In English In Italiano Auf Deutsch
Bazylika otwarta codziennie od 6:00 do 19:00
Sekretariat Sanktuarium:
Kancelaria Parafialna:
Sklepik z pamiątkami:
Dom Pielgrzyma:
Restauracja św. Józefa:
62 7 575 822 / 8.00 - 13.00
789 087 043 / 10.00 - 12.00, 16.00 - 18.00
797 630 389 / 10.00 - 16.00
510 733 166 / 8.00 - 21.00
604 844 368 / 12.00 - 16.00
top
/ Home / Aktualności
Piątek, 25 Grudnia 2020

Pasterka o północy
u św. Józefa

Ewa Kotowska-Rasiak

- Nad ciemnościami, jakie zalegają naszą ziemię wschodzi światło Bożego Narodzenia, światło przynoszące radość z nieba, od samego Boga, a więc radość Bożą – mówił bp Stanisław Napierała podczas pasterki w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu.

Przed rozpoczęciem Eucharystii ks. prałat Jacek Plota zaniósł figurkę Dzieciątka do żłóbka.

W homilii pierwszy biskup kaliski wskazywał, że Boże Narodzenie obchodzone jest co roku w innych warunkach i okolicznościach. - W tym roku patrzymy na Boże Narodzenie jako na światło, które przyszło z nieba i zastało nas w ciemnościach. Złowrogie ciemności pokryły ziemię, a te ciemności tworzy ogólnoświatowa pandemia wirusowa, a w naszym kraju konflikt, także wyrazista walka o władzę i uderzanie szatańskich sił w Kościół, bo czymże jest brutalne odzieranie z godności i dokonań kogoś takiego, jakim jest św. Jan Paweł II. Uderzanie w Jana Pawła II to uderzanie w Kościół w myśl starej zasady uderz w pasterza, rozproszą się owce – stwierdził celebrans.

Dodał, że czarne, gęste chmury zawisły nad Polską, a są nimi także bluźnierstwo rzucane na Matkę Bożą, pogardliwe deptanie znaków i symboli, dokumentów naszych dziejów, wywracanie fundamentalnych wartości duchowych i moralnych, publiczne celebrowanie zła i grzechu.

- I oto nad ciemnościami, jakie zalegają naszą ziemię wschodzi światło Bożego Narodzenia, światło przynoszące radość z nieba, od samego Boga, a więc radość Bożą. „Nie lękajcie, zwiastuję wam radość wielką, narodził się wam Zbawiciel” – wołał kaznodzieja.

Przekonywał, że największą troską ludzi powinno być, aby radość Bożego Narodzenia zamieszkała w ich sercach, aby każdy stał się poniekąd żłóbkiem, w którym Niepokalana Matka Maryja złoży Boże Dziecię, a św. Józef będzie troskliwie Je strzegł i bronił jako największego naszego skarbu.

Przypomniał, że 150 lat temu papież Pius IX ogłosił św. Józefa patronem Kościoła Świętego. - Kiedy Pius IX zawierzał Kościół św. Józefowi świat ogarniały podobne ciemności jak dziś. W dzisiejszych ciemnościach papież Franciszek ustanowił rok 2020/2021 rokiem św. Józefa i to jest dla nas wielką nadzieją – akcentował bp senior.

Przywołał słowa św. Jana Pawła II, który mówił, że św. Józef jest patronem na nasze trudne czasy. – Św. Józef jest patronem rodzin, patronem małżeństw, patronem życia od poczęcia do naturalnej śmierci. Tak więc radość Bożego Narodzenia oraz nadzieja dana nam w św. Józefie są światłem, jakie rozprasza ciemności, które zaległy naszą ziemię – podkreślał hierarcha.

Życzył wiernym, aby Bóg napełnił ich nadzieją i pokojem. - Niech Boże Dziecię błogosławi naszym rodzinom, które są przestrzenią, gdzie jesteśmy prawdziwie u siebie, gdzie przeżywamy radość Bożego Narodzenia i radość bycia razem, gdzie złowrogie ciemności nie mogą się przedrzeć i zaszkodzić – powiedział duchowny.

Prosił wiernych, aby polecali swoje troski Bogu za przyczyną św. Józefa. - Niech miłosierny Bóg chroni swój Kościół i jego pasterzy. Niech św. Józef roztacza ojcowską opiekę nad naszą diecezją kaliską boleśnie zranioną. Niech ze swego kaliskiego sanktuarium narodowego zajaśnieje w tym roku mu poświęconym obecnością i skutecznym działaniem zauważalnym tu w jego sanktuarium, zauważalnym w naszej diecezji, kraju i poza jego granicami – mówił bp Napierała.

Wraz z biskupem kaliskim seniorem Stanisławem Napierałą Mszę św. koncelebrował ks. prałat Jacek Plota, kustosz Narodowego Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu.

Relacja video Pana Rafała Rasiaka

Galeria fotografii

Fot. Rafał Rasiak