In English In Italiano Auf Deutsch
Bazylika otwarta codziennie od 6:00 do 19:00
Sekretariat Sanktuarium:
Kancelaria Parafialna:
Sklepik z pamiątkami:
Dom Pielgrzyma:
Restauracja św. Józefa:
62 7 575 822 / 8.00 - 13.00
789 087 043 / 10.00 - 12.00, 16.00 - 18.00
797 630 389 / 10.00 - 16.00
510 733 166 / 8.00 - 21.00
604 844 368 / 12.00 - 16.00
top
/ Home / Aktualności
Sobota, 21 Września 2019

XII Pielgrzymka Ministrantów
Diecezji Kaliskiej
do Sanktuarium św. Józefa

Tekst: Ewa Kotowska-Rasiak
Fotografie: Katrzyna Łakomiak/Radio Rodzina Kalisz

- Być odważnym w przypadku ministranta to wszędzie przyznawać się do Pana Boga – mówił bp Łukasz Buzun podczas XII Pielgrzymki Ministrantów Diecezji Kaliskiej do Narodowego Sanktuarium św. Józefa.

Licznie przybyłych ministrantów powitał ks. prał. Jacek Plota, kustosz Narodowego Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu.
W homilii celebrans zachęcał ministrantów, aby rozpoznawali głos Boży w swojej duszy. - Pan Bóg przemawia do każdego z nas i musimy odczytywać ten głos w swoim życiu, bo jest milion głosów innych, np. w internecie, telewizji, środkach masowego przekazu, na ulicy, a szczególnie od kolegów – powiedział bp Buzun. Przekonywał, że ministrant musi być człowiekiem odważnym. - Mieć odwagę to nie znaczy być agresywnym, odważnym w wyobraźni, pyskującym rodzicom. Być odważnym w przypadku ministranta to wszędzie przyznawać się do Pana Boga, zrobić znak krzyża wbrew wszystkiemu, wbrew kolegom, koleżankom. Wtedy człowiek okazuje odwagę, bo przyznaje się do tego, kim naprawdę jest. Rozpoczynając dzień od Mszy św. lub wstępując przed szkołą do świątyni to jest przyznawanie się do Jezusa na co dzień – stwierdził kaznodzieja. Zachęcał ministrantów, aby pracowali nad swoim charakterem.

- Trzeba pozbywać się własnego egoizmu i narcyzmu, pracować nad sobą, żeby osiągnąć doskonałość. Świat ma na nas ogromny wpływ. Człowiek może być bardzo dobry będąc małym chłopakiem czy młodzieńcem, a potem może popsuć się. Po to służymy przy ołtarzu, aby tym tendencjom nie ulegać, nie dać się wkręcić w złe rzeczy, mieć odwagę postawić granice i powiedzieć kolegom: tam nie idę, nie piję, nie biorę papierosa, nie chcę mieć narkotyków, tego nie oglądam – zaznaczył celebrans. Wskazywał na św. Stanisława Kostkę i prosił ministrantów, aby zapoznali się z jego życiorysem. – Niech św. Stanisław Kostka, patron młodzieży, św. Jan Berchmans, patron ministrantów, św. Mateusz, patron dnia dzisiejszego prowadzą nas po drogach naszego życia ku świętości - mówił bp pomocniczy diecezji kaliskiej.

W swoim przemówieniu ks. kan. Jarosław Kołodziejczak zachęcał ministrantów do jeszcze większej gorliwej służby przy ołtarzu. Prosił też o modlitwę za papieża Franciszka i Kościół Święty.

Po komunii św., w kaplicy cudownego obrazu św. Józefa Kaliskiego, bp Łukasz Buzun odmówił akt zawierzenia wszystkich ministrantów temu patronowi. Podczas Mszy św. biskup spośród ministrantów ustanowił 20 ceremoniarzy i pobłogosławił krzyże, które będą znakiem ich posługi. Wraz z bp. Łukaszem Buzunem Mszę św. koncelebrowali: ks. kan. Jarosław Kołodziejczak, diecezjalny duszpasterz służby liturgicznej, ks. Marcin Załężny, rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Kaliszu i kapłani – opiekunowie ministrantów.

Po Eucharystii ministranci udali się do Wyższego Seminarium Duchownego w Kaliszu, gdzie odbyło się spotkanie z gościem – ks. Dariuszem Kulińskim, który jako ministrant w 2004 r. uczestniczył w Ogólnopolskiej Pielgrzymce Ministrantów do Rzymu na spotkanie z Janem Pawłem II. Organizatorem pielgrzymki był ks. kan. Jarosław Kołodziejczak, diecezjalny duszpasterz służby liturgicznej.

Relacja Telewizji "Dom Józefa"

Galeria fotografii