In English In Italiano Auf Deutsch
Bazylika otwarta codziennie od 6:00 do 19:00
Sekretariat Sanktuarium:
Kancelaria Parafialna:
Sklepik z pamiątkami:
Dom Pielgrzyma:
Restauracja św. Józefa:
62 7 575 822 / 8.00 - 13.00
789 087 043 / 10.00 - 12.00, 16.00 - 18.00
797 630 389 / 10.00 - 16.00
510 733 166 / 8.00 - 21.00
604 844 368 / 12.00 - 16.00
top
/ Home / Aktualności
Czwartek, 7 Maja 2020

Majowe nabożeństwo
w intencji rodzin
i obrony poczętego życia

Tekst: Ewa Kotowska-Rasiak

- Św. Józef jest patronem na trudne dzisiaj – mówił bp Marek Mendyk, który 7 maja przewodniczył w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu comiesięcznym modlitwom w intencji rodzin i obrony życia nienarodzonych transmitowanym przez TV Trwam, Radio Maryja i Radio Rodzina.

Tym razem ze względu na panujący w Polsce stan epidemiczny, aby zachować obowiązujące normy wewnątrz świątyni modlili się tylko przedstawiciele wiernych, pozostali łączyli się duchowo za pośrednictwem mediów.

Temat majowego spotkania nawiązywał do 70. rocznicy wyzwolenia obozu w Dachau i brzmiał: „O kapłanach ocalonych w Dachau: wdzięczni za ocalone życie stworzyli dzieła służące życiu”.

Księży biskupów oraz wiernych zgromadzonych w świątyni, a przede wszystkim łączących się duchowo powitał ks. prałat Jacek Plota, kustosz Narodowego Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu, a modlitwę do św. Józefa poprowadził ks. Piotr Machała.

W ramach konferencji ks. prałat Sławomir Kęszka, proboszcz parafii pw. Zwiastowania Pańskiego w Dębem, archiwista Kurii Diecezjalnej, asystent kościelny Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej, delegat Biskupa Kaliskiego ds. podtrzymywania pamięci o męczeństwie duchowieństwa polskiego mówił o powstałych dziełach miłosierdzia będących wypełnieniem obozowego ślubowania kapłanów cudownie ocalonych w obozie w Dachau za sprawą nadzwyczajnej interwencji Świętego Józefa Kaliskiego. Wśród nich wymienił ufundowaną w 1970 r. przez księży z Dachau w podziemiach kaliskiego sanktuarium Kaplicę Wdzięczności i Męczeństwa oraz Muzeum i Archiwum, w których zgromadzone zostały dokumenty i przedmioty dotyczące ich pobytu w obozie w Dachau, a także założony w 1975 r. Instytut Studiów nad Rodziną w Łomiankach. Rozmowę prowadził ks. prałat Leszek Szkopek.

Mszy św. przewodniczył bp Marek Mendyk, ordynariusz diecezji świdnickiej. Wraz z nim modlili się: biskup kaliski Edward Janiak, biskup pomocniczy diecezji kaliskiej Łukasz Buzun, biskup kaliski senior Stanisław Napierała, o. Tadeusz Rydzyk, ks. prałat Jacek Plota i kilku kapłanów.

Homilia ks. bpa Marka Mendyka

W homilii bp Marek Mendyk wskazując na św. Józefa podkreślał, że jego milczenie bardzo wiele o mówi o jego charakterze. – Św. Józef milczy, aby zostawić w sobie przestrzeń dla Boga; przestrzeń, która nie będzie zajęta jego słowami. Józef we dnie i w nocy wycofuje się ze swoimi słowami, po to ażeby zrobić miejsce Bogu. Wielu dopatruje się w milczeniu Józefa skromności, pokory, dyskrecji, łagodności, powściągliwości, delikatności – i tak z pewnością jest. Ilekroć pojawia się Józef na stronicach Ewangelii, panuje klimat spokoju, ciszy, dyskrecji. Wszystko jakby subtelnieje – powiedział celebrans.

Zaznaczył, że ciągłe milczenie Józefa zwraca uwagę na jego nieustanne słuchanie. - Józef milczący to Józef słuchający. Wsłuchany w Boga. Wydaje się, że w tym tkwi tajemnica jego szczególnej osobowości. Możemy powiedzieć, że to jego wsłuchiwanie się czyni go tym, kim był w oczach Boga od początku. Józef, cieśla z Nazaretu to ten, który milczy, aby słuchać – stwierdził kaznodzieja.

