In English In Italiano Auf Deutsch
Bazylika otwarta codziennie od 6:00 do 19:00
Sekretariat Sanktuarium:
Kancelaria Parafialna:
Sklepik z pamiątkami:
Dom Pielgrzyma:
Restauracja św. Józefa:
62 7 575 822 / 8.00 - 13.00
789 087 043 / 10.00 - 12.00, 16.00 - 18.00
797 630 389 / 10.00 - 16.00
510 733 166 / 8.00 - 21.00
604 844 368 / 12.00 - 16.00
top
/ Home / Aktualności
Sobota, 7 Marca 2020

Triduum Różańcowe
u św. Józefa

Tekst i fotografie: Ewa Kotowska-Rasiak

- Bądźmy ludźmi codziennej modlitwy różańcowej. Różaniec jest szkołą doskonałości – mówił bp Łukasz Buzun, który przewodniczył Mszy św. w intencji Wspólnot Nieustającego Różańca Świętego i Kół Żywego Różańca.

W dniach 6–8 marca w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu odbywało się Triduum Różańcowe pod hasłem „Święty Józefie, broń nas od zasadzek nieprzyjaciół widzialnych i niewidzialnych”. Główną intencją organizowanego triduum była modlitwa w intencji Kościoła, papieża, biskupów, kapłanów i osób życia konsekrowanego.

Licznie przybyłych wiernych, w tym pielgrzymki mężczyzn z Torunia i Katowic, powitał ks. prał. Jacek Plota, Kustosz Narodowego Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu.

W homilii celebrans podkreślał, że różaniec jest szkołą formacji dla każdego człowieka. – Chrystus wzywa nas, abyśmy byli ludźmi modlitwy, bo modlitwa otwiera nas na bliskość z Bogiem. Osobą, która jest dla nas przykładem doskonałości i modlitwy jest św. Jan Paweł II. Papież był człowiekiem modlitwy różańcowej. Cały jego pontyfikat był przepełniony tą modlitwą – powiedział bp Buzun.

Wskazywał, że człowiek na każdym etapie swojego życia powinien od Maryi uczyć się modlitwy. – W różańcu modlimy się przez pośrednictwo Maryi i wraz z nią, bo Ona w tej modlitwie nas prowadzi do Jezusa. Z Maryją tworzymy wspólnotę modlitewną. Różaniec jest środkiem nawiązywania intymnej więzi z Chrystusem w tych czasach, kiedy żyjemy, a które nie są łatwe. Modlitwa jest po to, aby nas umacniała i wewnętrznie rozwijała – przekonywał kaznodzieja.

Odwoływał się do papieża Jana Pawła II, który prosił wiernych, aby modlili się na różańcu. - Św. Jan Paweł II zachęcał do codziennego odmawiania różańca. Porosił kapłanów, aby pomogli ludowi Bożemu powrócić do codziennego odmawiania różańca, do tej przemiłej rozmowy dzieci z Matką – zaznaczył biskup pomocniczy diecezji kaliskiej.

Po komunii św. w Kaplicy Cudownego Obrazu św. Józefa bp Łukasz Buzun i krajowa animatorka Wspólnot Nieustającego Różańca Świętego Urszula Strynowicz zawierzyli św. Józefowi i Matce Bożej Pani Gietrzwałdzkiej Koła Żywego Różańca z diecezji kaliskiej i Wspólnoty Nieustającego Różańca z całej Polski.

Wieczorem wierni uczestniczyli w Apelu Jasnogórskim. O godz. 22.00 sprawowana była Msza św. w intencji papieża, biskupów, kapłanów, o uświęcenie duchowieństwa, o liczne i święte powołania do kapłaństwa i życia konsekrowanego oraz w intencji Konferencji Plenarnych Episkopatu w Polsce. Po Eucharystii odbyła się całonocna adoracja przed Najświętszym Sakramentem.

Triduum zakończyło się w niedzielę Mszą św. o godz. 6.30 sprawowaną w intencji rodzin. Po Eucharystii odbyło się wspólne śniadanie dla wszystkich uczestników.

W Triduum Różańcowym uczestniczyli kapłani z ks. kan. Janem Spólnym, krajowym moderatorem Wspólnot Nieustającego Różańca Świętego, opiekuni i zelatorzy kół Żywego Różańca oraz członkowie Wspólnot Nieustającego Różańca z różnych regionów Polski.

Organizatorem trzydniowej modlitwy w Kaliszu był ks. Alfred Berlak, diecezjalny duszpasterz Kół Żywego Różańca.

Pierwsze Wspólnoty Nieustającego Różańca zaczęły powstawać 3 września 1999 r. w archidiecezji warmińskiej pod patronatem metropolity abp. Edmunda Piszcza. Patronami wspólnot są: Matka Boża Pani Gietrzwałdzka i św. Józef.

Galeria fotografii