In English In Italiano Auf Deutsch
Bazylika otwarta codziennie od 6:00 do 19:00
Sekretariat Sanktuarium:
Kancelaria Parafialna:
Sklepik z pamiątkami:
Dom Pielgrzyma:
Restauracja św. Józefa:
62 7 575 822 / 8.00 - 13.00
789 087 043 / 10.00 - 12.00, 16.00 - 18.00
797 630 389 / 10.00 - 16.00
510 733 166 / 8.00 - 21.00
604 844 368 / 12.00 - 16.00
top
/ Home / Aktualności
Sobota, 9 Marca 2019

Panel
„Święty Józef szansą turystyczną Kalisza”

 

„Święty Józef szansą turystyczną Kalisza” – pod takim hasłem odbył się w Kaliszu panel dyskusyjny z udziałem m.in. ks. prałata Jacka Ploty, kustosza Narodowego Sanktuarium św. Józefa i wiceprezydenta Kalisza Grzegorza Kulawinka.

 

Uczestnicy dyskutowali o szansach, jakie daje miastu Narodowe Sanktuarium św. Józefa, a także o tym, co można zrobić, aby jeszcze lepiej wykorzystać ten potencjał. Wydarzenie objął patronatem biskup kaliski Edward Janiak, który uczestniczył w debacie.

Przyczynkiem do zorganizowania panelu było wydanie książki pt. „Szulec - wieś cudu św. Józefa”. Autorka Ewa Martinek opowiada w niej o małej miejscowości spod Kalisza, z którą wiąże się historia powstania obrazu św. Józefa Kaliskiego.

 

Podczas dyskusji ks. prałat Jacek Plota podkreślał, że Nadzwyczajny Rok Świętego Józefa Kaliskiego ogłoszony przez papieża Franciszka przyczynił się do zwiększenia kultu św. Józefa. Duchowny zaznaczył, że do kaliskiego sanktuarium przybyło w tym czasie ok. 800 tys. wiernych z Polski i zagranicy. Dodał, że najwięcej pielgrzymów przyjeżdżało w soboty. – W niektóre miesiące, mam na myśli maj, czerwiec i wrzesień, w soboty było istne oblężenie. Bywało, że do bazyliki docierało ponad 30 autokarów. To było piękne, widzieć tylu ludzi garnących się do św. Józefa – zaznaczył kustosz sanktuarium, który wyraził nadzieję, że to ożywienie kultu będzie trwało nadal.

Stwierdził, że św. Józef jest rozsławiany dzięki comiesięcznej transmisji modlitwy za rodziny i poczęte życie prowadzonej przez Telewizję Trwam i Radio Maryja.

 

W swoim wystąpieniu radny Artur Kijewski akcentował, że ogromną rolę w ożywieniu kultu św. Józefa odegrała wizyta papieża Jana Pawła II w Kaliszu w dniu 4 czerwca 1997 r., kiedy to powierzył on patronowi wszystkie rodziny w Polsce i na świecie oraz apelował o obronę poczętego życia.

Z kolei Karolina Jezierska, która obecnie pisze pracę licencjacką o turystyce przy św. Józefie zaproponowała, aby wytyczyć szlak turystyczny, na którym znajdą się obiekty sakralne i architektoniczne, a także pomniki przyrody.

 

Wiceprezydent Kalisza Grzegorz Kulawinek podkreślił, że kaliskie sanktuarium przyczynia się do dynamicznego rozwoju miasta. Dodał, że ruch pielgrzymkowy bardzo mocno wpisuje się w ruch turystyczny i dlatego należy stwarzać ciekawą ofertę dla osób odwiedzających gród nad Prosną. Zaznaczył, że ofertę turystyczną uatrakcyjnia Baszta Dorotka.

 

Obecny na spotkaniu biskup kaliski Edward Janiak opowiedział o realizacji pomysłu ogłoszenia w diecezji kaliskiej Nadzwyczajnego Roku Świętego Józefa Kaliskiego. Zaznaczył, że wielką radością było dla niego nadanie przez papieża Franciszka kaliskiej bazylice tytułu Narodowego Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu. Biskup akcentował, że jest przekonany, że św. Józef uzdrowił go ze śmiertelnej choroby i wskazał, że świętemu dedykował założone w diecezji kaliskiej dzieła, czyli Dom Opieki dla seniorów w Złoczewie i Zespół Szkół Technicznych.

Panel prowadzili Karolina Gąsior i Maciej Fornalczyk, członkowie Stowarzyszenia KoLiber, które było organizatorem wydarzenia.

 

Tekst i zdjęcia: Ewa Kotowska-Rasiak