Facebook In Englisch In Italiano Auf Deutsch
Dom Pielgrzyma im. Św. Józefa
Poniedziałek, 19 Sierpnia 2019

Pątnicy najstarszej Kaliskiej Pieszej Pielgrzymki wrócili od Maryi do Józefa

 

Mieszkańcy Kalisza wyszli 19 sierpnia na ulice miasta, aby powitać powracających z Jasnej Góry pielgrzymów 382. Pieszej Pielgrzymki Kaliskiej i 28. Diecezji Kaliskiej.

 

Przy kościele św. Gotarda w Kaliszu do pątników dołączył bp Stanisław Napierała, który przeszedł z pielgrzymami do Narodowego Sanktuarium św. Józefa. W drodze mieszkańcy Kalisza obdarowywali pielgrzymów kwiatami

 

Pielgrzymi pokłonili się św. Józefowi, a potem uczestniczyli we Mszy św. pod przewodnictwem pierwszego biskupa kaliskiego Stanisława Napierały.

 

W homilii celebrans podkreślał, że Pan Jezus w dzisiejszej Ewangelii wskazuje na dwa podstawowe rodzaje życia chrześcijańskiego, czyli życie według Bożych przykazań i życie według rad ewangelicznych.

 

Dziękował pielgrzymom za ich świadectwo wiary. – To pielgrzymowanie zawdzięczacie Panu Bogu, a także Matka Boża i św. Józef, Jej oblubieniec oni oboje niejako każdego z was brali za ręce i prowadzili do Jezusa, bo to jest ich zadanie – zaznaczył kaznodzieja.

 

Słowa wdzięczności skierował do organizatorów pielgrzymki i osób zaangażowanych w to dzieło. - Dziękujemy kierownikom, ojcu duchownemu, wszystkim służbom, dziękujemy mediom Radiu Rodzina i dwutygodnikowi „Opiekun”, dziękujemy wszystkim darczyńcom, wolontariuszom, grupie złotej, która uczestniczyła duchowo w pielgrzymce i wspomagała was swoją modlitwą, wszystkim za wszystko dziękujemy. Dziękujemy modlitwą, przede wszystkim tą Eucharystią – mówił biskup kaliski senior.

 

Zachęcał pielgrzymów, aby swoją wiarą dzielili się z innymi. - Wrócicie do codziennego życia. Idźcie z radością i mocą Ducha Świętego. Niech On was prowadzi i niech wam towarzyszą swoją opieką, swoją pomocą i orędownictwem Najświętsza Maryja i św. Józef – powiedział bp Napierała.

 

W tegorocznej pielgrzymce na Jasną Górę w 24 grupach, w tym 8 kaliskich, 14 promienistych i 2 rowerowych, uczestniczyło wraz z pielgrzymami duchowymi prawie 2400osób, w tym 45 kapłanów, 5 diakonów, 14 kleryków, 16 sióstr zakonnych. Najliczniejszą grupą była różowo-niebieska z Narodowego Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu licząca 185 pielgrzymów. Najmłodszym pątnikiem był 6-miesięczny Eliasz z grupy bursztynowej z Liskowa, a najstarszą 83-letnia Czesława z grupy różowo-niebieskiej z Narodowego Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu.

 

Tekst i zdjęcia: Ewa Kotowska-Rasiak