Oratorium o św. Józefie Kaliskim
W ramach XXVI Wielkopolskich Spotkań Chóralnych Carmen Sacrum Festival 2019 w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w sobotni wieczór odbyła się premiera Oratorium o św. Józefie Kaliskim.
Dzieło zostało skomponowane przez znanego kompozytora młodego pokolenia, Piotra Pałkę do libretta Aleksandry Polewskiej. W wydarzeniu wziął udział biskup kaliski Edward Janiak.
- Pomysł przygotowania oratorium wyszedł od ks. prałata Jacka Ploty, kustosza Narodowego Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu, który chciał w ten sposób uczcić patrona św. Józefa Kaliskiego – mówi w rozmowie z KAI Joanna Walczak, prezes Towarzystwa Śpiewaczego ECHO w Kaliszu.
W wykonanie oratorium zaangażowanych było ok. 250 osób. – W marcu rozpoczęliśmy próby. Każdy chór przygotowywał się osobno. W ostatnich dniach wspólnie ćwiczyliśmy pod okiem głównego dyrygenta Marka Łakomego – powiedziała Magdalena Pęchorzewska, wiceprezes Towarzystwa Śpiewaczego ECHO w Kaliszu.
Oratorium o św. Józefie Kaliskim zabrzmiało w kaliskiej bazylice w wykonaniu: Orkiestry Symfonicznej Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia im. Henryka Melcera w Kaliszu – (przygotowanie Heghine Mkrtchyan), Chórów I i II stopnia Państwowej Szkoły Muzycznej im. Henryka Melcera w Kaliszu (przygotowanie Maria Pawelec), Chóru III Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Kaliszu (przygotowanie Henryka Iglewska-Mocek), Chóru Dziewczęcego GAUDIUM Szkoły Podstawowej nr 14 w Kaliszu (przygotowanie Andrzej Dziedziak), Scholi „Józefowe Nutki” przy Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu (przygotowanie Siostra Małgorzata Frys) i Chóru Bazyliki Kaliskiej (przygotowanie Marek Łakomy).
Partie solowe wykonali: Patrycja Kliber (sopran) i Marcin Pawelec (bas). Narratorem był Lech Wierzbowski, aktor kaliskiego Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego. Całością dyrygował Marek Łakomy.
- Najważniejsze przy mojej pracy jest przekazanie słowa. Partie solowe mają wiele walorów tekstowych do przekazania i trzeba to pogodzić z warstwą muzyczną. Bardzo ważna jest współpraca z chórami i orkiestrą, aby wszystko ładnie współbrzmiało. Warstwa muzyczna i tekstowa odgrywają ogromną rolę w tym dziele – mówi solista Marcin Pawelec.
Większość zespołu tworzyły dzieci i młodzież. Jak zauważył w rozmowie z KAI pierwszy biskup kaliski Stanisław Napierała to św. Józef zgromadził wokół siebie taką rzeszę młodych ludzi, aby pokazać, że są oni przyszłością Polski.
Oratorium o św. Józefie Kaliskim zostało wystawione dwa razy: w południe podczas 50. Ogólnopolskiego Sympozjum Józefologicznego i wieczorem dla mieszkańców Kalisza.
Za wspaniałą ucztę duchową dziękował artystom ks. prałat Jacek Plota, kustosz Narodowego Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu.
Wydarzenie odbyło się pod honorowym patronatem biskupa kaliskiego Edwarda Janiaka i prezydenta Miasta Kalisza Krystiana Kinastowskiego.
Organizatorami dzieła byli: Towarzystwo Śpiewacze ECHO w Kaliszu
oraz Kustosz Narodowego Sanktuarium św. Józefa.
Oratorium mogło odbyć się dzięki dobroczyńcom, którymi byli: Narodowe Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Kaliszu i Komoda Club Residence przy wsparciu finansowym Miasta Kalisza oraz Samorządu Województwa Wielkopolskiego.
Tekst i zdjęcia: Ewa Kotowska-Rasiak