In English In Italiano Auf Deutsch
Bazylika otwarta codziennie od 6:00 do 19:00
Sekretariat Sanktuarium:
Kancelaria Parafialna:
Sklepik z pamiątkami:
Dom Pielgrzyma:
Restauracja św. Józefa:
62 7 575 822 / 8.00 - 13.00
789 087 043 / 10.00 - 12.00, 16.00 - 18.00
797 630 389 / 10.00 - 16.00
510 733 166 / 8.00 - 21.00
604 844 368 / 12.00 - 16.00
top
/ Home / Aktualności
Czwartek, 5 Marca 2020

Marcowe nabożeństwo
w intencji rodzin
i obrony poczętego życia

Tekst: Ewa Kotowska-Rasiak

- Waszym przykładem mówcie światu, że można Boga uczynić centrum życia rodzinnego – mówił abp Henryk Józef Nowacki, który 5 marca przewodniczył w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu comiesięcznym modlitwom w intencji rodzin i obrony życia nienarodzonych.

Temat marcowego spotkania brzmiał: „O więź małżeńską trzeba dbać! Św. Józefie dopomóż wszystkim małżonkom wypełnić sakramentalną przysięgę: skoro przysięgali miłość – niech każdego dnia troszczą się o jej wzrost”. Księży biskupów, kapłanów i wiernych powitał ks. prałat Jacek Plota, kustosz Narodowego Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu, a modlitwę w Kaplicy św. Józefa poprowadził ks. Michał Świgoniak.

Konferencję nt. „Czy rozwód to na pewno właściwe rozwiązanie małżeńskich problemów?” wygłosili Karolina i Adam Plichtowie, szczęśliwi małżonkowie i rodzice. Pani Karolina jest terapeutką par i rodzin, psychoterapeutką systemową i specjalistą relacji, a jej mąż pracuje jako adwokat. Prelegenci zaznaczyli, że w małżeństwie bardzo ważne jest dbanie o dobre relacje. Podkreślali, że młodzi zanim podejmą decyzję o rozwodzie powinni najpierw skorzystać z terapii, która w bardzo wielu przypadkach pomaga uzdrowić relacje małżeńskie. Rozmowę z gośćmi prowadził ks. prał. Leszek Szkopek.

Mszy św. przewodniczył abp Henryk Józef Nowacki, nuncjusz apostolski w wielu krajach. Wraz z nim modlili się: biskup pomocniczy diecezji kaliskiej Łukasz Buzun, bp senior Stanisław Napierała, bp senior Teofil Wilski, ks. prałat Jacek Plota, kilkudziesięciu kapłanów, wierni z diecezji kaliskiej, a szczególnie dekanatów gołuchowskiego, dobrzyckiego i lututowskiego oraz pielgrzymi z całej Polski.

W homilii abp Henryk Józef Nowacki apelował do wiernych, aby bronili świętości rodzin. - Musimy mieć siłę, aby odważnie bronić prawdy o człowieku, bronić prawdy o życiu, aby umacniać w sobie i naszym środowisku chrześcijańskim, katolickim odwagę, entuzjazm i porzucić kompromisy tworząc w rodzinach miejsce, gdzie będzie można żyć po chrześcijańsku. Czeka nas niełatwe zadanie stać wiernie przy Jezusie. Trzeba nieraz wielkiej odwagi, zdecydowanej postawy, a także cierpliwości i ufności, prawdziwego bohaterstwa osobistego. Trzeba też liczyć się z brakiem zrozumienia, wyśmianiem i drwinami, które tak często się zdarzają – powiedział celebrans.

Zachęcał zgromadzonych, aby wypraszali wstawiennictwa św. Józefa. - Jesteśmy obecni w tym świętym miejscu i prosimy z gorącą wiarą i ufnością Świętą Rodzinę, a w szczególny sposób św. Józefa o pomoc, o siłę do wytrwania w naszych szlachetnych postanowieniach, w tym nieraz męczeństwie czynienia dobra, rozsiewania dobrego przykładu wszędzie tam, gdzie mieszkamy i pracujemy. Nie wolno nam dezerterować, gasić lampy naszego męstwa i wierności, zwłaszcza teraz w tym momencie historii – akcentował kaznodzieja.

