Temat grudniowego spotkania brzmiał: „Musicie być mocni miłością. Spotkanie w 150. rocznicę ogłoszenia św. Józefa Patronem i Opiekunem Kościoła Świętego na mocy dekretu „Quemadmodum Deus” papieża bł. Piusa IX z 8 grudnia 1870 roku”.
Grudniowe nabożeństwo
w intencji rodzin
i obrony poczętego życia
- Jakże potrzebna jest opieka św. Józefa nad Kościołem dzisiaj, nad naszymi rodzinami, nad każdym z nas w ludzkich troskach i zmaganiach, niepokojach i częstym zagubieniu- mówił bp Henryk Ciereszko, który 3 grudnia przewodniczył w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu comiesięcznym modlitwom w intencji rodzin i obrony życia poczętego.
Księży biskupów, kapłanów, przedstawicieli pielgrzymów i wszystkich łączących się duchowo powitał ks. prałat Jacek Plota, kustosz Narodowego Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu. Modlitwę do św. Józefa poprowadził ks. Piotr Machała.
Konferencję o pilnej potrzebie niesienia bezinteresownej pomocy osobom samotnym i cierpiącym wygłosili ks. kanonik Włodzimierz Guzik oraz wolontariusze Fundacji „Mocni Miłością”. Fundację działającą w Kaliszu stworzyły osoby w różnym wieku i z różnych środowisk. Połączyło ich pragnienie niesienia pomocy, zwłaszcza osobom samotnym i cierpiącym. Źródłem tego pragnienia jest żywa wiara w miłość Boga do każdego człowieka i wynikający z niej entuzjazm. Starają się służyć tak, jak uczyli św. Matka Teresa z Kalkuty i św. Jan Paweł II. Rozmowę z gośćmi prowadził ks. prałat Leszek Szkopek, proboszcz parafii NMP Wniebowziętej w Ostrzeszowie.
Mszy św. przewodniczył bp Henryk Ciereszko, biskup pomocniczy archidiecezji białostockiej. Wraz z nim modlili się: biskup pomocniczy Łukasz Buzun, bp senior Stanisław Napierała, o. Tadeusz Rydzyk, ks. prałat Jacek Plota, kapłani oraz przedstawiciele pielgrzymów.
W homilii bp Henryk Ciereszko podkreślał, że w programie duszpasterskim Kościoła w Polsce na nowy rok liturgiczny, który rozpoczął się Adwentem, wierni zaproszeni są do bardziej owocnego przeżywania Eucharystii, czyli celebrowania Mszy św. we wspólnocie parafialnej. – Jakże przedziwne Boże zrządzenie, bo tak chcemy to odczytywać, że akurat w tym roku nie możemy w licznych zgromadzeniach, w doświadczeniu braterskiej wspólnoty uczestniczyć we Mszach św. w naszych kościołach. Pytamy, co Bóg chce przez to pokazać? Może chce byśmy bardziej cenili Eucharystię, może bardziej za nią zatęsknili, dostrzegli jak cennym i ważnym jest darem dla nas, a uczestnictwo w niej ma wpływać na nasze życie, przemieniać, umacniać w dobrym, że jest jednocześnie wezwaniem do świadectwa wiary w codzienności zwłaszcza wobec tych, którzy mieniąc się katolikami o Eucharystii zapominają – stwierdził celebrans.
Wskazywał, że spełnianie woli Bożej to przestrzeganie przykazań, rzetelne wypełnianie swoich obowiązków wypływających z życiowych czy zawodowych zadań, stawanie w obronie wartości i dawanie świadectwa o swej wierze. – Jak bardzo potrzeba osadzenia swej wiary na skale Słowa Bożego, przykazań, modlitwy, Eucharystii i sakramentów świętych, aby gmach mego katolicyzmu, może na zewnątrz okazały i z piękną fasadą, a tylko zbudowany na piasku mojego płytkiego rozumienia wiary, zaśmiecanej nowoczesnymi poglądami, miałkim pokarmem z telewizyjnych seriali czy przewrotnych internetowych hejtów, nie runął przy pierwszej przeciwności, trudności czy życiowym niepowodzeniu – zaznaczył kaznodzieja.
Przekonywał, że św. Józef obok Maryi jest patronem Adwentu. – Św. Józef to jak najbardziej postać adwentowa, to także wzór dla ojców, gdy uczestniczą w tajemnicy i świętości rodzącego się życia, daru Boga – mówił biskup pomocniczy archidiecezji białostockiej.
Podkreślał, że św. Józef jest potężnym patronem rodzin. – Jakże potrzeba wołania tu w Sanktuarium św. Józefa i Świętej Rodziny o świętość naszych rodzin, które budowane na miłości małżonków będą ogniskami życia, miłości, wiary, szkołą życia chrześcijańskiego – powiedział hierarcha.
Przypomniał, że 8 grudnia 1870 r. papież Pius IX ustanowił św. Józefa Patronem i Opiekunem całego Kościoła. – Jakże czytelny staje się dziś ten powód ogłoszenia św. Józefa Patronem i Opiekunem Kościoła. Jakże potrzeba wstawiennictwa św. Józefa u Boga za tymi, którzy szukają swego szczęścia poza Bogiem i Kościołem, nawet mając odwagę opuszczania Kościoła – stwierdził duchowny.
Zachęcał wiernych, aby w czasie Adwentu zwracali się w swoich modlitwach do św. Józefa. – Prośmy św. Józefa o to, by wypraszał cud przemiany nas samych, a przez nas i tym, za których prosimy, za dzieci, młodzież, by także przez nasze świadectwo autentycznego życia otwierali się na tę miłość od Boga, otwierali się na Chrystusa, bo w Nim tylko można odnaleźć prawdziwe szczęście – mówił bp Ciereszko.
Homilia ks. bpa Henryka Ciereszko
Pod koniec Mszy św. biskupi, kapłani i wierni zebrani w kaliskiej bazylice zawierzyli św. Józefowi rodziny i dzieci nienarodzone.
W swoim przemówieniu biskup pomocniczy diecezji kaliskiej Łukasz Buzun podkreślał, że patronami Adwentu są prorok Izajasz, św. Jan Chrzciciel, a przede wszystkim Maryja i św. Józef.
Wskazał, że 8 grudnia przypada 150. rocznica ogłoszenia św. Józefa patronem Kościoła Powszechnego i zaprosił do uczestnictwa online w Ogólnopolskim Sympozjum Józefologicznym, które tego dnia odbędzie się w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu.
O. Tadeusz Rydzyk zaprosił na spotkanie z okazji 29. rocznicy powstania Radia Maryja, które odbędzie się 5 grudnia także w formie online.
Słowa pozdrowienia skierował do wszystkich łączących się duchowo.
Spotkanie transmitowane było przez Telewizję Trwam, Radio Maryja i Radio Rodzina.