In English In Italiano Auf Deutsch
Bazylika otwarta codziennie od 6:00 do 19:00
Sekretariat Sanktuarium:
Kancelaria Parafialna:
Sklepik z pamiątkami:
Dom Pielgrzyma:
Restauracja św. Józefa:
62 7 575 822 / 8.00 - 13.00
789 087 043 / 10.00 - 12.00, 16.00 - 18.00
797 630 389 / 10.00 - 16.00
510 733 166 / 8.00 - 21.00
604 844 368 / 12.00 - 16.00
top
/ Home / Aktualności
Sobota, 13 Kwietnia 2019

Pielgrzymka Kobiet do św. Józefa

Kobiety z całej Polski pielgrzymowały do św. Józefa Kaliskiego, aby zawierzyć mu siebie i swoje rodziny. Mszy św. przewodniczył bp Wiesław Szlachetka, który przekonywał, że każdy człowiek potrzebuje mądrości Ducha Świętego, aby oczyma Boga patrzeć na bliźniego. Dodał, że sposób patrzenia człowieka przejawia wiele duchowych wad i duchowych schorzeń.

Członkinie Polskiego Związku Kobiet Katolickich z całej Polski już po raz 25. pielgrzymowały do św. Józefa Kaliskiego. Tegoroczna pielgrzymka odbyła się pod hasłem „W mocy Bożego Ducha”.

W homilii celebrans podkreślał, że każdemu człowiekowi potrzebny jest dar mądrości od Ducha Świętego. - Wzorem posłuszeństwa temu darowi jest św. Józef. On zaufał tej mądrości i pozostał jej wierny. Tę mądrość od Ducha Świętego widzimy w jego czynach. Każda jego decyzja jest wyrazem posłuszeństwa Boskiej mądrości. Ta mądrość od Ducha Świętego jest nam wszystkim potrzebna – powiedział bp Szlachetka.

 

Wskazał, że mądrość, którą daje Duch Święty to umiejętność patrzenia na wszystko oczyma Boga, a Bóg widzi świat jako swoje dzieło pełne piękna, dobra i mądrości oraz jako dar, który powierzył człowiekowi, aby z niego korzystał i się nim opiekował. - Bóg pragnie, abyśmy tak jak On patrzyli na świat i człowieka, ponieważ nasz sposób patrzenia przejawia wiele duchowych wad i duchowych schorzeń, które są skutkami grzechu pierworodnego – stwierdził kaznodzieja.

 

Zaznaczył, że najcięższymi duchowymi schorzeniem wzroku człowieka są pycha, żądza sensacji, zachłanność, zazdrość, pożądliwość. - Pogoń za sensacją jest chorobą nieuporządkowanego wzroku, na której szczególnie żerują nieuczciwe media. Mam nadzieję, że nasz wzrok nie goni za sensacją, ale potrafi dostrzegać dobro, które jest wokół nas i w drugim człowieku, zwłaszcza w tym, który się nawraca. Z kolei człowiek zazdrosny, gdy zobaczy, że komuś się powiodło, albo ktoś odniósł sukces, to zaraz z tego powodu popada w smutek. Jedynym jego powodem do radości jest porażka innych. Oczy chore na nieczystość pomniejszają drugiego człowieka tylko do ciała, takie oczy odzierają innych z godności – mówił hierarcha.

 

Zachęcał wiernych, aby u św. Józefa wypraszali mądrość dla siebie. - Jakże bardzo potrzebujemy mądrości od Ducha Świętego, tego Bożego sposobu patrzenia, abyśmy nie tylko widzieli siebie, ale też innych ludzi, zwłaszcza tych, którzy są obok nas, żebyśmy widzieli nie tylko własne potrzeby, ale także innych, abyśmy widzieli nie tylko wady naszych bliźnich, ale także ich zalety, abyśmy widzieli nie tylko to, co sensacyjne, ale także to, co pożyteczne, a co najważniejsze abyśmy widzieli Jezusa, który jest drogą, prawdą i życiem – akcentował biskup pomocniczy archidiecezji gdańskiej.

Po komunii św. w Kaplicy Cudownego Obrazu św. Józefa zawierzono patronowi wszystkie kobiety i ich rodziny.

 

Wraz z niewiastami modlili się: ks. prałat Tomasz Król, krajowy duszpasterz Polskiego Związku Kobiet Katolickich,  ks. prałat Adam Modliński, diecezjalny duszpasterz kobiet, ks. prałat Jacek Plota, kustosz Narodowego Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu, kapłani duszpasterze kobiet, dr Maria Jankowska z Warszawy, prezes Polskiego Związku Kobiet Katolickich oraz Adela Przybył prezes kaliskiego Koła Polskiego Związku Kobiet Katolickich.

 

Tekst i zdjęcia: Ewa Kotowska-Rasiak