In English In Italiano Auf Deutsch
Bazylika otwarta codziennie od 6:00 do 19:00
Sekretariat Sanktuarium:
Kancelaria Parafialna:
Sklepik z pamiątkami:
Dom Pielgrzyma:
Restauracja św. Józefa:
62 7 575 822 / 8.00 - 13.00
789 087 043 / 10.00 - 12.00, 16.00 - 18.00
797 630 389 / 10.00 - 16.00
510 733 166 / 8.00 - 21.00
604 844 368 / 12.00 - 16.00
top
/ Home / Aktualności
Sobota, 5 Grudnia 2020

Diecezjalny
Dzień Świętości Życia
u św. Józefa

Tekst i fot.: Ewa Kotowska-Rasiak

Przedstawiciele doradców życia rodzinnego i parafialnych zespołów Pro-familia modlili się w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu z okazji Diecezjalnego Dnia Świętości Życia.

Mszy św. przewodniczył ks. prałat Jacek Plota, kustosz Narodowego Sanktuarium św. Józefa. - Będziemy modlić się o świętość życia. 23 lata temu Jan Paweł II tutaj w Kaliszu mówił o wartości życia i rodziny. I te dwie wielkie wartości od 16 lat w każdy pierwszy czwartek miesiąca omadlamy. Przez transmisję w Telewizji Trwam i Radiu Maryja łączy się z nami cała Polska i wierni z zagranicy. Modlitwa w tych intencjach jest bardzo potrzebna, a szczególnie w dzisiejszych czasach, kiedy trwa walka cywilizacji życia z cywilizacją śmierci. Pozostaje nam modlitwa za przyczyną Maryi Niepokalanej i św. Józefa, który mamy tutaj jako dar i skarb – powiedział kustosz kaliskiej bazyliki.

W homilii ks. kanonik Sławomir Kostrzewa podkreślał, że doradcy życia rodzinnego są posłani do głoszenia Dobrej Nowiny na temat małżeństwa i rodziny. – Pan Bóg nas ludzi słabych, grzesznych, nie wyróżniających się wielkimi tytułami posyła do wielkich rzeczy, ale my posiadamy wiarę, wierność Panu Bogu i to jest podstawa do tego, abyśmy głosili Dobrą Nowinę i zmieniali ten świat – mówił diecezjalny duszpasterz rodzin.

Akcentował, że katolicy zawsze powinni opowiadać się za życiem. - Cieszymy się życiem, które mamy od Pana Boga i dlatego bardzo mocno stajemy za życiem prosząc, żeby to życie było przez wszystkich szanowane, bo takie jest prawo naturalne – powiedział kaznodzieja.

Zachęcał wiernych, aby modlili się w obronie życia. - Kiedy pojawia się coś co jest przeciwne życiu, to co robimy my słabi ludzie, którzy nie mamy wielu mediów, przede wszystkim chwytamy za różaniec. Uciekamy się do Maryi i św. Józefa, wypraszamy to co jest Boże, bo wiemy, że ludzkimi siłami niewiele jesteśmy zdolni zrobić. Możemy pisać petycje, zbierać podpisy, to jest bardzo potrzebne, ale wiemy jak to czasami jest nieskuteczne, a modlitwa zawsze jest skuteczna – stwierdził duchowny.

Zaznaczył, że babcie i dziadkowie pełnią bardzo ważną rolę w rodzinach. - Dziękujemy za nasze żyjące babcie i dziadków, a także za tych, którzy odeszli z tego świata. Cały czas nosimy ich w swoich sercach, pamiętamy te ich mądrości, sentencje, to o czym mówili i chcemy to przekazywać dalej innym, bo to jest mądrość pokoleniowa – zauważył kaznodzieja.

Przekazał pozdrowienia od łączącego się duchowo biskupa seniora Teofila Wilskiego. – Ks. Biskup prosił, abym przekazał, że Pan Bóg jest najważniejszy i On wszystko zwycięży, pokona całe zło i z Nim będąc nie musimy się niczego obawiać – powiedział ks. Kostrzewa.

Diecezjalnemu spotkaniu towarzyszyło rozstrzygnięcie dwóch konkursów: plastycznego i filmowego nt. „Moi rodzice są dla mnie...” ogłoszonych przez Duszpasterstwo Rodzin Diecezji Kaliskiej. Wyniki ogłosiła Jolanta Siwak, doradczyni diecezjalna życia rodzinnego. Niestety, ze względu na pandemię laureaci nie mogli osobiście odebrać nagród.

Mszę św. z ks. prałatem Jackiem Plotą koncelebrowali: ks. kanonik Sławomir Kostrzewa, ks. kanonik Jarosław Gzik i ks. kanonik Marian Błaszczyk.

Galeria fotografii