Przekonywał, że św. Józef jest patronem na trudne dzisiaj. - Modlimy się prosząc o jego orędownictwo. Jest ono stale potrzebne Kościołowi nie tylko dla obrony przeciw pojawiającym się zagrożeniom, ale także i przede wszystkim dla umocnienia go w podejmowaniu misji wobec świata, który wystawiony jest dzisiaj na ciężką próbę – akcentował ordynariusz diecezji świdnickiej.

Wskazał, że obecna sytuacja związana z epidemią koronawirusa pokazała, jak bardzo ludzie cenią życie i zdrowie oraz na jak wiele wyrzeczeń mogą się zgodzić, aby te wartości ratować. - Okazuje się, że potrafimy rezygnować z rozrywki, sportu, godzimy się na ograniczenia w handlu, pozostanie w domach, wszechobecną dezynfekcję i wszyscy zakładamy maseczki. Szukamy lekarstwa, szczepionek. Doceniane są te rządy państw, które z wielką determinacją bronią swych obywateli przed „wirusowym ludobójstwem” – jak mówił papież Franciszek. Wydawałoby się, że postawa pro-life – postawa „za życiem” jest jedyną możliwą do przyjęcia w tej sytuacji. Niestety, okazuje się, że jednak tak nie jest. Okazuje się, że dla walki z koronawirusem można zrezygnować niemal ze wszystkiego, ale gdy chodzi o walkę ze światową pandemią mordowania dzieci nienarodzonych, to już ważne są: „wolność” (źle pojmowana wolność „do czynienia zła”), „wybór” (czyli możliwość decydowania o uśmierceniu drugiej osoby), „prawa kobiet” (do rujnowania swego macierzyństwa) – zauważył hierarcha.

Akcentował, że prawo do życia nie jest prawem religijnym, ale stanowi istotną część prawa naturalnego człowieka. - Poprawne używanie rozumu wystarczy, aby dostrzec to, co jednoznacznie dowodzą najnowsze osiągnięcia nauki: poza chwilą poczęcia w życiu człowieka nie ma drugiego takiego momentu, który można by uznać za początek istnienia człowieka – mówił duchowny.

Zachęcał wiernych, aby przyzywali wstawiennictwa św. Józefa. – Z ufnością przyzywajmy św. Józefa, tego przemożnego patrona na nasze dzisiejsze czasy. I tak jak Józef pozwólmy się Panu Bogu poprowadzić, dotknąć, okazując posłuszeństwo Jego Słowu. Choćby ono wydawało się nam – tak samo jak Józefowi – zadziwiające i niezrozumiałe – powiedział bp Mendyk.

Pod koniec Mszy św. biskupi i kapłani zawierzyli św. Józefowi rodziny i dzieci nienarodzone oraz prosili o ustanie epidemii koronawirusa w Polsce i na świecie.

Bp Marek Mendyk ofiarował do Narodowego Sanktuarium św. Józefa kielich mszalny z diecezji świdnickiej.

W swoim przemówieniu biskup kaliski przekonywał, że św. Józef jest milczącym, ale potężnym patronem. – Przy największych kataklizmach w świecie, zarazach, chorobach papieże zawsze zwracali się do św. Józefa. On chronił, prowadził i dokonywał cudów. My tutaj z ufnością i pokorą prosimy św. Józefa, aby nasz kraj i świat uchronił od tego nieszczęścia – powiedział bp Edward Janiak.

W wigilię imienin dziękował pierwszemu biskupowi kaliskiemu Stanisławowi Napierale za codzienną gorliwą służbę. Słowa uznania skierował też do obchodzącego urodziny o. Tadeusza Rydzyka. Z wdzięcznością wspomniał ks. biskupa Teofila Wilskiego świętującego 25. rocznicę sakry biskupiej.

O. Tadeusz Rydzyk podkreślał, że ogromny wpływ na wychowanie młodego człowieka ma katecheza.

Przypomniał, że comiesięczne transmisje z kaliskiego sanktuarium wierni zawdzięczają ks. biskupowi Stanisławowi Napierale.

Spotkanie transmitowane było przez Telewizję Trwam, Radio Maryja i Radio Rodzina Diecezji Kaliskiej.

Relacja Telewizji "Trwam"

Galeria fotografii