In English In Italiano Auf Deutsch
Bazylika otwarta codziennie od 6:00 do 19:00
Sekretariat Sanktuarium:
Kancelaria Parafialna:
Sklepik z pamiątkami:
Dom Pielgrzyma:
Restauracja św. Józefa:
62 7 575 822 / 8.00 - 13.00
789 087 043 / 10.00 - 12.00, 16.00 - 18.00
797 630 389 / 10.00 - 16.00
510 733 166 / 8.00 - 21.00
604 844 368 / 12.00 - 16.00
top
/ Home / Aktualności
Środa, 22 Maja 2019

Pielgrzymka Szkół Specjalnych
do św. Józefa

KALISZ. Ponad 350 osób przybyło, 22 maja, w III Diecezjalnej Pielgrzymce Szkół Specjalnych do Narodowego Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu. Mszy św. w intencji uczniów i nauczycieli przewodniczył biskup kaliski Edward Janiak.

Licznie przybyłych przedstawicieli szkół i ośrodków specjalnych powitał ks. prałat Jacek Plota, kustosz Narodowego Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu.

 

W homilii ks. kanonik Jarosław Powąska wskazywał na Świętą Rodzinę, która powinna być wzorem dla każdej rodziny. Duchowny zaznaczył, że obraz Świętej Rodziny mówi, że Bóg potrzebuje człowieka, aby innym czynił dobrze, bo tak postępowali Maryja i św. Józef. – Jest wiele różnych sposobów pokazywania, że kochamy drugiego człowieka. Pan Jezus, Maryja i św. Józef okazywali sobie miłość, życzliwość, troskę. Patrząc na obraz Świętej Rodziny widzimy, że mają oni pogodne twarze, dlatego że kochają się. Święta Rodzina nas zaprasza do tego, abyśmy się szanowali, abyśmy wspólnie się radowali. Tak postępując jesteśmy jak Święta Rodzina wzorem miłości – mówił dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej w Kaliszu.

 

Po komunii św. w Kaplicy Cudownego Obrazu św. Józefa bp Edward Janiak zawierzył patronowi społeczność szkół.

W swoim słowie Biskup kaliski prosił uczniów i nauczycieli, aby zaprosili św. Józefa do swoich serc, rodzin i szkół. – Św. Józef nazwany jest milczącym świętym. Nie ma żadnego jego słowa zapisanego w Piśmie Świętym, ale jest naszym Opiekunem i słuchającym świętym. Niech z waszych młodych serc płynie modlitwa za wszystkich ludzi, których Pan Bóg stawia na naszej drodze życia, którzy z miłością podchodzą do was, a my tą miłość powinniśmy okazać innym – powiedział Pasterz diecezji kaliskiej.

 

Przed udzieleniem pasterskiego błogosławieństwa bp Edward Janiak wręczył dyplomy i upominki laureatom konkursu plastycznego pt. „Święta Rodzina wzorem miłości”. Uczniowie 8 szkół specjalnych z terenu diecezji kaliskiej wykonali obrazy przedstawiające Świętą Rodzinę.

 

Po Mszy św. wszyscy udali się pod figurę św. Jana Pawła II, gdzie ustawili się do wspólnej fotografii z Ks. Biskupem.

 

We wspólnej modlitwie uczestniczyli kapłani, przedstawiciele szkół i ośrodków specjalnych z Kalisza, Ostrowa Wielkopolskiego, Krotoszyna, Jarocina, Ostrzeszowa, Borzęciczek i Słupi pod Kępnem. Do św. Józefa przybyła także pielgrzymka dzieci pierwszokomunijnych z Brzegu Dolnego z archidiecezji wrocławskiej. 

 

Tekst i zdjęcia: Ewa Kotowska-Rasiak