In English In Italiano Auf Deutsch
Bazylika otwarta codziennie od 6:00 do 19:00
Sekretariat Sanktuarium:
Kancelaria Parafialna:
Sklepik z pamiątkami:
Dom Pielgrzyma:
Restauracja św. Józefa:
62 7 575 822 / 8.00 - 13.00
789 087 043 / 10.00 - 12.00, 16.00 - 18.00
797 630 389 / 10.00 - 16.00
510 733 166 / 8.00 - 21.00
604 844 368 / 12.00 - 16.00
top
/ Home / Aktualności
Czwartek, 1 Października 2020

Październikowe nabożeństwo
w intencji rodzin
i obrony poczętego życia

Ewa Kotowska-Rasiak

- Mężczyzna jako polityk, człowiek życia społecznego, twórca prawa staje się odpowiedzialnym mężczyzną wtedy, kiedy potrafi wziąć odpowiedzialność za każde życie, a szczególnie wtedy, kiedy to życie jest biedne, chore, niepełnosprawne - mówił bp Andrzej Przybylski, który 1 października przewodniczył w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu comiesięcznym modlitwom w intencji rodzin i obrony życia poczętego.

Temat październikowego spotkania brzmiał: „Święty Józef – wzór dla mężczyzny: niczego nie żąda, wszystko oddaje i służy”.

Księży biskupów oraz wiernych zgromadzonych w świątyni i wszystkich łączących się duchowo powitał ks. prałat Jacek Plota. Modlitwę do św. Józefa poprowadził ks. Damian Weiss.

Konferencję nt. „Jak powrócić do właściwej i pełnej roli mężczyzny w rodzinie?” wygłosił Andrzej Lewek, od 21 lat w małżeństwie, ojciec czworga dzieci (w tym jedno w niebie), od 12 lat zaangażowany w budzenie mężczyzn do pełnego życia poprzez ruch Mężczyzn Świętego Józefa. Prelegent nawoływał mężczyzn do szacunku i odpowiedzialności za życie nienarodzone. Akcentował, że rolą mężczyzny jest stworzenie warunków do życia dziecka w rodzinie. Rozmowę z gościem prowadził ks. prał. Leszek Szkopek, proboszcz parafii NMP Wniebowziętej w Ostrzeszowie.

Mszy św. przewodniczył bp Andrzej Przybylski, biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej. Wraz z nim modlili się: biskup pomocniczy Łukasz Buzun, bp senior Stanisław Napierała, kapłani, wierni z diecezji kaliskiej, a szczególnie dekanatów trzcinickiego, twardogórskiego i złoczewskiego oraz pielgrzymi z całej Polski.

W homilii bp Andrzej Przybylski wskazując na św. Józefa jako wzór mężczyzny akcentował, że mężczyzna staje się spełnionym i dojrzałym wtedy, kiedy potrafi wziąć odpowiedzialność za drugiego człowieka. – Mężczyzna przestaje być smarkaczem, młodzieniaszkiem, rozkapryszonym dzieciakiem, Piotrusiem Panem właśnie wtedy, kiedy potrafi wziąć odpowiedzialność za drugich, odpowiedzialność za swoją rodzinę, kiedy staje się głową rodziny, odpowiedzialność za wspólnotę wiernych, kiedy staje się kapłanem i staje jako pasterz na ich czele – powiedział kaznodzieja, który dodał, że mężczyzna jest głową i przywódcą w sposób dojrzały tylko wtedy, kiedy służy.

Podkreślał, że dojrzały mężczyzna to taki mężczyzna, który jest odpowiedzialny za każde życie. - To nie jest tylko rola kobiety. Za życie każdego poczętego dziecka odpowiedzialny jest mężczyzna w równym stopniu co kobieta. Św. Józef uczy nas tego, że broni życia, dlatego, że ono jest od Boga – stwierdził celebrans.

Zaznaczył, że mężczyzna jako polityk, człowiek życia społecznego, twórca prawa staje się odpowiedzialnym mężczyzną wtedy, kiedy potrafi wziąć odpowiedzialność za każde życie, a szczególnie wtedy, kiedy to życie jest biedne, chore, niepełnosprawne. - Każdy mężczyzna, który na różnych płaszczyznach jest przeciwko życiu, jest za zabijaniem dzieci, ciągle jeszcze nie stał się dojrzałym mężczyzną, bo dojrzały, odpowiedzialny mężczyzna jest odpowiedzialnym za życie drugiego – mówił biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej.

Wskazał, że mężczyźni powinni uczyć się od św. Józefa odpowiedzialności za wychowanie dziecka. - Dojrzały mężczyzna odpowiedzialny za wychowanie dziecka to nie jest ktoś taki, który tylko na to dziecko zarabia, nie tylko zapewnia żonie i swojej rodzinie odpowiednią ilość pieniędzy, ale to jest taki mężczyzna, który jest jednocześnie nauczycielem, wychowawcą, który jest ze swoim synem – przekonywał hierarcha.

Stwierdził, że źródłem odpowiedzialności, dojrzewania w człowieczeństwie jest Pan Bóg. – Św. Józef tę dojrzałość miał od Boga. Tam, gdzie człowiek gubi Boga, gubi zdolność do odpowiedzialności, a kiedy zgubi tę zdolność do odpowiedzialności to gubi siebie, gubi swoje dzieci, w końcu gubi samego siebie – powiedział duchowny.

Zachęcał mężczyzn do modlitwy, zwłaszcza różańcowej. - Jako mężczyźni zapraszajmy się do wspólnej modlitwy, chociażby w październiku. Niech to będzie armia mężczyzn, którzy przez różaniec uczą się od Boga tej odpowiedzialności za swoją męskość, a my wszyscy módlmy się za ojców, mężów, synów. Módlmy się za wszystkich mężczyzn w polityce, życiu społecznym, wszystkich mężczyzn w Kościele za przyczyną św. Józefa, by ten wzór mężczyzny nauczył nas być dojrzałymi i odpowiedzialnymi ludźmi – mówił bp Przybylski.

Pod koniec Mszy św. biskupi, kapłani i wierni zebrani w kaliskiej bazylice zawierzyli św. Józefowi rodziny i dzieci nienarodzone.

W swoim przemówieniu biskup pomocniczy diecezji kaliskiej Łukasz Buzun dziękował duchowieństwu i wiernym za wspólną modlitwę do św. Józefa w intencji rodzin i obrony życia od poczęcia aż do naturalnej śmierci.

Zachęcał wiernych, aby w rodzinach odmawiali różaniec. Wyraził radość, że mężczyźni gromadzą się na wspólnej modlitwie różańcowej.

W imieniu duchowieństwa i pielgrzymów zgromadzonych w kaliskiej bazylice złożył życzenia pierwszemu biskupowi kaliskiemu Stanisławowi Napierale, który w najbliższy poniedziałek będzie obchodził 40. rocznicę sakry biskupiej.

O. Tadeusz Rydzyk przypomniał, że inicjatorem modlitwy w intencji rodzin i obrony życia był bp Stanisław Napierała.

Spotkanie transmitowane było przez Telewizję Trwam, Radio Maryja i Radio Rodzina Diecezji Kaliskiej.

Relacja Telewizji "Trwam"

Galeria fotografii