In English In Italiano Auf Deutsch
Bazylika otwarta codziennie od 6:00 do 19:00
Sekretariat Sanktuarium:
Kancelaria Parafialna:
Sklepik z pamiątkami:
Dom Pielgrzyma:
Restauracja św. Józefa:
62 7 575 822 / 8.00 - 13.00
789 087 043 / 10.00 - 12.00, 16.00 - 18.00
797 630 389 / 10.00 - 16.00
510 733 166 / 8.00 - 21.00
604 844 368 / 12.00 - 16.00
top
/ Home / Aktualności
Sobota, 16 Marca 2019

Siostry Matki Bożej Miłosierdzia
z całej Polski modliły się u św. Józefa

 

Siostry Matki Bożej Miłosierdzia z całej Polski przybyły w 14. pielgrzymce do św. Józefa Kaliskiego. Mszy św. w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu przewodniczył bp Łukasz Buzun, który w homilii podkreślał, że św. Józef jest prawdziwym odbiciem Ojca Miłosiernego.

Celebrans wskazywał, że miłosierdzie jest związane z przemianą i nawróceniem na drodze ludzkiego życia. - Człowiek żeby był miłosierny musi być człowiekiem nawrócenia, bo jeśli nie to będzie nieautentyczny, egoistyczny, zapatrzony w siebie. Nawrócenie prowadzi do czystości intencji. Bóg inspiruje każdego z nas do wewnętrznej przemiany, szczególnie w Wielkim Poście, żebyśmy zrozumieli sens swojego życia. To jest dar Bożego Miłosierdzia – mówił biskup pomocniczy diecezji kaliskiej.

 

Kaznodzieja wielokrotnie akcentował, że bez nawrócenia nie ma miłosierdzia. - Potrzeba dzisiaj ludzi wrażliwych, bo tacy ludzie są dobrymi narzędziami w rękach Boga, stają się ludźmi miłosiernymi, stają się niejako przedłużeniem Bożego zamiaru wobec drugiej osoby – powiedział hierarcha.

Wskazywał, że z nawrócenia człowiek czerpie radość. – Z drogi przemiany, rozeznawania i pójścia za głosem Pana czerpiemy niekłamaną radość. Jest to radość paschalna wynikająca z trudu przemiany i nawrócenia, które jest owocem Bożego Miłosierdzia – stwierdził duchowny.

 

Zachęcał wiernych, aby od św. Józefa uczyli się postawy otwartości na działanie Ducha Świętego. - Dajmy Panu Bogu czas, dajmy szansę, aby usłyszeć głos Boży w swoim sercu, bo nie usłyszymy Go w zabieganiu, nerwowości dnia, ale musi być czas na modlitwę, na stawanie przed Panem. Tego możemy uczyć się od męża sprawiedliwego, męża milczącego, męża modlitwy, męża wiernego i wytrwałego, od Opiekuna całego Kościoła – zaznaczył bp Buzun.

 

Po komunii św. przedstawicielki Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia zawierzyły św. Józefowi całą wspólnotę.

Podczas Mszy św. modlili się także alumni z rektorem i wykładowcami Wyższego Seminarium Duchownego w Kielcach.

Wcześniej konferencję nt. czerpania wzoru z postawy św. Józefa wygłosił ks. kan. Włodzimierz Guzik, proboszcz parafii św. Matki Teresy z Kalkuty.

 

Siostry miały okazję obejrzeć inscenizację o św. Józefie w wykonaniu dziewcząt z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Kaliszu. Pielgrzymkę zakończyła modlitwa w Godzinie Miłosierdzia i Koronka do Miłosierdzia Bożego.

 

Tekst i zdjęcia Ewa Kotowska-Rasiak