In English In Italiano Auf Deutsch
Bazylika otwarta codziennie od 6:00 do 19:00
Sekretariat Sanktuarium:
Kancelaria Parafialna:
Sklepik z pamiątkami:
Dom Pielgrzyma:
Restauracja św. Józefa:
62 7 575 822 / 8.00 - 13.00
789 087 043 / 10.00 - 12.00, 16.00 - 18.00
797 630 389 / 10.00 - 16.00
510 733 166 / 8.00 - 21.00
604 844 368 / 12.00 - 16.00
top
/ Home / Aktualności
Wtorek, 24 Września 2019

Wielkopolskie obchody
Dnia Krajowej
Administracji Skarbowej

Tekst: Ewa Kotowska-Rasiak, KAI
Fot: ks. Szymon Rybak, Radio Rodzina Kalisz

Biskup kaliski Edward Janiak przewodniczył Mszy św. w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu na rozpoczęcie wielkopolskich obchodów Dnia Krajowej Administracji Skarbowej. Duchowny zachęcał, aby pracownicy i funkcjonariusze służby celno-skarbowej zawierzyli siebie i swoje rodziny św. Józefowi.

W homilii ks. kan. Jarosław Powąska wskazał, że patronem służby skarbowej jest św. Mateusz, który z celnika stał się uczniem Pana Jezusa. – Kiedy jesteśmy w kościele, kiedy myślimy o Bogu to zawsze pomyślmy o tym spojrzeniu Chrystusa na celnika Mateusza. Bóg na każdego z nas spogląda i dostrzega dobro także w tych skomplikowanych czasami interesach naszego serca nie zawsze zgodnych z wolą Bożą. Bóg dostrzega dobro, które w nas tkwi i na widok tego dobra zmiłowuje się nad nami i daje nam siły, daje nam łaskę mimo że nasze życie nie zawsze jest doskonałe i święte. Bóg chce nas wspierać jako tych, którzy są grzeszni i z tych grzechów chcieliby wyjść dzięki Bożej mocy. Niech to spojrzenie Chrystusa towarzyszy nam w codziennym życiu – mówił dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej w Kaliszu.

W swoim słowie biskup kaliski Edward Janiak zachęcał pracowników Krajowej Administracji Skarbowej, aby zawierzyli się św. Józefowi. Wyraził też słowa wdzięczności za dobre wypełnianie służby.

Po Mszy św. w kaplicy cudownego obrazu św. Józefa biskup zawierzył patronowi pracowników i funkcjonariuszy służby skarbowej.

Uroczysty apel odbył się na placu przy figurze św. Jana Pawła II.

Podczas uroczystości Piotr Walczak, podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów, zarazem szef Krajowej Administracji Skarbowej podziękował wszystkim pracownikom i funkcjonariuszom za ciężką pracę i odpowiedzialną służbę dla Polski. - Tegoroczne obchody Dnia Krajowej Administracji Skarbowej mają szczególny charakter, łączą się bowiem z 100-leciem Polskiej Skarbowości. Oddajemy dziś hołd wszystkim tym, którzy po odzyskaniu przez nasz kraj niepodległości podjęli się trudu odbudowy polskiej gospodarki i polskiej skarbowości – powiedział.

Spotkanie było okazją do wręczenia odznaczeń państwowych i mianowania na wyższe stopnie służbowe. Funkcjonariusze i pracownicy otrzymali awanse oraz odznaczenia z rąk wiceministra finansów Piotra Walczaka i Agnieszki Szymankiewicz, dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Poznaniu.

Uroczystość uświetnił koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Sił Powietrznych.

W obchodach uczestniczyli parlamentarzyści, przedstawiciele władz samorządowych, duchowieństwo na czele z ks. Radosławem Kalinowskim, kapelanem Izby Administracji Skarbowej w Poznaniu oraz pracownicy i funkcjonariusze służby celno-skarbowej.

Krajowa Administracja Skarbowa powstała w 2017 r. na bazie trzech jednostek – Urzędu Kontroli Skarbowej, Służby Celnej i Administracji Podatkowej. Spełnia ona bardzo ważne zadania, bez których sprawne funkcjonowanie państwa nie byłoby możliwe – dba o wpływy budżetowe, wspiera przedsiębiorczość i bezpieczeństwo związane z prawidłowym wykonywaniem obowiązków celnych.

Galeria fotografii