In English In Italiano Auf Deutsch
Bazylika otwarta codziennie od 6:00 do 19:00
Sekretariat Sanktuarium:
Kancelaria Parafialna:
Sklepik z pamiątkami:
Dom Pielgrzyma:
Restauracja św. Józefa:
62 7 575 822 / 8.00 - 13.00
789 087 043 / 10.00 - 12.00, 16.00 - 18.00
797 630 389 / 10.00 - 16.00
510 733 166 / 8.00 - 21.00
604 844 368 / 12.00 - 16.00
top
/ Home / Aktualności
Niedziela, 5 Lipca 2020

Pielgrzymka
od św. Mikołaja w Sokolnikach
do św. Józefa w Kaliszu

Tekst i fotografie: Ewa Kotowska-Rasiak

Ze względu na obostrzenia w związku z epidemią koronawirusa 27 pątników pielgrzymowało w tym roku od św. Mikołaja w Sokolnikach do św. Józefa w Kaliszu. W niedzielę, 5 lipca, uczestnicy pielgrzymki pokłonili się św. Józefowi i uczestniczyli we Mszy św. w Narodowym Sanktuarium św. Józefa.

Piesza Pielgrzymka Dzieci, Młodzieży i Rodzin od św. Mikołaja z Sokolnik do św. Józefa w Kaliszu odbyła się już po raz dwudziesty drugi, ale w tym roku miała zupełnie inny charakter. – Obawialiśmy się, czy ta pielgrzymka dojdzie do skutku, ale udało się. Od Głównego Inspektora Sanitarnego otrzymaliśmy zgodę i wytyczne dotyczące organizacji. Grupa mogła liczyć do 30 osób, obowiązywało 1,5 metra odstępu, maseczki, dezynfekcja, codzienne badanie temperatury. W tym roku nie było noclegów, wracaliśmy do domów, a catering ze sprawdzonej restauracji dowoził raz dziennie posiłek. Było to nowe doświadczenie, ale warto było pielgrzymować – powiedział w rozmowie z KAI ks. Michał Świgoniak, wikariusz w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu, który od pięciu lat jest kierownikiem pielgrzymki.

Motywem przewodnim tegorocznej pielgrzymki, która odbyła się w dniach 3-5 lipca, były słowa „Otwórz me oczy o Panie”. – Chcieliśmy, aby Pan Jezus, Matka Najświętsza i św. Józef każdego dnia otwierali nam oczy na Eucharystię. Podczas homilii starałem się przytaczać cuda eucharystyczne. Rozważaliśmy, jak godnie przeżywać Mszę św. i przyjmować Komunię św. – tłumaczył ks. Michał Świgoniak.

Od 21 lat pielgrzymka odbywa się po zakończeniu roku szkolnego. – Po raz pierwszy pielgrzymi wędrowali do św. Józefa 26 sierpnia, ale już każda następna odbywała się na początku lipca. To jest nasze dziękczynienie za rok szkolny, za rodziców, za wiarę i prośba o udane wakacje przeżywane razem z Panem Bogiem – zaznaczał kierownik pielgrzymki, który dodał, że w tym roku ze względu na pandemię pielgrzymowały tylko osoby dorosłe.

W drodze ks. Michała Świgoniaka wspomagał diakon Karol Raczak, a przez jeden dzień także ks. Mateusz Klaczyński, wikariusz parafii pw. Wszystkich Świętych w Liskowie.

Po trzech dniach pielgrzymi dotarli do Narodowego Sanktuarium św. Józefa, gdzie utrudzonych pątników powitał ks. prałat Jacek Plota. Przed obrazem św. Józefa pielgrzymi odmówili Litanię do św. Józefa i dokonali zawierzenia diecezji kaliskiej Świętemu. Pielgrzymkę zakończyła Msza św. pod przewodnictwem ks. prałata Jacka Ploty, kustosza sanktuarium. W homilii ks. Michał Świgoniak dziękował uczestnikom pielgrzymki za wspólną modlitwę i rekolekcje w drodze. Na końcu Mszy św. słowa wdzięczności do pielgrzymów skierował ks. prałat Jacek Plota.

Galeria fotografii