In English In Italiano Auf Deutsch
Bazylika otwarta codziennie od 6:00 do 19:00
Sekretariat Sanktuarium:
Kancelaria Parafialna:
Sklepik z pamiątkami:
Dom Pielgrzyma:
Restauracja św. Józefa:
62 7 575 822 / 8.00 - 13.00
789 087 043 / 10.00 - 12.00, 16.00 - 18.00
797 630 389 / 10.00 - 16.00
510 733 166 / 8.00 - 21.00
604 844 368 / 12.00 - 16.00
top
/ Home / Aktualności
Wtorek, 9 Kwietnia 2019

Kaliska premiera filmu „Największy dar”

Kaliska premiera filmu „Największy dar” odbyła się 9 kwietnia w Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu. Film powstał przy współpracy Stowarzyszenia Rafael, które rozpoczyna pracę nad filmem fabularnym o św. Józefie Kaliskim.

 

„Największy dar” to fabularyzowany dokument w konwencji westernowej komedii (warstwa fabularna) i kina faktu (warstwa dokumentalna). Głównym bohaterem opowieści jest sam reżyser Juan Manuel Cotelo, który w scenerii miasteczka rodem z Dzikiego Zachodu kręci klasyczną historię o walce dobra ze złem. Głębokie świadectwa m.in.: Tima Guénarda, Irene Villi, Shane'a O’Doherty'ego - byłego terrorysty IRA czy mieszkańców Rwandy, którzy przeżyli ludobójstwo robią na widzach wielkie wrażenie. Osoby te zrozumiały, że nawet największe zło trzeba pokonywać dobrem, bo tylko wtedy można poczuć pokój serca i powstrzymać nienawiść, która chce wyrządzić jak najwięcej szkód w całym świecie.

 

Film powstał dzięki współpracy producentów filmowych: polskiego Stowarzyszenia Rafael z Krakowa oraz hiszpańskiego Infinito+1.

 

W kaliskiej premierze wzięli udział przedstawiciele producenta Rafael Film. W swoim wystąpieniu Andrzej Sobczyk zaznaczył, że film zostanie pokazany w 35 krajach. Producent poinformował, że rozpoczęła się praca nad kolejną kinową produkcją. Będzie to fabularna historia ludzi, w których życiu wydarzył się cud za sprawą św. Józefa Kaliskiego. Akcja będzie rozgrywała się w Kaliszu. Główny bohater Robert to trzydziestokilkuletni mężczyzna, mąż i ojciec, który zmaga się z kryzysem małżeńskim. Gdy rodzinę opuszcza żona, świat wali mu się na głowę. Będzie to historia współczesnych bohaterów, w której losy wkracza postać św. Józefa, patrona ojców i mężów.

 

Scenerią do tych wydarzeń stanie się kaliskie Narodowe Sanktuarium św. Józefa. Do filmu zaangażowani zostaną znani aktorzy, a autorką scenariusza jest Aleksandra Polewska, katolicka pisarka, która mieszka niedaleko Kalisza i doskonale zna sanktuarium i jego historię. – Animatorem tego przedsięwzięcia jest kustosz kaliskiego sanktuarium ks. prałat Jacek Plota. To w jego sercu zrodzi się pomysł nakręcenia filmu o św. Józefie Kaliskim. Ta produkcja to jest nasze wspólne wielkie marzenie, a więc do zobaczenia na kolejnej premierze filmu o św. Józefie w Kaliszu – mówił Andrzej Sobczyk.

 

Wśród widzów w kaliskim kinie Centrum byli: biskup kaliski Edward Janiak, kustosz Narodowego Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu ks. prał. Jacek Plota, duchowieństwo, przedstawiciele producenta Rafael Film i licznie zgromadzeni mieszkańcy Kalisza.

Tekst i zdjęcia: Ewa Kotowska-Rasiak