In English In Italiano Auf Deutsch
Bazylika otwarta codziennie od 6:00 do 19:00
Sekretariat Sanktuarium:
Kancelaria Parafialna:
Sklepik z pamiątkami:
Dom Pielgrzyma:
Restauracja św. Józefa:
62 7 575 822 / 8.00 - 13.00
789 087 043 / 10.00 - 12.00, 16.00 - 18.00
797 630 389 / 10.00 - 16.00
510 733 166 / 8.00 - 21.00
604 844 368 / 12.00 - 16.00
top
/ Home / Aktualności
Czwartek, 4 Kwietnia 2019

Modlitwa w intencji rodzin i obrony życia w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu

- Nie możemy zgodzić się na traktowanie Kościoła jako publicznego muzeum, do którego wchodzą w roli prelegentów przeciwnicy pamięci narodowej i twórcy nowej moralności bez sumienia i odnoszenia się do Boga – mówił abp Wacław Depo, który 4 kwietnia przewodniczył w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu comiesięcznym modlitwom w intencji rodzin i obrony życia poczętego.

 

Temat kwietniowego spotkania brzmiał: „W św. Józefie odkrywamy twarz Boga Ojca: czułą, troskliwą, kochającą”.

Biskupów, kapłanów i wiernych powitał ks. prałat Jacek Plota. - Nasze kolejne spotkanie modlitewne wpisuje się w przeżywany w Kościele okres Wielkiego Postu. W środę popielcową Ojciec św. Franciszek powiedział, że „Wielki Post to czas, aby uwolnić nasze serca od próżności”. Starajmy się owocnie wykorzystać ten błogosławiony czas na oczyszczenie i pojednanie z Bogiem i drugim człowiekiem,  aby krzyż Jezusa Chrystusa stał się naszą chlubą i naszym bogactwem – powiedział kustosz Narodowego Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu. Modlitwę wstawienniczą w intencji rodzin i obrony życia człowieka przed obrazem św. Józefa Kaliskiego prowadził ks. Michał Świgoniak.

 

Konferencję pt. „Św. Józef obrazem miłości Boga na ziemi – uczmy się jej w rodzinach” wygłosili kapłani i osoby świeckie związane z Fundacją Abba Pater w Kaliszu. Ks. Paweł Gomółka, ks. Mateusz Klaczyński i ks. Michał Włodarski mówili o Orędziu, które Bóg Ojciec przekazał światu za pośrednictwem Matki Eugenii Elżbiety Ravasio. Z kolei Kinga i Jakub Tomalakowie opowiadali jak św. Józef działa w ich małżeństwie i rodzinie. Rozmowę z gośćmi prowadził ks. prałat Leszek Szkopek. 

 

Mszy św. przewodniczył abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. W ramach Konferencji Episkopatu Polski: przewodniczący Komisji Maryjnej, przewodniczący Rady ds. Środków Społecznego Przekazu, członek Komisji Duchowieństwa, członek Zespołu ds. Ruchów Intronizacyjnych, delegat KEP ds. Stowarzyszenia Żywego Różańca. Wraz z nim modlili się: biskup kaliski Edward Janiak, biskup pomocniczy Łukasz Buzun, bp senior Stanisław Napierała, bp senior Teofil Wilski, o. Benedykt Cisło, ks. prałat Jacek Plota, kilkudziesięciu kapłanów, wierni z diecezji kaliskiej, a szczególnie dekanatów gołuchowskiego, lututowskiego i koźminkowskiego oraz pielgrzymi z całej Polski. 

 

W homilii abp Wacław Depo podkreślał, że potrzeba dziś mocy Bożego Ducha, aby wzmocnić siły Kościoła w głoszeniu Ewangelii życia światu. – Potrzeba mocy Ducha Świętego w przeciwstawianiu się jednoznaczną doktryną wiary i obyczajów chrześcijańskich, zwłaszcza na odcinku małżeństwa i rodziny wobec ideologicznego kłamstwa, które podpowiada, że problemy związane z laicyzacją uda się rozwiązać rozmywaniem zasad Ewangelii – powiedział metropolita częstochowski.

