Nabożeństwo ekumeniczne u św. Józefa
- Troska o rodzinę to droga naszej przyszłości - mówił kard. Kazimierz Nycz w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu podczas nabożeństwa ekumenicznego rozpoczynającego Światową Konferencję Zdrowia Rodziny. Przez dwa dni lekarze i naukowcy z całego świata będą dyskutowali o promowaniu zdrowego stylu życia w rodzinach.
W swoim słowie kard. Nycz wskazywał, że kaliskie Sanktuarium św. Józefa to centralne miejsce w Polsce, gdzie od wielu wieków ludzie czczą św. Józefa, patrona i stróża wszystkich rodzin.
Nawiązał do corocznych pielgrzymek 29 kwietnia księży, którzy zostali cudownie ocaleni z obozu koncentracyjnego w Dachau. Wspomniał, że sam miał okazję dwukrotnie uczestniczyć w dziękczynieniu byłych więźniów towarzysząc jednemu z nich bp. Ignacemu Jeżowi, który wielokrotnie ze wzruszeniem opowiadał o kaliskim sanktuarium i o tym jak wyglądało ich cudowne wyzwolenie z obozu. Dodał, że właśnie księża z Dachau rozsławili to miejsce.
Odniósł się także do pielgrzymki Jana Pawła II do Kalisza w dniu 4 czerwca 1997 r. i wygłoszonej w tym miejscu homilii. – Kazanie papieża z tej pielgrzymki należy do fundamentalnych kazań nie tylko na temat św. Józefa, ale także na temat rodziny. Wy przychodzicie dzisiaj tutaj jako stróżowie rodziny. Przychodzicie z jednej strony, aby zapatrzeć się w tego, który jest stróżem rodziny, a z drugiej strony, aby podjąć według dzisiejszych potrzeb troskę o rodzinę nie tylko w wymiarze medycznym, ale także interdyscyplinarnym. Troska o rodzinę to jest droga naszej przyszłości – przekonywał metropolita warszawski.
Podczas nabożeństwa ekumenicznego przedstawiciele różnych wyznań podpisali ekumeniczne poparcie deklaracji ze Światowej Konferencji Zdrowia Rodziny Calisia 2019.
Rozpoczęciu konferencji towarzyszyły prelekcje. O cudownym obrazie i kulcie św. Józefa w Narodowym Sanktuarium św. Józefa mówił kustosz ks. prałat Jacek Plota. Wykład nt. religia a zdrowie wygłosił prof. Krzysztof Wojcieszek. Z kolei rolę kard. Józefa Glempa w budowaniu zdrowej Polski przedstawił prof. Witold Zatoński.
Spotkanie w kaliskiej bazylice zakończył koncert w wykonaniu muzyków Filharmonii Kaliskiej i solistów prof. Ewy Iżykowskiej (sopran) i Marka Gaszteckiego (bas).
W Światowej Konferencji Zdrowia Rodziny, która odbywa się w Kaliszu w dniach 9-10 czerwca, biorą udział lekarze i naukowcy m.in.: ze Stanów Zjednoczonych, Kanady, Włoch, Norwegii, przedstawiciele Polskiej Akademii Nauk i uniwersytetów medycznych.
- Chcemy zwrócić uwagę nie tylko w Polsce, ale także na arenie światowej na aspekt promocji zdrowia w rodzinie. Mówi się dużo o współpracy międzynarodowej w zakresie promocji zdrowych zachowań, zawodów czy globalnie, a zapomina się o rodzinie. A właśnie relacje rodzinne i nawyki bezpośrednio wpływają na nasze zachowania zdrowotne – powiedział w rozmowie z KAI prof. Andrzej Wojtyła, rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Kaliszu.
Zaakcentował, że konferencja nieprzypadkowo odbywa się w Kaliszu, ponieważ 22 lata temu papież Jan Paweł II właśnie w tym miejscu wygłosił pamiętną homilię o roli rodziny i ochrony poczętego życia. Dodał, że zawierzył on wówczas wszystkie rodziny w Polsce i na świecie św. Józefowi.
Wykładowcy podejmą m.in. tematy związane z wpływem najbliższych na nawyki i zachowania zdrowotne w rodzinie, jak np. palenie papierosów, brak aktywności fizycznej czy nieprawidłowa dieta.
- Konferencja to spotkanie ludzi z całego świata, którzy od lat współpracują ze sobą i działają w bardzo ważnych instytucjach zdrowia publicznego. To grupa osób pracujących na rzecz chociażby zmniejszenia zachorowalności na nowotwory. Prowadzą mnóstwo inicjatyw na rzecz zdrowia wśród społeczeństwa - powiedział wieloletni kierownik Zakładu Epidemiologii Instytutu Onkologii w Warszawie prof. Witold Zatoński.
Zwieńczeniem międzynarodowego wydarzenia ma być podpisanie przez prezydenta Kalisza Krystiana Kinastowskiego i jedną z wielopokoleniowych rodzin deklaracji zdrowia rodziny.
Organizatorami konferencji są Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Kaliszu, Fundacja Promocja Zdrowia i Miasto Kalisz. Współorganizatorzy wydarzenia to: Harvard University, ambasada Stanów Zjednoczonych w Polsce, University College London, Columbia University, Norwegian Institute of Public Health i University of Bath.
Tekst i zdjęcia: Ewa Kotowska-Rasiak