele zbawienia powierzając jego opiece najcenniejsze skarby Jezusa i Maryję. Poprzez swoje proste, a często trudne życie jest nam bardzo bliski. W tym szczególnym czasie bezradności i lęku jaki obecnie przeżywamy „Patriarcha z Nazaretu” może być dla nas wsparciem i ostoją. Swoim milczeniem podpowie jak żyć, aby nie pobłądzić w dzisiejszym świecie. Św. Józef to nasz wielki skarb i dar właśnie na nowo odkrywany jako wielki Patron na te obecne trudne czasy mówił kustosz Narodowego Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu.

Modlitwę do św. Józefa poprowadził ks. Michał Świgoniak.

Wcześniej konferencję nt. „W stuleciu Rok, w roku Marzec, w każdym miesiącu DZIEWIĘTNASTY, w tygodniu ŚRODA – czasem spotkania ze Świętym Józefem - o tym jak w codzienności budować nazaretański klimat w naszych parafiach i rodzinach” wygłosili kapłani diecezji kaliskiej: ks. dr Andrzej Latoń, ks. dr Marcin Wiśniewski, ks. dr Jacek Plota i ks. Mateusz Puchała.
Rozmowę z kapłanami prowadził ks. prał. Leszek Szkopek, proboszcz parafii NMP Wniebowziętej w Ostrzeszowie.

Mszy św. przewodniczył biskup kaliski Damian Bryl. Wraz z nim modlili się: biskup pomocniczy Łukasz Buzun, kapłani oraz przedstawiciele pielgrzymów.

W homilii biskup kaliski Damian Bryl zaprosił wiernych do wsłuchania się w Słowo Boże, które jest dobrą nowiną, bo mówi o miłości Pana Boga do człowieka. - Ono jest bardzo ważne na te trudne czasy, które przeżywamy, na te stany, które nam towarzyszą, na bezradność i bezsilność wobec tego co nas spotyka. Jezus zapewnia nas, że nas kocha. Siostry i bracia to jest dobra wiadomość: jestem kochany przez dobrego Boga. Chciejmy prosić św. Józefa, aby pomógł nam odkrywać w naszym życiu ślady miłości Boga, aby pomógł nam zobaczyć jak Bóg, który nas kocha troszczy się o nas – powiedział celebrans.

Przekonywał, że człowiek jest ważny dla Pana Boga. - Bóg chce być blisko mnie. Dla Pana Boga mam wielką wartość. Nawet jakby inni mnie nie szanowali, nie widzieli mojej wartości to jest ktoś kto zna moją wartość, dla którego jestem ważny, to jest Pan Jezus. Proszę przyjmijmy z otartym sercem tę dobrą wiadomość, że jest Ktoś dla kogo jestem ważny – zaznaczył kaznodzieja.

Akcentował, że uczniów Jezusa nie rozpoznaje się po wielkich czynach, ale rozpoznaje się po miłości wzajemnej, po miłości we wspólnotach, rodzinach. – Chciałbym, abyśmy modlili się o ducha miłości wzajemnej w naszych rodzinach – mówił duchowny.

Prosił rodziców, aby zadbali o to, by ich dzieci miały doświadczenia bycia kochanymi. - Drodzy rodzice kochajcie wasze dzieci, ale też dostrzegajcie jak wasze dzieci kochają was. Może ich miłość jest niedojrzała, nie taka jaką sobie wymarzyliście, ale dostrzegajcie choć ślady tej miłości – podkreślał ordynariusz kaliski.

Prosił też dzieci, aby kochali swoich rodziców piękną miłością. - Zobaczcie jak wasi rodzice was kochają. Może ich miłość nie zawsze jest taka jaką byście chcieli i wymarzyli sobie, ale was kochają i tę miłość wyrażają jak potrafią – zaznaczył celebrans.

Zaprosił wiernych, aby w tym trudnym czasie pandemii zadbali o ducha pięknej miłości, która jest wrażliwością i solidarnością. - Chciałbym zaprosić, żebyśmy mieli otwarte oczy na tych, którzy cierpią w samotności i na tyle ile to możliwe chcieli pomóc. Proszę nie zostawiajmy naszych potrzebujących sióstr i braci, naszych sąsiadów, może rodziców, rodzeństwo. Czasami, nie możemy pójść, bo są w kwarantannie czy izolacji, ale możemy takie małe gesty uczynić, możemy zrobić zakupy, możemy zadzwonić, porozmawiać czy w inny sposób wyrazić naszą miłość. Proszę zadbajmy o to – zachęcał bp Bryl.

Homilia ks. bpa Damiana Bryla

Po komunii św. biskup kaliski w odnowionej Kaplicy Cudownego Obrazu św. Józefa zawierzył patronowi rodziny i dzieci nienarodzone.

Podczas Mszy św. śpiewał Chór Abba Pater Music pod kierunkiem Jakuba Tomalaka.

Spotkanie transmitowane było przez Telewizję Trwam, Radio Maryja i Radio Rodzina.

Relacja Telewizji "Trwam"

Galeria fotografii