 

Wskazywał na postawę św. Jana Pawła II jako przykład wypełniania Ewangelii. – Ojciec Święty Jan Paweł II twierdził, że Kościoła nie można nauczyć się raz na zawsze, że nie można go poznać bez zaczynu wiary. Ten zaczyn to miłość Chrystusa w Kościele, a nie jego krytyka. Chodzi o miłość, która wypływa z wiary i odpowiedzialności, a nie raporty o Kościele polskim czy Kościele w ogóle do Watykanu. Trzeba mieć zaczyn wiary, żeby stawać wobec następców św. Piotra i żądać sądów. Bóg jest pierwszym, bo jest Ojcem i sędzią sprawiedliwym – stwierdził hierarcha.

 

Za św. Janem Pawłem II powtórzył, że jako Kościół nie jesteśmy rodzajem kościelnego muzeum. - Możemy dzisiaj dopowiedzieć, że nie możemy zgodzić się na traktowanie Kościoła jako publicznego muzeum, do którego wchodzą w roli prelegentów przeciwnicy pamięci narodowej i twórcy nowej moralności bez sumienia i odnoszenia się do Boga. Tracąc pamięć zarówno tę chrześcijańską jak i pamięć narodów traci się tożsamość i traci się samego siebie – akcentował celebrans.

 

Prosił wiernych, aby wzięli odpowiedzialność za Polskę. - Dziękujemy Bogu za dar ojczyzny, za dar polskiej ziemi, która nas karmi, ale za którą bierzemy dziś odpowiedzialność i wiemy, że nie wszystko to, co dzieje się w innych krajach Europy czy świata jest godne do naśladowania, dlatego przychodzimy tutaj, żeby razem ze św. Józefem uczyć się posłuszeństwa Bogu we wszystkim – powiedział abp Depo.

Pod koniec Mszy św. biskupi, kapłani i wierni zebrani w kaliskiej bazylice zawierzyli św. Józefowi rodziny i dzieci nienarodzone.

 

W swoim przemówieniu biskup kaliski Edward Janiak podzielił się wrażeniami z pobytu w Dortmundzie, gdzie udzielał sakramentu bierzmowania. - Najważniejszy jest żywy Kościół. Polacy, którzy wyjeżdżają za chlebem, za pracą szukają polskiego Kościoła. Przy Kościele integrują się. Oni kochają ojczyznę i modlą się za nią. Dzięki Telewizji Trwam i Radiu Maryja cała Polonia może uczestniczyć w modlitwie pierwszoczwartkowej w Kaliszu – mówił ordynariusz diecezji kaliskiej.

 

Dodał, że właśnie w Dortmundzie jako młody kapłan spotkał się po raz pierwszy z kultem św. Józefa Kaliskiego. – Starszy kapłan ks. Tokarek, który był więźniem obozu koncentracyjnego w Dachau dawał piękne świadectwo o tym jak św. Józef Kaliski uratował kapłanów. Przekonywał mnie, że obiecał w obozie koncentracyjnym, że nie tylko będzie się modlił się, ale będzie szerzył kult św. Józefa Kaliskiego – wspominał hierarcha.

 

Dziękował wiernym za dawanie świadectwa przynależności do Kościoła. – To wy świeccy dajecie świadectwo, zwłaszcza dzisiaj, kiedy jest tyle utyskiwań na Kościół i kapłanów, a na Kościół trzeba patrzeć przez pryzmat swojego księdza proboszcza – stwierdził bp Janiak.

O. Benedykt Cisoń prosił wiernych, aby nie tylko podziwiali, ale przede wszystkim naśladowali to, co dobre. – Dobro trzeba rozpropagować. Nie wystarczy słuchać, trzeba naśladować – powiedział redemptorysta.

 

Podczas Mszy św. zaśpiewał i zagrał Abba Pater Music pod kierunkiem Jakuba Tomalaka.

Spotkanie transmitowane było przez Telewizję Trwam, Radio Maryja i Radio Rodzina Diecezji Kaliskiej.

Tekst i zdjęcia: Ewa Kotowska-Rasiak