In English In Italiano Auf Deutsch
Bazylika otwarta codziennie od 6:00 do 19:00
Sekretariat Sanktuarium:
Kancelaria Parafialna:
Sklepik z pamiątkami:
Dom Pielgrzyma:
Restauracja św. Józefa:
62 7 575 822 / 8.00 - 13.00
789 087 043 / 10.00 - 12.00, 16.00 - 18.00
797 630 389 / 10.00 - 16.00
510 733 166 / 8.00 - 21.00
604 844 368 / 12.00 - 16.00
top
/ Home / Aktualności
Wtorek, 11 Lutego 2020

Diecezjalne obchody
Światowego Dnia Chorego
u św. Józefa

Tekst i fotografie: Ewa Kotowska-Rasiak

- W chwilach cierpienia i słabości wpatrujmy się w krzyż Chrystusa – mówił bp Łukasz Buzun do chorych, niepełnosprawnych i starszych z okazji Światowego Dnia Chorego. Biskup pomocniczy diecezji kaliskiej przewodniczył 11 lutego Mszy św. w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu.

Diecezjalne obchody Światowego Dnia Chorego rozpoczęła konferencja nt. „Dar życia i posługi bł. Hanny Chrzanowskiej”, którą wygłosiła s. dr Natalia Musidlak.

Zgromadzonych na Mszy św. powitał kustosz sanktuarium ks. prałat Jacek Plota, który nawiązał do orędzia Franciszka na XXVIII Światowy Dzień Chorego. Zaznaczył, że papież zachęca, aby Kościół stał się „gospodą” Dobrego Samarytanina, którym jest Chrystus, czyli domem, gdzie można znaleźć Jego łaskę wyrażającą się w gościnności, akceptacji i podniesieniu na duchu.

W homilii bp Buzun podkreślał, że osobom przeżywającym przygnębienie z powodu swojej sytuacji słabości i bólu Jezus oferuje miłosierdzie, czyli samego siebie jako odnawiającą moc. – Jezus patrzy na poranione człowieczeństwo. On ma oczy, które widzą i zauważają, gdyż patrzą głęboko, nie rozglądają się obojętnie, lecz zatrzymują się i akceptują całego człowieka, z jego stanem zdrowia, nie odrzucając nikogo, zapraszając każdego do wejścia w Jego życie – zaznaczył Celebrans.

Odwołując się do wspomnień sekretarza Jana Pawła II abp. Mieczysława Mokrzyckiego wskazywał, że Ojciec Święty podczas wielkopiątkowej drogi krzyżowej w 2005 roku tulił do serca krzyż. – Chory i cierpiący papież nie mógł być obecny w Koloseum, ale łączył się z wiernymi modląc się w swej prywatnej kaplicy i oglądając bezpośrednią transmisję. Dzięki przekazowi telewizyjnemu cały świat widział jak chory, cierpiący i zbliżający się do kresu życia Jan Paweł II obejmuje swymi ramionami krzyż – powiedział Kaznodzieja, który przytoczył historię tego krzyża pochodzącego z niewielkiej wioski o nazwie Stefkowa.

Zawierzył chorych opiece Matce Najświętszej i św. Józefowi. – Zwracamy się do Najświętszej Maryi Panny, Uzdrowienia Chorych zawierzając Jej wszystkich, którzy dźwigają ciężar swojej choroby wraz z ich rodzinami, a także pracowników służby zdrowia. Wszystkich chcemy zapewnić o bliskości w naszej modlitwie. Prosimy św. Józefa, aby przybliżał nas do tajemnicy krzyża, w której jest nasze uzdrowienie – mówił Biskup pomocniczy diecezji kaliskiej.

W czasie Mszy św. biskup Łukasz Buzun i kapłani udzielili Sakramentu Namaszczenia Chorych. Po komunii św. w Kaplicy Cudownego Obrazu św. Józefa biskup zawierzył patronowi chorych, starszych, niepełnosprawnych, ich opiekunów i pracowników służby zdrowia.

Po Mszy św. ks. prałat Jacek Plota zaprosił wszystkich na poczęstunek przygotowany przez Caritas Diecezji Kaliskiej.

Wraz z bp. Łukaszem Buzunem Mszę św. koncelebrowali: ks. prałat Jacek Plota, kustosz Narodowego Sanktuarium św. Józefa, ks. prałat Andrzej Gaweł, emerytowany proboszcz katedry, ks. kanonik Jacek Andrzejczak, dyrektor Caritas Diecezji Kaliskiej, ks. Aleksander Nawrocki, zastępca dyrektora Caritas, ks. Mariusz Przyjazny, kapelan szpitala w Kaliszu, ks. Sylwester Sowizdrzał, dyrektor Centrum Księdza Orione w Kaliszu, ks. Damian Stawicki, kierownik Warsztatów Terapii Zajęciowej w Kaliszu i ks. kanonik Grzegorz Zamelek.

Organizatorami diecezjalnych obchodów Światowego Dnia Chorego była Caritas Diecezji Kaliskiej oraz Okręgowa Rada Pielęgniarek i Położnych.

Galeria fotografii