In English In Italiano Auf Deutsch
Bazylika otwarta codziennie od 6:00 do 19:00
Sekretariat Sanktuarium:
Kancelaria Parafialna:
Sklepik z pamiątkami:
Dom Pielgrzyma:
Restauracja św. Józefa:
62 7 575 822 / 8.00 - 13.00
789 087 043 / 10.00 - 12.00, 16.00 - 18.00
797 630 389 / 10.00 - 16.00
510 733 166 / 8.00 - 21.00
604 844 368 / 12.00 - 16.00
top
/ Home / Aktualności
Niedziela, 7 Czerwca 2020

Odpust
Opieki Świętego Józefa

Tekst: Ewa Kotowska-Rasiak

- Potrzebujemy modlitwy, która łączy nas z Bogiem, aby swoje serce utrzymać w harmonii i porządku, aby świat nie miał nad nim władzy – mówił bp Łukasz Buzun w homilii podczas odpustu Opieki Świętego Józefa. Mszy św. w kaliskiej bazylice przewodniczył biskup kaliski Edward Janiak.

Odpust połączono z 23. rocznicą wizyty do Kalisza, która miała miejsce 4 czerwca 1997 r.

Witając przybyłych na uroczystości odpustowe ks. prał. Jacek Plota przypomniał, że w tym roku obchodzona jest 150. rocznica patronatu św. Józefa nad Kościołem Powszechnym. – Początki odpustu Opieki św. Józefa sięgają połowy XVIII w., kiedy to rajcy miasta Kalisza po raz pierwszy udali się przed Cudowny Obraz  św. Józefa, aby błagać Go o opiekę, by chronił gród od klęsk i nieszczęść – powiedział kustosz sanktuarium.

Dodał, że tegoroczny odpust zapisuje się w uroczystość Trójcy Przenajświętszej, która na kaliskim obrazie św. Józefa jest wyraźnie ukazana.

Biskup kaliski poprosił o modlitwę w intencji powołań do kapłaństwa i życia zakonnego. - Wśród wielu intencji zanoszonych za przyczyną św. Józefa chcemy prosić, aby Pan Bóg uchronił nas od nieszczęść i kataklizmów. Z powodu koronawirusa w ciągu minuty umiera na świecie jeden człowiek. Ile to bólu i cierpienia. Chcemy pamiętać o tych rodzinach, które przeżywają rozłąkę z bliskimi. Szczególnie proszę też o modlitwę za nasze Wyższe Seminarium Duchowne wypraszając powołania do stanu kapłańskiego, do służby w Kościele. W tym czasie też proszę o modlitwę za mnie – mówił bp Janiak.

W homilii bp Łukasz Buzun przypomniał, że pierwszy biskup kaliski Stanisław Napierała przeniósł odpust Opieki Świętego Józefa na pierwszą niedzielę czerwca i połączył go z obecnością św. Jana Pawła II w Kaliszu.

Wskazując na św. Józefa podkreślał, że był człowiekiem dobrych relacji. - Nie da się być szczęśliwym bez zaufania wobec drugiego człowieka. Takiej postawy musimy uczyć się od św. Józefa – stwierdził celebrans.

Zaznaczył, że św. Józef to człowiek o wielkiej dobroci serca. - Człowieka trzeba mierzyć miarą serca, miarą duchowego wnętrza i sumienia. Józef miał szerokie serce, miał świadomość, że nie jest człowiekiem zewnętrznym, cielesnym, ale przede wszystkim ma w sobie ducha Bożego. Św. Józef przeżywał swoje życie w relacji z Bogiem – powiedział kaznodzieja.

Zachęcał wiernych, aby czerpali wzór ze św. Józefa. – Niech św. Józef będzie Opiekunem na drodze naszego dojrzewania i wzrostu oraz budowania głębszej relacji z Bogiem na drodze wiary – mówił biskup pomocniczy diecezji kaliskiej.

Po komunii św. biskup kaliski Edward Janiak odmówił akt zawierzenia całej diecezji kaliskiej św. Józefowi.

W uroczystości uczestniczyli kapłani, klerycy kaliskiego seminarium, Bractwo św. Józefa, przedstawiciele rolników, sadowników i pszczelarzy oraz czciciele św. Józefa, także z różnych stron Polski.

Relacja Telewizji "Dom Józefa"

Galeria fotografii