In English In Italiano Auf Deutsch
Bazylika otwarta codziennie od 6:00 do 19:00
Sekretariat Sanktuarium:
Kancelaria Parafialna:
Sklepik z pamiątkami:
Dom Pielgrzyma:
Restauracja św. Józefa:
62 7 575 822 / 8.00 - 13.00
789 087 043 / 10.00 - 12.00, 16.00 - 18.00
797 630 389 / 10.00 - 16.00
510 733 166 / 8.00 - 21.00
604 844 368 / 12.00 - 16.00
top
/ Home / Aktualności
Sobota, 5 Października 2019

XXIV Pielgrzymka Rodzin
Katolickiego Stowarzyszenia
„Civitas Christiana” do św. Józefa

Tekst i fotografie: Ewa Kotowska-Rasiak

- Ciągle musimy podejmować wychowywanie siebie do wiary, do relacji z Bogiem - mówił bp Łukasz Buzun 28 września w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu podczas XXIV Pielgrzymki Rodzin Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”.

W homilii celebrans wskazywał, że dojrzewanie w wierze dokonuje się na całej długości ludzkiego życia. - Nasza pierwsza myśl, kiedy rano budzimy się, powinna być ukierunkowana w relacji do Boga. Na naszej drodze musimy ciągle podejmować wychowywanie siebie do wiary, do relacji z Bogiem. Ciągle musimy wychowywać się w Kościele, który jest matką i wychowawczynią. Ta relacja z Bogiem powoduje, że życie człowieka jest piękne – stwierdził bp Buzun.

Zaznaczył, że elementem istotnym, który wychowuje człowieka do otwartości na Boże Słowo, na Boże światło jest pielgrzymka. – Pielgrzymka wzmacnia w nas strukturę wiary. Dzisiaj pielgrzymujemy do św. Józefa, który był wychowawcą Jezusa, Syna Bożego, został postawiony u Jego boku. Św. Józef był odbiciem Boga Ojca. Wraz ze św. Józefem bądźmy zawsze blisko Jezusa – mówił kaznodzieja.

Podkreślał, że ogromną rolę w wychowaniu odgrywają rodzice i dziadkowie. – Na pierwszej drodze wychowawczej są zawsze rodzice, jest tata, mama, babcia, dziadek. To jest dobro narodowe. Dzisiaj babcię i dziadka chce odsunąć się od wnuków na różne sposoby, bo właśnie te osoby uczą historii i wiary – akcentował biskup pomocniczy diecezji kaliskiej.

 Po komunii św. w Kaplicy Cudownego Obrazu św. Józefa Tomasz Nakielski, przewodniczący Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”, zwierzył patronowi członków Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”. Bp Łukasz Buzun odmówił modlitwę o szybką beatyfikację Sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego. Podczas Mszy św. zaśpiewał Chór Kameralny Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.

 Wraz z biskupem pomocniczym Łukaszem Buzunem modlili się: ks. prałat Jacek Plota, kustosz Narodowego Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu, duchowieństwo, siostry zakonne, Tomasz Nakielski, przewodniczący Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”, Marian Rybicki, przewodniczący zarządu kaliskiego oddziału Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” i pielgrzymi z całej Polski.

Galeria fotografii