Przekonywał, że obrona rodzin to wielki obowiązek chrześcijan. - Zwracam się do was tutaj obecnych i do wszystkich ludzi dobrej woli, wszystkich, którzy kochacie rodzinę - szanujcie jej świętość i przyczyniajcie się w ten sposób do budowania i utrwalania kultury życia, brońcie tego życia jeszcze nienarodzonego i tego, które zbliża się do swego kresu. To jest wielkie nasze zadanie, jakie Opatrzność Boża nam postawiła. To jest wielki nasz obowiązek chrześcijański – podkreślał hierarcha.

Wskazywał, że św. Jan Paweł II był wielkim apostołem rodziny. – Papieża cechowała troska o rodzinę i lęk o jej przyszłość, kochał każdą rodzinę, każde dziecko, modlił się codziennie za rodziny, a także ofiarował za nie swoje cierpienie – zaznaczył duchowny.

Odwołał się do Prymasa Tysiąclecia kard. Stefana Wyszyńskiego, który mówił, że „rodzina jest największą siłą narodu”. - Rodzina jest skarbem każdego narodu. Przyszłość ludzkości idzie przez rodzinę – powiedział wieloletni nuncjusz apostolski.

Prosił wiernych, aby nie odwracali się od rodzin przeżywających kryzysy. - Nie wolno nam zapominać o rodzinach, które przeżywają różnego rodzaju kryzysy, które stoją nieraz przed dramatycznymi decyzjami. To rodziny poranione, rodziny cierpiące, rodziny rozbite, zagubione, często bezradne i osamotnione w swoich problemach i wysiłkach utrzymania rodzinnej jedności i wierności. One niech będą nam zawsze bliskie. Otwórzmy serca dla tych rodzin, towarzyszmy im w ich cierpieniu, współczujmy, pomagajmy. Niech odczują, że jesteśmy z nimi i chcemy im pomóc – mówił celebrans.

Wyraził radość, że w Polsce jest wiele rodzin żyjących o chrześcijańsku. - Dziękujemy za matki i ojców, którzy darzą się szacunkiem, miłością, służą sobie wzajemnie i cieszą się posiadaniem dzieci. Dziękujemy za rodziców, którzy wychowują swoje dzieci zgodnie z nauką Ewangelii, którzy w swojej rodzinie tworzą atmosferę poszanowania Bożych przykazań, w których jest szacunek dla życia. Dziękujemy za to piękne świadectwo w naszych rodzinach, za świadectwo wspólnej rodzinnej modlitwy, wspólnego przeżywania niedzieli i świąt liturgicznych. Bogu niech będą dzięki za to, że takich rodzin autentycznie chrześcijańskich mamy dużo w naszym kraju – zaznaczył abp Nowacki.

Pod koniec Mszy św. biskupi, kapłani i wierni zebrani w kaliskiej bazylice zawierzyli w św. Józefowi rodziny i dzieci nienarodzone.

W imieniu łączącego się duchowo biskupa kaliskiego Edwarda Janiaka przemówił biskup pomocniczy Łukasz Buzun, który podziękował wiernym za modlitwę w intencji życia i rodziny. Zachęcał małżeństwa przeżywające kryzysy do korzystania z pomocy terapeutycznej, a przede wszystkim z łaski sakramentu małżeństwa.

O. Dawid Wilczyński wskazywał, że Rodzina Radia Maryja mocno wpisuje się w zatroskanie Kościoła o to, aby Polacy byli wierni Jezusowi Chrystusowi. Wspomniał św. Jana Pawła II i kard. Stefana Wyszyńskiego, którzy wszystko zawierzyli Matce Bożej. Zachęcał wiernych, aby pielgrzymowali do Maryi Królowej Polski na Jasną Górę.

Ks. prałat Jacek Plota zaprosił wszystkich na wspólny posiłek – zupę z kuchni polowej.

Spotkanie transmitowane było przez Telewizję Trwam, Radio Maryja i Radio Rodzina Diecezji Kaliskiej.

Relacja Telewizji "Trwam"

Galeria fotografii