In English In Italiano Auf Deutsch
Bazylika otwarta codziennie od 6:00 do 19:00
Sekretariat Sanktuarium:
Kancelaria Parafialna:
Sklepik z pamiątkami:
Dom Pielgrzyma:
Restauracja św. Józefa:
62 7 575 822 / 8.00 - 13.00
789 087 043 / 10.00 - 12.00, 16.00 - 18.00
797 630 389 / 10.00 - 16.00
510 733 166 / 8.00 - 21.00
604 844 368 / 12.00 - 16.00
top
/ Home / Aktualności
Sobota, 26 Września 2020

XXV Ogólnopolska Pielgrzymka
Katolickiego Stowarzyszenia
“Civitas Christiana"

Ewa Kotowska-Rasiak

- Przez rodzinę opartą na małżeństwie mężczyzny i kobiety idzie droga każdego człowieka, idzie droga społeczeństwa, idzie droga państwa. Jak zabraknie rodziny to wszystko pogrąży się w zamęcie - mówił bp Stanisław Napierała w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu podczas XXV Pielgrzymki Rodzin Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”.

W homilii celebrans wskazywał, że rodzina to podstawowe środowisko człowieka. - Syn Boży staje się człowiekiem w rodzinie Maryi i Józefa. Jezus Chrystus przygotowywał się do publicznej działalności w rodzinie. I taki jest zamysł Boży względem człowieka. Bóg Stwórca stworzył człowieka mężczyzną i kobietą i sprawił, że w nich budzi się potężna siła, która ich łączy jako małżonków. Tą siłą jest miłość – powiedział pierwszy biskup kaliski.

Akcentował, że na małżeństwie mężczyzny i kobiety jest oparta rodzina. – W tej rodzinie będą rodzić się nowi ludzie, a rodzice będą ich przyjmowali, wychowywali i będą im pomagali stać tym kim są jako ludzie. Tu chodzi o rodzinę, która jest tym czym jest w zamyśle Bożym i swoim powołaniu – stwierdził kaznodzieja.

Ubolewał, że we współczesnych czasach ludzie odchodzą od zamysłu Boga i powołania rodziny. - Jak ludzie odwrócą się od Boga to cały porządek pogrąża się w zamęcie i chaosie. Ludzie tworzą swoje prawo, ale bez Boga, bez prawa fundamentalnego, jakie jest zapisane w Bożych przykazaniach zaczynają się gubić, ulegać różnym swoim słabościom, skłonnościom, pomysłom, poglądom i pojawiają się dziwne propozycje, które stają się niekiedy prawem. Ale to prawo zupełnie godzi w rodzinę – mówił hierarcha.

Stwierdził, że najbardziej cierpią na tym dzieci. - Najbardziej dzieci są pokrzywdzone, bo one powinny pojawić się w środowisku, którym jest rodzina oparta na małżeństwie mężczyzny i kobiety. Tam powinny znaleźć odpowiednie warunki, ciepło, być po prostu u siebie. W tych dzisiejszych różnych poglądach, niby nowoczesnych, postępowych to wszystko ginie, dzieciom dzieje się krzywda, bo to wyciska piętno na ich człowieczeństwie, to pozostanie w pamięci i w różny sposób będzie się objawiać – powiedział duchowny.

Dziękował członkom Stowarzyszenia „Civitas Christiana” za zaangażowanie na rzecz rodziny. - Wiele udało się wam w tym apostołowaniu na rzecz małżeństwa i rodziny według Bożego zamysłu. Niech tak będzie dalej. Coraz trudniej nam, ale nie może zabraknąć tej mądrości odnośnie małżeństwa i rodziny, bo przez rodzinę opartą na małżeństwie mężczyzny i kobiety idzie droga każdego człowieka, idzie droga społeczeństwa, idzie droga państwa. To jest fundament. Jak zabraknie rodziny to wszystko pogrąży się w zamęcie – wskazywał biskup kaliski senior.

Zachęcał wiernych, aby modlili się za przyczyną św. Józefa. - Jesteśmy u św. Józefa, który jest opiekunem rodziny naszego Zbawiciela, który jest nazwany podporą rodzin, który jest uważany za ozdobę życia rodzinnego. Św. Józefie pomóż nam, ażeby te pragnienia, by pomagać rodzinie były wsparte twoim skutecznym orędownictwem u Jezusa, który tobie niczego nie odmówi – powiedział bp Napierała.

Po komunii św. bp Stanisław Napierała zawierzył św. Józefowi wszystkich pielgrzymów, wśród których były także dzieci pierwszokomunijne z Pogrzybowa, pielgrzymka mężczyzn z parafii św. Jana Ewangelisty z Paczkowa z diecezji opolskiej i grupa różańcowa mężczyzn z parafii św. Jana Bosko z Lubonia z archidiecezji poznańskiej.

Inicjatorem organizowania ogólnopolskich pielgrzymek Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” był przed 25 laty Marian Rybicki, przewodniczący zarządu kaliskiego oddziału Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”.

Relacja telewizji "Dom Józefa"

Galeria fotografii