In English In Italiano Auf Deutsch
Bazylika otwarta codziennie od 6:00 do 19:00
Sekretariat Sanktuarium:
Kancelaria Parafialna:
Sklepik z pamiątkami:
Dom Pielgrzyma:
Restauracja św. Józefa:
62 7 575 822 / 8.00 - 13.00
789 087 043 / 10.00 - 12.00, 16.00 - 18.00
797 630 389 / 10.00 - 16.00
510 733 166 / 8.00 - 21.00
604 844 368 / 12.00 - 16.00
top
/ Home / Aktualności
Czwartek, 1 Sierpnia 2019

Sierpniowa modlitwa za rodziny i w obronie życia w Narodowym Sanktuarium Św. Józefa

 

- Rodziny muszą domagać się prawa do wychowania swoich dzieci, bo różne instytucje i państwo uzurpują je sobie – mówił bp Algirdas Jurevicius z Kowna, który 1 sierpnia przewodniczył w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu comiesięcznym modlitwom w intencji rodzin i obrony życia poczętego.

 

Temat sierpniowego spotkania brzmiał: „Z pomocą Maryi i Józefa wybierz Jezusa, bo świat potrzebuje prawdziwej i czystej miłości”. Biskupów, kapłanów i wiernych powitał ks. prałat Jacek Plota. - Dziś 1-go sierpnia przypada 75. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Polecamy Bożemu Miłosierdziu i oddajemy hołd tym, którzy oddali swoje życie, abyśmy my mogli żyć w wolnej Ojczyźnie. W sierpniu w sposób szczególny modlimy się o trzeźwość naszego narodu, o trzeźwość polskich rodzin. Sami możemy złożyć świadectwo wiary poprzez zachowanie abstynencji chociażby tylko w tym miesiącu. Do Św. Józefa wierni przynoszą liczne i często dramatyczne prośby o trzeźwość w ich rodzinach. Po raz kolejny gromadzimy się w Kaliszu w „Polskim Nazarecie” u stóp Świętej Rodziny będącej ikoną każdej chrześcijańskiej rodziny, aby czerpać wzór i siłę dla naszych rodzin. Chcemy uczyć się od św. Józefa i jego Dziewiczej Małżonki Maryi czystej, prawdziwej i ofiarnej miłości - powiedział kustosz Narodowego Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu. Modlitwę w Kaplicy św. Józefa poprowadził ks. Michał Świgoniak.

 

Konferencję nt. „Nie zadawalaj się przeciętnością i podróbką miłości, jaką proponuje świat. Walcz o swoje szczęście” wygłosili Aldona i Łukasz Górniccy z Ruchu Czystych Serc z Wrocławia. Małżonkowie podkreślali, że w małżeństwie bardzo ważna jest relacja z Panem Bogiem. Rozmowę z gośćmi prowadził ks. prał. Leszek Szkopek, proboszcz parafii NMP Wniebowziętej w Ostrzeszowie. 

 

Mszy św. przewodniczył bp Algirdas Jurevicius, administrator apostolski archidiecezji kowieńskiej. Wraz z nim modlili się: biskup kaliski Edward Janiak, biskup pomocniczy Łukasz Buzun, bp senior Stanisław Napierała, bp senior Teofil Wilski, o. Tadeusz Rydzyk, ks. prałat Jacek Plota, kilkudziesięciu kapłanów, wierni z diecezji kaliskiej, a szczególnie dekanatów bralińskiego, odolanowskiego, trzcinickiego oraz pielgrzymi z całej Polski. 

 

W homilii bp Algirdas Jurevicius wskazał, że św. Józef jest patronem i przewodnikiem rodzin. – Dzisiaj modlimy się za rodziny, zdając sobie sprawę, że bywają kruche: krucha jest zgoda i krucha jest gotowość do porozumienia, sama miłość jest krucha. Rodziny muszą domagać się prawa do wychowania swoich dzieci, bo różne instytucje i państwo uzurpują je sobie. W tym kontekście patrzymy na św. Józefa, któremu Bóg powierzył opiekę i wzrost jakby pierwszych kiełków odkupienia, czyli młodość naszego Zbawiciela – powiedział kaznodzieja.

 

Dodał, że św. Józef osiągnął doskonałość dbając o ziemskie potrzeby Syna Bożego i Najświętszej Maryi Panny i tak zdobył niebo. – Na kaliskim cudownym obrazie Maryja i Józef trzymają Jezusa za ręce. Mogłoby się wydać, że chcą Go w ten sposób chronić, zatrzymać przy sobie. Ale można spojrzeć też inaczej: życie ich obojga jest życiem dla Jezusa, jest służbą Jego misji, dlatego to Jezus trzyma ich za ręce i prowadzi – stwierdził celebrans.

 

Podkreślał, że jest wiele rodzin, które są otwarte na życie, a przyjmując dziecko jako dar Boży doznają poczucia wzajemnej więzi. – To Dziecko połączyło Maryję i Józefa, zbudowało ich więź, Jego pojawienie się pomogło zrozumieć znaczenie życia dla innych, znaczenie miłości i wyrzeczenia – zaznaczył hierarcha.

 

Zachęcał wiernych, aby dziękowali św. Józefowi za opiekę nad Kościołem i rodzinami. – Chcemy dziękować św. Józefowi za rodziny i prosić, aby jego wstawiennictwo i troska towarzyszyła także naszym parafiom, wspólnotom oraz tym wszystkim, w sercu których zakiełkowały dopiero ziarna wiary, nadziei i miłości. Św. Józef jest mistrzem tego rzemiosła: z wrażliwością doglądać procesu wzrostu od pierwszych kiełków aż po owoce – mówił administrator apostolski archidiecezji kowieńskiej.

 

Pod koniec Mszy św. biskupi, kapłani i wierni zebrani w kaliskiej bazylice zawierzyli św. Józefowi rodziny i dzieci nienarodzone.

W swoim przemówieniu biskup kaliski Edward Janiak wskazywał, że rodzina jest bardzo ważną instytucją. Prosił też o modlitwę w intencji poległych w Powstaniu Warszawskim. Dziękował o. Tadeuszowi Rydzykowi i ojcom redemptorystom za to, że rozsławiają św. Józefa Kaliskiego dzięki comiesięcznej transmisji telewizyjnej modlitwy w intencji rodzin i poczętego życia.

 

O. Tadeusz Rydzyk prosił rodziców, aby posyłali swoje dzieci do dobrych szkół katolickich. – Katolicy powinni dbać o wychowanie własnych dzieci, żeby nie straciły wiary – akcentował dyrektor Radia Maryja.

Ks. prałat Jacek Plota zaprosił wszystkich na wspólny posiłek – zupę z kuchni polowej.

Spotkanie transmitowane było przez Telewizję Trwam, Radio Maryja i Radio Rodzina Diecezji Kaliskiej.

 

Tekst i zdjęcia: Ewa Kotowska-Rasiak