In English In Italiano Auf Deutsch
Bazylika otwarta codziennie od 6:00 do 19:00
Sekretariat Sanktuarium:
Kancelaria Parafialna:
Sklepik z pamiątkami:
Dom Pielgrzyma:
Restauracja św. Józefa:
62 7 575 822 / 8.00 - 13.00
789 087 043 / 10.00 - 12.00, 16.00 - 18.00
797 630 389 / 10.00 - 16.00
510 733 166 / 8.00 - 21.00
604 844 368 / 12.00 - 16.00
top
/ Home / Aktualności
Czwartek, 5 Grudnia 2019

Grudniowe nabożeństwo
w intencji rodzin
i obrony poczętego życia

Tekst: Ewa Kotowska-Rasiak

- Chcemy być głosem bezbronnych i niewinnych dzieci, aby dane im było się urodzić i być kochanym przez rodziców i społeczeństwo – mówił bp Andrzej Iwanecki, który 5 grudnia przewodniczył w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu comiesięcznym modlitwom w intencji rodzin i obrony życia nienarodzonych.

Temat grudniowego spotkania brzmiał: „ „A Słowo stało się Ciałem i zamieszkało między nami”. Z Maryją i Józefem oczekujemy na Narodzenie Słowa Wcielonego – Boga, który stale do nas mówi i wyposaża nas, byśmy i my mogli rodzić dobre słowo”.

Księży biskupów, kapłanów i wiernych powitał ks. prałat Jacek Plota, kustosz Narodowego Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu, a modlitwę w Kaplicy św. Józefa poprowadził ks. Michał Świgoniak.

Konferencję nt. „Urodzić dobre słowo: od języka proroków do wulgaryzmu! O słowie – darze Boga, darze świętym i wielkim” wygłosiła Małgorzata Nawrocka - autorka książek dla dzieci i młodzieży, scenariuszy teatralnych i telewizyjnych, tekstów piosenek, podręczników szkolnych, artykułów prasowych, felietonów i audycji radiowych. Współpracuje z Redakcją Katolicką I Programu TVP, także z Telewizją TRWAM. Prywatnie szczęśliwa żona i mama trzech córek. Prelegentka zaznaczyła, że nie ma żadnej sytuacji, która usprawiedliwiałaby użycie wulgaryzmów. Podkreślała, że poprzez słowo należy budować dobro. Rozmowę prowadził ks. prałat Leszek Szkopek, proboszcz parafii NMP Wniebowziętej w Ostrzeszowie.

Mszy św. przewodniczył bp Andrzej Iwanecki, biskup pomocniczy diecezji gliwickiej. Wraz z nim modlili się: biskup kaliski Edward Janiak, biskup pomocniczy Łukasz Buzun, biskup kaliski senior Stanisław Napierała, o. Tadeusz Rydzyk, ks. prałat Jacek Plota, kilkudziesięciu kapłanów, wierni z diecezji kaliskiej, a szczególnie dekanatów jarocińskiego, błaszkowskiego, ołobockiego i pielgrzymi z całej Polski.

W homilii bp Andrzej Iwanecki wskazywał, że Święta Rodzina jest wzorem dla wszystkich rodzin. – Wielkim darem w życiu każdego człowieka jest rodzina. Kiedy spoglądamy na obraz Świętej Rodziny czczony w kaliskim sanktuarium zauważamy prosty gest trzymania się za rękę małego Jezusa z Józefem i Maryją. Ten gest to dla nas wielka szkoła miłości. Jezus jako człowiek mocno trzyma się swoich ziemskich rodziców, a Jezus jako Bóg mocno ich trzyma w swojej dłoni. To wielka nauka dla nas. Mamy mocno uchwycić się Boga, a także tych, którzy zostali nam podarowani przez Boga jako nasi przemożni orędownicy. Mamy uchwycić się Maryi i Józefa – przekonywał celebrans.

Prosił wiernych, aby robili wszystko, by chronić życie nienarodzonych. – Od poczęcia to znaczy od początku mamy do czynienia z człowiekiem, którego należy chronić. Zadziwiające jest to jak o prawie do życia innych chcą decydować ci, którym pozwolono się urodzić. Zadziwiające, jak przewrotnie argumentuje się wyrok skazujący dziecko poczęte i jeszcze nienarodzone na śmierć, podobno, aby mu oszczędzić życia, które w subiektywnej i nierzadko nieprawdziwej ocenie niektórych osób musi być nieudane. Pozwólmy żyć wszystkim poczętym dzieciom, chcianym i kochanym przez Boga – akcentował biskup pomocniczy diecezji gliwickiej.

Podkreślał, że chrześcijanin powinien budować swoje życie na prawdziwej miłości, którą jest Jezus Chrystus. – Wkrótce będziemy przeżywać Boże Narodzenie. Niech to wspólne, radosne i rodzinne świętowanie otworzy nasze serce na Boga przychodzącego do nas w Dziecięciu Jezus. Bądźmy wdzięczni za dar rodziny, z szacunkiem odnośmy się do życia i stawajmy w obronie wszystkich dzieci zawierzając te intencje Bogu przez św. Józefa, naszego patrona – powiedział bp Iwanecki.

Pod koniec Mszy św. biskupi, kapłani i wierni zebrani w kaliskiej bazylice zawierzyli w św. Józefowi rodziny i dzieci nienarodzone.

W swoim przemówieniu biskup kaliski zachęcał wiernych, aby w okresie Adwentu dobrze przygotowali się do świąt Bożego Narodzenia poprzez udział w roratach i odprawienie rekolekcji. – Nie ma lepszych drogowskazów jak przykazania Boże. Jak mamy wątpliwość jak postąpić to postawy sobie pytanie „co zrobiłby Pan Jezus w takiej sytuacji?”. Wtedy wszystkie argumenty ludzkie odpadają, łatwiej jest przebaczyć, wziąć na siebie ciężar krzyża – zaznaczył duchowny.

Wskazywał, że poprzez słowo można uczynić wiele dobra. - Nieraz słowem można zabić człowieka, ale słowem można też podtrzymać na duchu. Starajmy się, aby z naszych ust nie padały przekleństwa, przezwiska. Niech dar słowa, który używamy będzie jak najlepiej wykorzystany poprzez dawanie nadziei i radości drugiemu człowiekowi – mówił bp Edward Janiak.

O. Tadeusz Rydzyk zaprosił na spotkanie z okazji 28. rocznicy powstania Radia Maryja, które odbędzie się 7 grudnia w Toruniu i przypomniał początki tworzenia tego dzieła.

Podkreślał, że we współczesnych czasach media katolickie mają do spełnienia bardzo ważną rolę w przekazywaniu wiary, zwłaszcza wśród młodego pokolenia.

Ks. prałat Jacek Plota zaprosił wszystkich na wspólny posiłek – zupę z kuchni polowej.

Spotkanie transmitowane było przez Telewizję Trwam, Radio Maryja i Radio Rodzina Diecezji Kaliskiej.

Relacja Telewizji "Trwam"

Galeria fotografii