In English In Italiano Auf Deutsch
Bazylika otwarta codziennie od 6:00 do 19:00
Sekretariat Sanktuarium:
Kancelaria Parafialna:
Sklepik z pamiątkami:
Dom Pielgrzyma:
Restauracja św. Józefa:
62 7 575 822 / 8.00 - 13.00
789 087 043 / 10.00 - 12.00, 16.00 - 18.00
797 630 389 / 10.00 - 16.00
510 733 166 / 8.00 - 21.00
604 844 368 / 12.00 - 16.00
top
/ Home / Aktualności
Czwartek, 2 Lipca 2020

Lipcowe nabożeństwo
w intencji rodzin
i obrony poczętego życia

Tekst i fotografie: Ewa Kotowska-Rasiak

- W czasach kryzysu małżeństwa, promocji genderyzmu, erotyzmu i egoizmu św. Józef ukazuje ideał mocnego mężczyzny wiernego Bogu, wiernego małżonce i ojcostwu – mówił bp Krzysztof Włodarczyk, który 2 lipca przewodniczył w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu comiesięcznym modlitwom w intencji rodzin i obrony życia poczętego.

Temat lipcowego spotkania brzmiał: „Święty Józefie, potężny nasz wybawco, przybądź nam łaskawie z niebiańską pomocą...”.

Księży biskupów oraz wiernych zgromadzonych w świątyni i wszystkich łączących się duchowo powitał ks. prałat Jacek Plota. - Tu w „Polskim Nazarecie” spotykamy Świętą Rodzinę, a w niej szczególnie św. Józefa, który jest Głową Świętej Rodziny. Po raz kolejny staje przed nami św. Józef wielki obrońca życia, małżonek Maryi i Opiekun Jezusa Chrystusa. Pokorny, milczący Święty, który przemawia do nas swoimi czynami. Uczy nas cichej, pokornej i ofiarnej służby rodzinie i życiu, służby zakorzenionej w Bogu i Jego Miłości - powiedział kustosz Narodowego Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu. Modlitwę do św. Józefa poprowadził ks. Damian Weiss.

W konferencji ks. Mariusz Wencławek, salezjanin, proboszcz parafii pw. św. Jana Bosko w Szczecinie wskazywał dlaczego we współczesnych czasach należy zwracać się po pomoc do św. Józefa. Podkreślał, że św. Józef dał się poznać jako pomoc i obrona w dziejach świata i Polski, a obecnie także objawia swoją bliskość zagubionemu człowiekowi. Rozmowę z gościem prowadził ks. prałat Leszek Szkopek, proboszcz parafii NMP Wniebowziętej w Ostrzeszowie.

Mszy św. przewodniczył bp Krzysztof Włodarczyk, biskup pomocniczy diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, delegat KEP ds. Ruchu Światło-Życie. Wraz z nim modlili się: biskup pomocniczy Łukasz Buzun, bp senior Stanisław Napierała, bp senior Teofil Wilski, kilkudziesięciu kapłanów, wierni z diecezji kaliskiej, a szczególnie dekanatów bralińskiego, czermińskiego, raszkowskiego oraz pielgrzymi z całej Polski.

W homilii bp Krzysztof Włodarczyk wskazując na św. Józefa jako wzór mężczyzny akcentował, że prawdziwy mężczyzna to ktoś kto naśladuje nade wszystko Jezusa Chrystusa, a Jezus jest ideałem mężczyzny. - Prawdziwy mężczyzna wygrywa przede wszystkim ze sobą. Prawdziwy mężczyzna to student, który odrzuca ofertę mieszkania z dziewczyną. Prawdziwy mężczyzna to mąż, który latami trwa przy swojej chorej żonie, to ojciec wielkodusznie przyjmujący nadplanowe dzieci, to ksiądz wierny celibatowi, to pracownik narażający się szefowi w imię uczciwości – powiedział kaznodzieja.

Zaznaczył, że św. Józef to bardzo mocny mężczyzna nie w słowie, ale w czynie. - Jego świętość rzuca potężne wyzwanie dominującym nurtom współczesnej kultury, bo genderowa i homoseksualna ideologia agresywnie neguje męskość i kobiecość jako podstawowe powołanie – stwierdził celebrans.

Podkreślał, że życiową karierą św. Józefa było zgodne z Bożym wezwaniem, stanie u boku ukochanej kobiety i ojcowanie Jezusowi. - Jesteśmy dziś świadkami osłabienia rodziny. Św. Józef jest jej strażnikiem. On sam przeżył pokusę odejścia, ale z Bożą pomocą pokonał ją – mówił biskup pomocniczy diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej.

Wskazał, że św. Józef jest patronem czystych serc. - Św. Józef ze swoją czystością to jeszcze jedno wyzwanie rzucone kulturze naznaczonej pornografią i erotyką wyzwoloną od odpowiedzialności małżeństwa i płodności. Może być patronem walczących o czystość serca, o czystą miłość – akcentował hierarcha.

Dodał, że św. Józef jest także patronem ciężkiej pracy, patronem modlitwy kontemplacyjnej i patronem dobrej śmierci. - Uznano go za patrona śmierci, bo jak głosi tradycja umierał w obecności Jezusa i Maryi. Ten ostatni patronat ma posmak kontrkulturowy. Śmierć została odarta dziś z majestatu. Nurty eutanazyjne głoszą, że śmierć godna to taka bez bólu i na własne życzenie. Św. Józef patronuje sztuce mądrego godnego człowieka umierania w pojednaniu z Bogiem – przekonywał bp Włodarczyk.

Homilia ks. bpa Krzysztofa Włodarczyka

Pod koniec Mszy św. biskupi, kapłani i wierni zebrani w kaliskiej bazylice zawierzyli św. Józefowi rodziny i dzieci nienarodzone.

W swoim przemówieniu biskup pomocniczy diecezji kaliskiej Łukasz Buzun dziękował wiernym za wspólną modlitwę do św. Józefa w intencji rodzin i obrony życia od poczęcia aż do naturalnej śmierci.

O. Tadeusz Rydzyk zaprosił wiernych na Pielgrzymkę Rodziny Radia Maryja na Jasną Górę, która odbędzie się w sobotę, 11 lipca.

Spotkanie transmitowane było przez Telewizję Trwam, Radio Maryja i Radio Rodzina Diecezji Kaliskiej.

Relacja Telewizji "Trwam"

Galeria fotografii