In English In Italiano Auf Deutsch
Bazylika otwarta codziennie od 6:00 do 19:00
Sekretariat Sanktuarium:
Kancelaria Parafialna:
Sklepik z pamiątkami:
Dom Pielgrzyma:
Restauracja św. Józefa:
62 7 575 822 / 8.00 - 13.00
789 087 043 / 10.00 - 12.00, 16.00 - 18.00
797 630 389 / 10.00 - 16.00
510 733 166 / 8.00 - 21.00
604 844 368 / 12.00 - 16.00
top
/ Home / Aktualności
Piątek, 9 Sierpnia 2019

Najstarsza piesza pielgrzymka
z Kalisza na Jasną Górę
„od Józefa do Maryi i od Maryi do Józefa”

 

Najstarsza piesza pielgrzymka w Polsce wyruszyła 9 sierpnia z Kalisza. Pod hasłem Sakramenty narzędziami Ducha Świętego” pielgrzymi będą zmierzać na Jasną Górę. Wśród pątników jest grupa różowo-niebieska z Narodowego Sanktuarium św. Józefa, której kierownikiem jest ks. Michał Świgoniak.

 

Pątników żegnał na granicy Kalisza biskup kaliski Edward Janiak. Prosił on modlitwę w intencji ojczyzny, diecezji kaliskiej, a także biskupów, kapłanów, osób konsekrowanych, powołań do kapłaństwa i zakonu, rodzin, chorych i wszystkich diecezjan.

 

Piesza Pielgrzymka Kaliska składa się z 8 grup kaliskich, 14 promienistych, 3 rowerowych i 1 duchowej. Kierownikami pielgrzymki są: ks. Rafał Grzęda i ks. Szymon Rybak, a ojcem duchownym – ks. Marcin Szymczak.

 

Na pielgrzymkę ,,wyruszyła’’ grupa złota, która codziennie będzie duchowo łączyć się z pątnikami za pośrednictwem Diecezjalnego Radia „Rodzina”. Jak informuje dyrektor rozgłośni ks. Mateusz Puchała uczestnicy zostali wpisani na Listę Pielgrzymów Duchowych. Swoje intencje mogą przesyłać telefonicznie lub emailem. Będą one omadlane na trasie pielgrzymki. Każdego dnia na falach Radia na częstotliwości 103,1 MHz będzie można znaleźć m.in. konferencje pielgrzymkowe i relacje z trasy, a na stronie internetowej - zdjęcia. Radio będzie łączyć się z wędrującymi w godzinie Miłosierdzia i modlitwy różańcowej. Pielgrzymi duchowi mogą brać udział w codziennych Apelach Jasnogórskich o godz. 20.30 w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu.

 

Wszystkie grupy spotkają się 13 sierpnia na wspólnej Eucharystii w Kłobucku, skąd wyruszą w stronę Częstochowy. Na Jasną Górę dotrą wieczorem, gdzie powita ich biskup pomocniczy diecezji kaliskiej Łukasz Buzun.

 

Kaliska pielgrzymka należy do nielicznych, które wracają pieszo. Pielgrzymi mają do pokonania w obie strony ok. 320 km. 19 sierpnia w Kaliszu powita pątników pierwszy biskup kaliski Stanisław Napierała. Pielgrzymkę zakończy Msza św. w Narodowym Sanktuarium św. Józefa.

Pielgrzymka będzie transmitowana na żywo przez Telewizję Diecezjalną „Dom Józefa”.

 

Piesza Pielgrzymka Kaliska zyskała miano najstarszej w Polsce. Dzięki dokumentom przechowywanym w jasnogórskim archiwum można stwierdzić, że mieszkańcy Kalisza od 382 lat pielgrzymują nieprzerwanie na Jasną Górę.

 

Początki tej pielgrzymki związane są z kaliskimi księżmi jezuitami. To właśnie z ich domu wyruszyła na Jasną Górę grupa młodych kleryków. Z czasem w wielu kaliskich parafiach tworzyły się grupy pątnicze, udające się do Częstochowy. Początkowo istniały dwie pielgrzymki kaliskie. Jedna przybywała na Jasną Górę, 15 sierpnia, a druga, składająca się głównie z rolników, docierała do celu 8 września. Pielgrzymowania kaliskiego nie przerwały nawet lata okupacji hitlerowskiej i stalinowskiego reżimu.

 

Tekst i zdjęcia: Ewa Kotowska-Rasiak